Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
13 Ağustos 2020 Perşembe
°C

Sağlıkçılardan Döner Sermaye İsyanı

Türk Sağlık- Sen Bingöl Şube Başkanı Kenan Alban, bir açıklama yayınlayarak döner sermayenin erimesine karşın sağlık yöneticilerinin vurdumduymaz tavrının kendilerini üzdüğünü söyledi.

06 ARALIK 2019 CUMA 16:28
8
1129
4
AA aa
Sağlıkçılardan Döner Sermaye İsyanı

Döner sermayeden hiçbir sağlık çalışanının memnun olmadığını belirten Alban, bu konuda Sağlık Bakanlığı ve YÖK'e binlerce dilekçe sunduklarını söyledi.

Alban, “Ülkemizde son 10 yılda döner sermayeler kadar eriyen hiçbir ücret yoktur. Dibe vurmuş, tabanı görmüştür. Aşırı iş yükü bulunan ve çalışanların fedakârca hizmet yürüttüğü sağlık kurumlarımızda ne yazık ki iş döner sermayeye gelince önümüze kocaman bir sıfır rakamı konmaktadır. Bugün döner sermayelerden memnun olan bir tane bile sağlık çalışanı kalmamıştır. Herkes muzdarip ve şikâyetçidir. Sağlık yöneticileri de çalışanların bu memnuniyetsizliğinden ve döner sermayelerin halinden haberdardır. Ama vurdumduymazlık devam etmektedir.  Çalışanların 5-10 yıl önceki döner sermaye ücretlerini mumla aramaları durumun vahametini de açıkça göstermektedir.  Türk Sağlık-Sen olarak bu vurdumduymazlığa son verilmesi için geçtiğimiz aylarda çalışanların döner sermaye taleplerini içeren binlerce dilekçeyi Sağlık Bakanlığı ve YÖK'e teslim etmiştik.  Her iki kurumun yöneticilerine de bu durum defalarca anlattık.  Yaklaşık 1 yıl önce Genel Başkanımızın Sayın Sağlık Bakanı ile yaptığı görüşmede Bakan bey yönetmelik değişikliği yapacaklarını bunun için çalışmalara başladıklarını açıklamışlardı. Aradan geçen sürede ne yazık ki hala bir somut adım atılmamıştır.  Eskiler  “et-tekraru ahsen velev kane yüz seksen” demişler yani Yüzseksen kerede olsa tekrar etmek güzeldir.  Biz döner sermayeler ile ilgili sorunlara değil 180, 1800 kez dikkat çektik.  Fakat yanlışta ısrar edilmeye ve sorunlar görmezden gelinmeye devam ediliyor. Döner sermayede bu düzen böyle gitmez. Sistem baştan aşağı yeniden revize edilmelidir. Revize edilirken en temel alınacak husus, çalışanın sistemin merkezine yerleştirilmelidir. Adalet teslim edilmeli, hiçbir çalışan haksızlığa uğramamalıdır.  Döner sermayelerde öncelik çalışanın hakkı olmalıdır. Çalışanın alın terinin kurumların finansal sıkıntıları için heba edilemeyeceği bir düzenleme yapılmalıdır.  Döner sermayeler yükseltilmelidir. Günümüz enflasyonu dikkate alınarak katsayılar yeniden belirlenmelidir. Taban ücretler arttırılmalıdır. Döner sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmalıdır. Emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefalete bir son verilmelidir” diye konuştu.

Yöneticileri çözüm için çabalamaya davet eden Alban, açıklamasına şu sözlerle nokta koydu;

“Sistem karmaşık, sorun büyüktür. Ama kamu iradesi de bunu çözecek güçtedir. Sağlık Bakanlığı ve Üniversitelerimize bağlı hastanelerde görev yapan fedakâr çalışanlarda sorunun çözülmesini dört gözle beklemektedirler.

Yöneticilere sesleniyoruz;

Döner sermayelerde yaşadıkları gelir kaybı nedeniyle çalışanın yaşadığı ekonomik sıkıntı da, evindeki huzursuzluk ta vebal sizindir.  Bu sorunu çözmek için çaba harcayınız.

Kabul edilebilir bir döner sermaye sistemi için gerekli yasal düzenlemeleri bir an önce yapınız.  Sağlık çalışanları için artık sabır taşı çatlamıştır. Yönetmelik bir an önce değişmeli, bu sorun çözülmelidir.

Çalışanın emeğinin karşılığı teslim edilmeli, ekmeğiyle oynanmamalıdır. Türk Sağlık-Sen olarak adaletli bir döner sermaye düzeni kurulana, çalışanların aldığı ücretler makul bir düzeye çıkarılana ve talepleri karşılana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bir an bile geri durmayacağız.  Ekmek kavgamızda ne yılgınlık gösteririz ne de vazgeçeriz.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_53327)
08 Aralık 2019 Pazar 01:39
Kenan bey iyi güzel bir haktan adaletten bahsetmişsin bu düşüncelerine katılıyorum fakat sağlık kurumları yani hastaneler firmalara yapması gereken ödemeleri yapamıyor ve çoğu firma kurumlardan alacağını alamadığı için batıyor siz bence bu konuya daha çok değineceksiniz bence maaş ödendiğine şükredilsin kriz yok diyenlere en basit örnekte bu olsun bir ülkede kamu kurumu ödemesini yapamayacak durumdaysa vatandaş ne yapsın
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_53304)
07 Aralık 2019 Cumartesi 05:54
Helal olsun. Tebrikler başkanım. O beğenmeyene döner sermaye verilmesin.
Beğendim (4) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_53303)
07 Aralık 2019 Cumartesi 05:48
Varolsun Türkiye Kamu-Sen varolsun Türk Sağlık-Sen tebrik ediyorum...
Beğendim (5) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_53290)
06 Aralık 2019 Cuma 19:23
Tebrik ederim kenan bey bu konuyu gunde tutugunuz icin
Beğendim (5) Beğenmedim (3)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın