Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ocak 2020 Pazartesi
°C

Rektum kanseri ameliyatı yapıldı

Bingöl Devlet Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanları Op. Dr. Mehmet Fatih Korkmaz ve Op. Dr. Mehmet Uçar tarafından ilk kez rektum kanseri ameliyatı gerçekleştirildi.

10 EYLÜL 2019 SALI 18:03
0
1304
2
AA aa
Rektum kanseri ameliyatı yapıldı

Daha önce il dışına sevk nedeni olan cerrahi müdahale gerektiren birçok hastalığın ameliyatları Bingöl'de gerçekleştirilmeye başlandı. Devlet Hastanesinde son olarak kapalı ameliyat yöntemiyle rektum kanseri ameliyatı gerçekleştirildi. Ameliyatı gerçekleştirilen hastanın dört gün sonra taburcu edildiği bilgili paylaşıldı. Bingöl Devlet Hastanesi sosyal medya hesaplarından, devlet hastanesinde ilk kez gerçekleştirilen ameliyat ile ilgili; “Genel Cerrahi Uzmanlarımız Op. Dr. Mehmet Fatih KORKMAZ ve Op. Dr. Mehmet UÇAR tarafından Bingöl Devlet Hastanesinde ilk kez laparoskopik (kapalı) yöntemle rektum kanseri ameliyatı başarılı bir şekilde yapılmış olup ameliyat sonrası 4. günde hasta sorunsuz şekilde taburcu edilmiştir. Genel cerrahi ve Ameliyathane ekiplerimize hastane yönetimi olarak teşekkür ederiz” paylaşımı yapıldı.

REKTUM NEDİR?

Anüsten hemen önce gelen ve kalın bağırsağın en altında yer alan, dışkının geçici olarak depolanmasını sağlayan bölgeye rektum bölgesi adı verilir. Yaklaşık uzunluğu 0-12  cm'dir . İşlevsel olarak iki bölümden oluşan bölgenin üst bölgesi(üst rektum) dışkı birikimini sağlayarak yeterli bir hacme ulaştığında rektumu gererek dışkı hissinin oluşmasını sağlar. Kabızlık durumunun dışında alt kısım boş kalmaktadır. Rektum bölgesindeki poliplerin kötü huylu tümörlere dönüşmesiyle ortaya çıkan kanserin erkeklerde görülme olasılığı kadınlara göre daha fazladır. Kanserin görülme sıklığı 35 yaşından sonra artsa da özellikle 50 yaş üstü kişiler risk grubu altındadır. Kişinin ya da ailesinden bir bireyin daha önce kalın bağırsak kanseri geçirmiş olması da kalıtsal yatkınlığı arttırmaktadır. Bunun dışında düzensiz beslenme (özellikle kırmızı et ve hayvansal yağların fazla tüketilmesi), sigara tüketimi, yetersiz fiziksel aktivite, obezite gibi çevresel faktörler de etkilidir.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_49844)
11 Eylül 2019 Çarşamba 08:53
DEVLET HASTANESİ SON ZAMANLARDA SINIF ATLADI TEBRİKLER.DİŞ HASTANESİ HEP GERİYE GİTTİ.SAAT 09.00 ACİL DOKTORU, BAŞHEKİM,MÜDÜR YOK.GEÇEN HAFTA YAZDIM, BİR HAFTA GEÇTİ GELDİM YİNE AYNI DURUM.EY VEKİLLER NERDESİNİZ. NEDEN BU DURUMA BİR EL ATMIYORSUNUZ.DİŞ HASTANESİNİN SORUNUNU ÇÖZMEK SİZE ÇOKMU AĞIR GELDİ. ŞU AN HASTANEDE ACİL KAPISINDA BEKLEYEN HASTALARIN SESİNE NİYE KULAK VERMİYORSUNUZ.SİYASİLERDEN BU KONU HAKKINDA AÇIKLAMA BEKLİYORUZ.
Beğendim (2) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_49837)
11 Eylül 2019 Çarşamba 07:31
Bu değerli hocalarımızı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum.
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın