Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
01 Aralık 2021 Çarşamba
10 °C Çok bulutlu

Sağduyu hakim oldu

HDP'nin sokağa çıkma çağrısı üzerine Türkiye geneli düzenlenen yürüyüşlerde Güneydoğu Bölgesi'nde bazı illerde olaylar yaşanırken, Bingöl'de sağduyu hâkim oldu. DBP önünde bir araya gelen kalabalık grup, aynı gün yapılan 9 gözaltına rağmen basın açıklamasın ardından olaysız bir şekilde dağıldı.

01 KASIM 2014 CUMARTESİ 14:29
0
4050
1
AA aa
Sağduyu hakim oldu

Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Bingöl İl Başkanlığı, Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) ‘1 Kasım Dünya Kobani Günü’ çağrısı üzerine kitlesel basın açıklaması yaptı.

Parti binası önünde bir araya gelen kitleye hitaben basın açıklamasını okuyan DBP Bingöl İl Başkanı Halis Yurtsever, dünya çapında tanınan çok sayıda kişinin çağrısı ile bugünün ‘1 Kasım Dünya Kobane’ günü ilan edildiğini anımsattı.

“ALANLARA ÇIKANLARA ŞİDDET UYGULANDI”

AK Parti hükümetinin Orta Doğu’daki politikasının iflas etmesinden dolayı alanlara çıkanlara şiddet ve baskı uygulattığını ileri süren Yurtsever: “Bir sürü Kürt gencini katletmiştir. Ancak aynı zamanda AKP hükümeti ve Devlet insanlık direnişine destek vermesi gerekirken DAİŞ çeteleriyle kol kola görünmeyi ve “düştü düşecek” deyip bir katliamın oluşmasını istemiştir. Kobane düşmedi, tam tersine Kobane destan yazdı ve dünyanın gündemine düştü. Bu gün ve bu günden sonra bu insanlık yürüyüşüne omuz vermek ve başarısı için çalışmak ben Müslümanım diyen, ben insanım diyen ben demokratım diyen herkesin görevidir” dedi.

“KOBANİ ROJAVA'NIN KALBİDİR”

Kobani’yi Rojava'nın kalbi olarak nitelendiren Yurtsever, açıklamasını şöyle sürdürdü: “Diğer yandan ortaya çıkan bu direniş Kürt ittifakını güçlendirmiş ve her bir Kürdün kalbi Kobane için atmıştır. En son Güney Kürdistan'ın Duhok kentinde bir araya gelen Kürt tarafları güçlü bir ittifakla çıkmıştır. Geçmişin hataları ve ayrılıkları bir yana bırakılmış yeni bir yaşam perspektifiyle ortak ittifakla çıkılmıştır. Bu yüzden Kobane Kürtler için yeni bir yaşam için yol gösterici olmuştur. Kobane artık Kürdistan'ın ittifak harcı olmuştur. Bu gün aynı zamanda Kürdistan ittifakının da günüdür. Kutlu olsun Bu çağrı elbette ki dünyada direnişin sesinin duyulması açısından son derece önemlidir. Bu vesilesiyle bir kez daha kulaklarını tıkayan, görmezden gelen ve düşmesi için elinden geleni yapan AKP hükümetine sesleniyoruz: Daha ne zamana kadar DAİŞ çeteleriyle ve insanlık düşmanlarıyla kol kala yürüyeceksin.”

Kitle yapılan basın açıklamasının ardından olaysız bir şekilde dağılırken, bölgede Şırnak, Mardin, Siirt ve Diyarbakır’da izinsiz gösteri yapan gruplara polis müdahale etti.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
sevda b. (@Misafir_17998)
01 Kasım 2014 Cumartesi 23:38
İsteyince 16 yaşında masum bir genci öldürmedende eylem yapabiliyorsunuz demekki!!
Bende kürdüm yüreğim kobaniye yanıyor soydaşlarıma yanıyor.. Ama 16 yaşında ki kürt genci yasini öldürenleride unutamıyorum
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
30.11.2021
16:27
Salgın uyarısı! Hastaneler dolup taşıyor
Salgın uyarısı! Hastaneler dolup taşıyor
Bingöl'de son 1 aydır üst solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle sağlık kuruluşlarına başvuran hasta sayısındaki artış dikkat çekerken, Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Doktor Azize Sezin Şeyhanoğlu, grip hastalığı konusunda önemli uyarılarda bulundu.
30.11.2021
16:26
`Güçlü büyüme devam ediyor`
'Güçlü büyüme devam ediyor'
TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Başkanı Cevdet Yılmaz: 'Pandemi kısıtları sonrası ekonomik toparlanma ve güçlü büyüme devam ediyor.'
30.11.2021
16:25
`Medya kuruluşları kapanmanın eşiğinde`
'Medya kuruluşları kapanmanın eşiğinde'
Koronavirüs salgını, döviz krizi, enerji ve akaryakıt fiyatlarındaki artış gibi birbiri ardına yaşanan krizler, medya kuruluşlarını kapanmanın eşiğine getirdi.
30.11.2021
16:24
Akbulut, sporculara malzeme desteğinde bulundu
Akbulut, sporculara malzeme desteğinde bulundu
Bingöl Kayak Kulübü Başkanı Bayram Anşin, Malatya'da görev alan hemşerimiz Prof. Dr. Ahmet Sami Akbulut, kayakçılara malzeme desteğinde bulunduğunu söyledi.
30.11.2021
16:23
`İslam, gücünü siyasetten değil ahlaktan alır`
'İslam, gücünü siyasetten değil ahlaktan alır'
Özgür-Der Bingöl Şubesinin gerçekleştirdiği aylık seminerler dizisinin ikincisinde Eğitimci-Yazar Mehmet Mahsum Yokuş'un sunumuyla 'İslami Bilginin Eyleme Dönüştürülmesinde Geleneksel ve Modern Zaaflar' konulu seminer gerçekleştirildi.
30.11.2021
16:22
Yedisu`da `Doğa Kardeşliği` Etkinlikleri
Yedisu'da 'Doğa Kardeşliği' Etkinlikleri
'2021 Bingöl Kardeşlik Yılı Projesi' etkinlikleri kapsamında Yedisu'da fidan dikimi ve çevre temizliği yapıldı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın