KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
09 Haziran 2023 Cuma
21 °C Çoğunlukla açık

‘POLİS KONTROLÜNDE ATEŞ AÇTILAR’ İDDİASI

Bingöl’ün Karlıova İlçesi’nde çıkan gerginlikte başından yaralanan Suphi Bingöl, İHD Bingöl Şubesi’ne başvuruda bulundu. Bingöl: “Elinde silah bulunan 5 şahsı gördüm. Bunlardan ikisi bizzat polisin içinden halka ateş açıyordu” iddiasında bulundu.

‘POLİS KONTROLÜNDE ATEŞ AÇTILAR’ İDDİASI
26 AĞUSTOS 2014 SALI 00:18
0
4369
5
AA aa

Lice olaylarının protesto edildiği Karlıova'da, çıkan olaylarda başından yaralanan Suphi Bingöl, İnsan Hakları Derneği (İHD) Bingöl Şubesi'ne başvuruda bulunarak yaşananları anlattı.

Olaylarda elinde silahlı 5 kişi gördüğünü ileri süren Bingöl: “Lice olaylarını protesto etmek için yürüyüşe geçtik. Arkamızdan silah sesi duyduk. Hızla geri dönüp olayı anlamaya çalıştık. O esnada, halka yönelik taşlı saldırı vardı. Yine elinde silah bulunan 5 şahsı gördüm. Bunlardan ikisi M.B. ve E.C. idi. Bunlar bizzat polisin içinden halka ateş açıyordu. Diğer üçü de farklı noktalardan ateş açıyordu. Bir taraftan da polisin gazlı müdahalesi vardı, sadece belirli bir kesime yönelik. Diğer kesime herhangi bir müdahalesi olmadı. Adeta polis destekli bir saldırı oldu” dedi.

“SALDIRI POLİS DESTEKLİ”

Olayın polis destekli ve önceden hazırlanmış Hüda-Par'lılar tarafından yapıldığını iddia eden Bingöl, şunları söyledi: “Eğer daha fazla gaz atılırsa, bu olayların büyüyeceğini söyleyerek, polisin geri çekilmesini istedim. Buna rağmen polisin içinde E.C. kitleye yönelmeye çalışıyordu, şarjörünü düşürdüğünü söylüyordu. Yine taşlı saldırı vardı. O taraf yöneldim, olayların büyümesini engellemeye yönelik girişimde bulundum. Bu esnada 3 kişi hazırlanmış şekilde kazma saplarıyla bana saldırdılar, kafama vurdular. Bu esnada kahvehanede olan 2-3 vatandaş gelip beni onların elinden kurtardı ve beni hastaneye götürdüler.”

Bingöl, İlçede bildiri dağıtıldığını ancak işyerlerinin kapatılmasına yönelik zorlamanın olmadığını söyledi.

İHD Bingöl Şube Başkanı Nuran Aydın da, 7 kişinin İHD'ye başvuruda bulunduğunu belirterek bunların olaylarda yaralanan kişiler olduğunu söyledi. Diğer taraftan kendilerine herhangi bir başvuru olmadığını belirten Aydın, derneklerine başvurulması durumunda onları da değerlendireceklerini söyledi.

İHD, KARLIOVA RAPORUNU AÇIKLADI

Yapılan başvurunun ardından İHD Bingöl Şubesi, tarafından hazırlanan rapor açıklandı.

Raporda şu ifadelere yer verildi: “ Karlıova'da, Lice'de yaşanan olayları protesto etmek için yürüyüş yapan gruba saldırı yapıldığı haberi üzerine, İHD heyeti olay yerine giderek gözlem yapmıştır. Yaptığımız görüşmeler neticesinde olay yerinde kepenk kapatma ve Lice'de yaşananları protesto etmek amaçlı yapılan yürüyüşe kalabalık bir grubun saldırı gerçekleştirdiği, dernek görevlilerimize yapılan yaralı kişilerin başvurusu sonucu tespit edilmiştir. Derneğimize başvuruda bulunan, Suphi Bingöl, Fahrettin Aksoy, Emin Meriç, Halit Karabağ, Mustafa Aksoy, Yılmaz Yiğit ve Cemal Yılmaz'ın ve olay yerinde görüşülen kişilerin söylemlerinden anlaşıldığı üzere; olay raporu şu şekildedir. Lice'deki olayların protestosu için yürüyüş yapılacağı ve kepenk kapatılacağına dair bir önceki gün bildiri dağıtılmış, olay günü kitlenin yürüyüşe geçmesinden sonra kalabalık bir grup silahlarla kitleye ateş açmıştır. Polisin gaz sıkmak suretiyle müdahale ettiği ve askeri kolluk kuvvetlerinin gerçek mermiyle yürüyüş yapan kitleye müdahale ettiği görgü tanıkları tarafından tarafımıza iletilmiştir. Heyetimiz olay yerinde olaylar sebebiyle bulunan il emniyet müdürü ve parti yöneticileri ile görüşmüş, tarafların sağduyulu şekilde olayın büyümesine engel olmak üzere görüştüklerine tanık olmuştur. Olayın 7 kişinin yaralanmasıyla sonuçlandığını tespit eden heyet tarafından dinlenen tanıklar, güvenlik güçlerinin kitleyi korumakta ve olayların önünü almakta yetersiz kaldıkları beyanıyla sıkça karşılaşmıştır. Olaya tanık olan partililer provoke amaçlı saldırıya uğradıklarını ve kendi sükûnetleri ile olayların büyümesine engel olduklarını bildirmişlerdir. Heyetimize yapılan başvurular olay yerinde yaralanan kişiler tarafından yapılmış, saldırıya uğrayan eylemciler dışında herhangi bir başvuru olmamıştır. Bu sebeple kitleye saldırının temel sebepleri hakkında elimizde karşılıklı veriler bulunmamaktadır.” 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
sofi kurban (@Misafir_17737)
26 Ağustos 2014 Salı 16:38
Bingöl halkı bunlara gün bırakmamalı esnafı taşlayıp sopalarla insanlara saldırıp sonra mazlum gibi konuşuyorlar Bingöllülerin bunlara karşı birlik olması şart tepkimizi gösterirsek akılları başlarına gelir. Memleketimizi karıştırmayın molotoflarınızı eli gözü kapalı 13-17 yaşındaki gençlere vermekten kurtulun bırakın.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Edep yahu Edep (@Misafir_17736)
26 Ağustos 2014 Salı 14:22
Millete taşlarla sopalarla saldırıp cam çerçeve indireceksiniz halk size tepki verince de böyle konuşacaksınız. İki üç babayiğit çıksa size saldırsa bak o zaman nasıl arkası geliyor.. Bıktı bu memleket sizden bıktı. Her seferinde pişman ediyorsunuz yine değiştiler deyip oy veriyoruz ümit ediyoruz eli sopalı kanlı silahlı adamlarınızı yine salıyorsunuz caddelere. Polisin içindekini gel beraber kınayalım ya sen karlıovadaki yüzü maskeli 20-30 kişilik pkk destekçisine ne diyeceksin onlar ne yapıyordu niye yüzleri maskeli ellerinde molotof vardı?
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
karlıovalı esnaf (@Misafir_17734)
26 Ağustos 2014 Salı 13:59
o kadar silah vardı binlerce kişide biri demi yaralanmaz be kardeşim. zorla işyeri kapattıkları aşikardır. yüzü maskeli grup önceden hazırlanmadıda nerden geldi bunlar.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
karlıovalı esnaf (@Misafir_17733)
26 Ağustos 2014 Salı 13:56
ben esnafım ve işyerlerimizi sorla kapatıp, kapatmayanlara ise parti içinde karar alınarak açık olan işyerleri yakılaca, yürüyüş sırasında esnafa saldırın sonrada saldırıya uğradık demek en büyük yalan olsa gerek. ihd hiç bir incelemede bulunmamış ve tam aksine o gün nihat aksoy öncülüğünde olayları organize etmek için orda hazır bulunmuştur. olayın hüdasparla hiçbir alakası olmayıp tamamen karlıovalı esnaflardan ibarettir. bu tür haberleri araştırmadan yayınlamayın sizide karalar bunlar.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
vedartkarar (@Misafir_17732)
26 Ağustos 2014 Salı 11:34
esnafa saldıracaksınız,sonrada tepki alınca saqldırıya uğradık diyeceksiniz.bari adam olun yaptığınız saldırıları kabullenin,niye inkar ediyorsunuz,esnaf durup duruken neden size saldırsın ki ?
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın