Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Eylül 2021 Salı
30 °C Güneşli

Platformê Zazayon Dergisi okurlarıyla buluştu

Siyasi ve ideolojik yaklaşımlardan uzak, tamamen öğretici ve bilgilendirici yönüyle öne çıkan bir dergi hazırladıklarını dile getiren Keskin, derginin dağıtımının gerek Türkiye, gerekse Avrupa'da periyodik sürelerde devam edeceğini vurguladı.

03 AĞUSTOS 2021 SALI 16:19
55
6276
1
AA aa
Platformê Zazayon Dergisi okurlarıyla buluştu

Zazalar Birliği Platformu organizasyonu olan Platformê Zazayon Dergisi'nin ilk sayısı okurlarla buluştu. Hakim Bayraktar imtiyazında çıkan derginin Yazı İşleri Müdürlüğü'nü Faysal Karahan, Editörlüğünü ise Ali Keskin yaptı. Zaza Alfabesi, Zaza Tarihi, Zaza Sanat ve Edebiyatı ile Zazalara dair birçok bilginin yer aldığı dergide, Zazaca şiirlere ve bulmacalara da yer verildi.

Platformê Zazayon Dergisi hakkında değerlendirmelerini paylaşan Dergi Editörü Ali Keskin, büyük bir emekle hazırlanan derginin gerek içerik, gerekse baskı kalitesiyle büyük bir beğeni topladığını ifade etti.

Siyasi ve ideolojik yaklaşımlardan uzak, tamamen öğretici ve bilgilendirici yönüyle öne çıkan bir dergi hazırladıklarını dile getiren Keskin: “Zazalar hakkında bilgilerin paylaşıldığı dergide Zazaca kelimelerin Türkçe karşılıkları da genişçe işlendi ve okurların Zazaca kelimeleri ve hitapları öğrenmesi, telaffuzları bilmesi sağlandı. Bu alanda elbette birçok eser çıkıyor. Ancak bu dergimiz Zazalar hakkında hiç bilgisi olmayan biri tarafından okunduğunda ciddi manada bir öğreti sağlanıyor. Bu açıdan oldukça kıymetli ve arşiv niteliği taşıyan bir eser. Hedefimiz, dergimizi sürekli kılmak ve ideolojik yaklaşımlardan uzak, tamamen öğretici yönüyle öne çıkan bir yayın akışı sağlamaktır” dedi.

Zazalar hakkında yapılan araştırmalar ve bu alanda kaleme alınan makalelerin yayın kurulu tarafından incelendikten sonra dergide yer verildiğini anlatan Keskin, bu anlamda katkı sunmak isteyen herkese sayfalarının açık olduğunu ifade etti.

Zazaca alanında çaba harcayan akademisyen, gazeteci ve sanat insanlarının önemli katkılar sunduğu derginin dağıtımının gerek Türkiye, gerekse Avrupa'da periyodik sürelerde devam edeceğini dile getiren Keskin; “Eserin oluşturulmasında emek harcayan ekip arkadaşlarıma teşekkür ediyor, Zazaların bu eseri sahiplenmesi ve desteklemesini temenni ediyorum” diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_84629)
04 Ağustos 2021 Çarşamba 02:39
Çok merak ettim. Nereden tenin edebiliriz??keşke demecin sonunda onu da yazsaydınız..
Editör Notu: Bingöl Online'den temin edebilirsiniz. Adres: Kültür Caddeesi Kayalar Pasajı No: 80/D Merkez BİNGÖL
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın