KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Mart 2023 Perşembe
10 °C Yer yer bulutlu

Seçim öncesi fitne uyarısı...!

Yaklaşan seçim öncesi aile bireylerini fitnelere karşı dikkatli olmaları hususunda uyaran Solaxan Aşireti Aile Büyükleri, siyasi tercihlerden dolayı kırgınlık ve küskünlük olmamasını da istedi.

Seçim öncesi fitne uyarısı...!
04 ŞUBAT 2023 CUMARTESİ 20:52
32
2045
14
AA aa

Bingöl'de hatırı sayılır bir nüfusa sahip olan Solaxan Aşireti'nin büyükleri, yaklaşan 2023 genel seçimleri öncesi tavsiye niteliğinde bir dizi açıklamalarda bulundular. Gerek toplumda gerekse aile içerisindeki fitne girişimlerine karşı dikkatli olunmasını isteyen aile büyükleri, gerilimden kaçınılması ve incitici tavırlardan uzak durulması çağrısında bulundu.

“Makam mevki için kimse kimseyi incitmesin”

Yüce Allah'ın Enfal Süresi 46. Ayetteki “Allah'a ve Resulü'ne itaat edin. Ve birbirinizle didişmeyin. Sonra içinize korku düşer ve kuvvetiniz elden gider. Sabırlı olun, çünkü Allah sabredenlerle beraberdir” buyruğunun hatırlatıldığı açıklamada, şunlar kaydedildi;

“Solaxan ailesi olarak, bu ayet çerçevesinde tüm işlerimizi Allah'ın rızasını gözeterek yapmamız ve Hazreti Peygamberin (s.a.v) hoşnutluğunu kazanarak hareket etmemiz gerekir. Dünya çıkarı, makamı ve mevkisi için hiçbir kimsenin başka birini incitmesi, kalp kırması ve birbirinden küsmesi doğru değildir. Böyle davranmak ne insani ve ne de İslamidir.

Solaxan ailesi olarak tüm aile bireylerimizden şunu rica ediyoruz: Fitne, fesada yol açacak ve huzursuzluğa neden olacak tüm hareketlerden kaçınalım, gevşemiş olan akrabalık bağlarının kuvvetlenmesine yönelik kardeşlik, birlik ve beraberlik içinde hareket etmeye gayret edelim. Başta Solaxan ailemiz olarak tüm toplum hep birlikte öncelikle kendi içimizdeki sorunları; âlimlerimiz ve aile büyüklerimizle bir araya gelerek, konuşarak, ya da çözümü istenen farklı konular içinde yine istişare ederek meseleleri çözmeliyiz inşallah. Rastgele, fitne uyandıracak, kârdan çok zarar verecek ferdi çıkışlardan kaçınalım; aksi halde istişare ile aile büyüklerimizin verdiği karara uymayanlar doğacak sorunların sebebi ve sorumlusu olacaktır.”

“Seçim bir yarıştır. Önemli olan doğruluk ve hak üzere kalmaktır”

“Malumumuz sorunların çoğu siyaseti tercihlere bağlı olarak gelişiyor. Oysa siyaset, sorun oluşturmak için değil halka hizmet etmek içindir. Seçime girip de kazanamayan bazı insanlar ya yakınlarından ya da çevresinden küsüyor. Ona veya adayına destek vermedikleri için tavır alıyor. Siyaset yani seçimin kazananı olduğu gibi kaybedeni vardır. Bu bir yarıştır. Önemli olan doğruluk ve hak üzere kalmaktır. Gönül kazanmak ve akrabalık bağlarını devam ettirmektir. Farz et ki seçimi kazanmışsın; ama sorumluluğunu üstlendiğin insanlara hizmet etmemişsin, doğruluk üzere kalmamışsan, onların kalbini kırmışsın neye yarar. Böyle davranmak, Allah katında büyük bir vebaldir dünya ve ahiret azabıdır. Allah korusun!”

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97970)
07 Şubat 2023 Salı 13:09
Aile büyüğü dediğiniz topluluk. Bilgi birikim yol gösterici Allahın emir ve yasaklarına uyan olur. Yoksa yaşı 75-80 olmuş adama aile büyüğü kelimesini kullanmak biraz abes bence. Bur da toplananlar keşke Allahın emir ve yasaklarını her gencimize anlatsaydı. Sermayesi yalan olan siyasette uzlaşma sağlama çabasına bak. Allah sizi ıslah ede
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97943)
05 Şubat 2023 Pazar 23:29
Milletini sevmek Aile büyüklerini sevmek İslam'ın emridir Ama milliyetçilik veya aşiretçilik,asabiyetçilik yapmak İslam'da yasaktır. Aşiretin ismini kullanarak bazı kişilerin siyasi farkındalık oluşturma çabası ve siyasi menfaat elde etme kaygısı toplumsal açıdan riyakârlıktan başka birşey sağlamaz bu durumdan Allah muhafaza eylesin
Beğendim (4) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97935)
05 Şubat 2023 Pazar 19:00
Mezra Solhan - Solaxan ( Bayırlı Köyü )
Aşiret-i Solhan; Bütün Aile Bireylerinin Birlik ve Beraberliği Daim Olsun...İnşaALLAH...
Eski İsmi BOĞLAN Olan ve Sonra En Kadim Aşiretten İsmini Alan SOLHAN İlçesi...
Beğendim (16) Beğenmedim (4)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97928)
05 Şubat 2023 Pazar 11:03
Geçin bunları gecin yemezler kimin talimatı ile toplanıp şov yapıyor sunuz kime yağcilik yapı yorsunuz aşirat cılık geride kaldı ilçe bazında hareket derseniz hay hay ama
Beğendim (4) Beğenmedim (18)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97927)
05 Şubat 2023 Pazar 05:57
Siyasette hak ve doğruluk mu varmış? Siyaset tamamen taraf tutmak, taraf olmaktır.
Beğendim (3) Beğenmedim (19)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97926)
05 Şubat 2023 Pazar 03:34
Uyanın siz ve zıkteliler yeter artık bingöl deki bu ambargoyu kaldırın asıl fitne fesatlar orda anladınız siz beni
Beğendim (3) Beğenmedim (21)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97924)
05 Şubat 2023 Pazar 01:20
Siz Solhan aşireti ve diğer aşiretler. hele İsrail gibi gasp ettiğiniz arazileri sahiplerine verin. sonra millete nasihat edin.
Kazancınız haram. Yediğiniz haram, giydiğiniz haram, içtiğiniz haram…..
Her zaman işiniz gücünüz fitne.
Beğendim (5) Beğenmedim (18)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97922)
05 Şubat 2023 Pazar 00:26
Ne aşireti insan olun insan
Beğendim (7) Beğenmedim (19)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97920)
04 Şubat 2023 Cumartesi 23:56
Aşiret reisi kim acaba şu anda 🤔
Yusuf beg mi
Mahfuz beg mi
Yoksa Mahmut beg mi?
Yoksa bilmediğimiz yeni beglerden biri mi 😁

Şaka bir yana da isim güzel olmuş, artık aşiret olmadın mı ne iş ne ihale hiçbirsey alamazsın. Bu fikir güzel olmuş 😁😁
Beğendim (5) Beğenmedim (18)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97918)
04 Şubat 2023 Cumartesi 23:33
Bu organizasyon bingöl 'de siyasetin ne hale geldiğinin bi göstergesi bir vekillik adayı olmak için bu zavallı insanları kullanıyorlar.
Sollahan bir ilçe Ne demek sollahan aşireti neyin kararını alıyorsunuz solahan ilçesi farklı siyasî görüşte olan insanlar var bunlar yeni kurulan solhan aşiretine tâbi olmak zorundamı.
Beğendim (5) Beğenmedim (19)Cevapla
22.03.2023
22:11
Muhalefette kimler aday adayı?
Muhalefette kimler aday adayı?
Müracaat kabulünü tamamlayan partiler aday adaylarını açıklanırken, müracaatları devam eden partiler ise cuma günü açıklayacak.
22.03.2023
21:42
HDP seçime Yeşil Sol Parti listesinden girecek
HDP seçime Yeşil Sol Parti listesinden girecek
HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar, partilerinin kapatılma ihtimali olduğunu ve risk almayacaklarını belirterek, 'Yeşil Sol Parti'yle seçime gireceğiz. Yeşil Sol Parti seçime Türkiye'nin tüm illerinde kendi logosuyla girecek' dedi.
22.03.2023
20:44
Ağıralioğlu; `Kurduğumuz masada bize pusu kuruldu`
Ağıralioğlu; 'Kurduğumuz masada bize pusu kuruldu'
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığına karşı çıkan isimlerin bayında gelen İYİ Parti Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Altılı Masa ve CHP'yi topa tuttu. 'Kurduğumuz masada bizi pusu kuruldu' diyen Yavuz Ağıralioğlu, Kılıçdaroğlu'nun Aleviliğine gönderme yaparak, 'Biz kimsenin mezhebine inancına hürmetsizlik edecek kadar kalbi kararmış değiliz' dedi.
22.03.2023
17:13
Kaçak sigara ele geçirildi
Kaçak sigara ele geçirildi
Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü'ne bağlı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, bir adreste gerçekleştirdiği operasyonda kaçak sigara ve tütün ele geçirdi.
22.03.2023
17:12
Silah ve patlayıcı ele geçirildi
Silah ve patlayıcı ele geçirildi
Bingöl'de bölücü terör örgütü PKK'ya ait toprağa gömülü vaziyette silah, fişek ve patlayıcı madde ele geçirildi.
22.03.2023
17:06
MİNİKLERDEN `SU TASARRUFU` ÇAĞRISI
MİNİKLERDEN 'SU TASARRUFU' ÇAĞRISI
Bingöl'de Dünya Su Günü etkinlikleri çerçevesinde yürüyen minik öğrenciler, ellerinde pankartlarla 'su tasarrufu' çağrısında bulundu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın