KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Eylül 2023 Cumartesi
13 °C Açık

Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesi

İl Ticaret ve Sanayi Müdürlüğü, ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin 1 Ocak-28 Şubat 2010 tarihleri arasında yapılması gerektiğini bildirdi.

Ölçü ve tartı aletlerinin muayenesi
31 ARALIK 2010 CUMA 08:49
0
1802
0
AA aa

Sanayi ve Ticaret İl Müdürü M. Mesut İlhan, ölçü ve tartı aletlerinin muayenesi ile ilgili yaptığı yazılı açıklamada, ölçü ve tartı aletlerinin muayenesinin 1 Ocak-28 Şubat 2010 tarihleri arasında yapılması gerektiğini bildirerek, ölçü ve ölçü aletlerinin periyodik muayeneleri konusunda esnafın gerekli hassasiyeti göstermesini istedi.

3516 Sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu'na göre, 2 yılda bir muayene edilerek damgalanması gereken ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenesinin yapılmasını isteyen Sanayi ve Ticaret İl Müdürü İlhan, “Ölçüler ve Ayar Kanunu'nun amacı; Milli ekonominin ve ticaretin gereklerine ve kamu yararına uygun olarak Türkiye hudutları içinde her türlü ölçü ve ölçü aletlerinin doğru ayarlı ve uluslararası birimler sistemine uygun olarak imalini ve kullanılmasını sağlamaktır.

 Ölçü ve ölçü aletlerinde en önemli parametre doğruluktur. Doğruluğu muayene ile tespit edilen ölçü aletleri damgalama işlemine tabi tutulurlar. Bu anlamda ölçü aletleri ilk, periyodik, ani, şikayet ve stok muayeneleri olmak üzere 5 farklı muayeneye tabi tutulurlar. İlk muayeneleri yapılarak piyasaya arz edilen ölçü ve ölçü aletleri belli sürelerde olmak üzere periyodik muayeneye tabi tutulurlar. 3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu'na göre; 2 yılda bir muayene edilerek damgalanması gereken ölçü ve tartı aletleri şunlardır: Asma ve masa terazileri, meyil ağırlıklı tartı aletleri, basküller, hassas tartı aletleri, pirinç ve dökme tartı aletleri, akıcı ve kuru maddeler ölçekleri, uzunluk ölçüleri, akaryakıt sayaç ve ölçekleri, nakli metre ve hububat muayene aletleridir.

On yılda bir muayene edilerek damgalanması gereken ölçü aletleri şunlardır: Elektrik, su ve doğal gaz sayaçlarıdır. İki yıllık süresini doldurmuş ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenesini belirten tarihler arasında kesinlikle yapılması, damgalanmamış ve damga süresi geçirilmiş veya damgaları iptal edilmiş, damgası kopmuş, bozulmuş, periyodik muayene için zamanında müracaat edilmemiş, tamir edilen ölçü ve ölçü aletlerinin tamirlerinden sonra tekrar muayene ve damgası yaptırılmadan sahiplerine teslim edilen ölçü ve ölçü aletlerinin kullanılmaması, alım satım yerlerinde bulundurulmaması, terazilerde kefe ve gövde de bulunan damgaların aynı olup, olmadığını kontrol edilmesi ve ölçü ve tartı aletlerinin periyodik muayenelerini yapmak için İlimiz Sanayi ve Ticaret İl Müdürlüğü'ne ilçelerde ise İlçe Belediye Başkanlıklarına 1 Ocak 2011 ile 28 Şubat 2011 tarihleri arasında beyanname verilmesi gerekmektedir” dedi.

 

 

 

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.09.2023
17:41
Meteoroloji`den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Meteoroloji'den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Yurdu etkisi altına almaya başlayan yağışlı hava, hafta sonu itibariyle Bingöl'de de etkili olacak, Cuma'ya kadar da sürecek. Valilik, vatandaşlara tedbirli olmaları çağrısında bulundu.
29.09.2023
14:39
Bingöl`de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Bingöl'de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Kente kazandırılan ve İl Özel İdaresi ve Bingöl Belediyesinin de destekleriyle tamamlanan gezici KETEM aracı hizmete sunuldu. Aracın, öncelikle kırsal alanlarda hizmet vereceği belirtildi.
29.09.2023
14:17
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Doğu Anadolu fay hattı boyunca Elâzığ Pütürge ve Bingöl Karlıova taraflarında çok ciddi bir gerilim yoğunlaşması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Toker: 'İç Anadolu'da ve aynı zamanda Kuzeydoğu Anadolu fayının Erzincan tarafı ve Doğu Anadolu fayının Elâzığ ve Kahramanmaraş taraflarında 4 buçuk ve 5'in üzerinde yüksek değerli artış şokları görmeye devam edeceğiz.'
29.09.2023
13:17
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yeni elektrik fiyat tarifesi belirlendi. Yeni tarifeye göre, konut aboneleri için zam yapılmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.
28.09.2023
17:07
Yedisu`da kuru fasulye festivali
Yedisu'da kuru fasulye festivali
Coğrafi işaretli Yedisu horoz kuru fasulyesi festivali düzenlendi. Bingöl Valisi Usta, 'Halihazırdaki 700 dekarda üretimin ekonomiye katkısı yaklaşık 17 milyon TL civarındadır. Hedeflediğimiz üretimin 4 bin dekarının ekonomiye katkısı ise 100 milyon civarında olacağını paylaşmak istiyorum' dedi.
28.09.2023
17:02
Bingöl`de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Bingöl'de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Konut ve iş yerlerinin tamamlandığı, alt yapı ve çevre düzenlemesinin sürdürüldüğü kentsel dönüşüm projesi alanında incelemelerde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan; 'Bingöl için çok güzel bir yaşam alanı oluşuyor, mahallemizle birlikte şehrimizin çehresi değişiyor' dedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın