KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Şubat 2024 Çarşamba
7 °C Açık

Seçimde gözlem yapacaklar

Seçim İzleme Platformu, 12 Haziran seçimlerinde bağımsız gözlem yapacağını açıkladı. Platform, tüm halkı eşitlik gözlemcisi olmaya ve seçimler sürecinde eşitsizlik yaratan tüm uygulamalarla ilgili bilgileri telefon ve/veya mail aracılığı ile paylaşmaya çağırıyor.

Seçimde gözlem yapacaklar
09 HAZİRAN 2011 PERŞEMBE 08:28
0
1432
0
AA aa

Seçim İzleme Platformu'nun konuyla ilgili yaptığı basın açıklamasında şu ifadeler kullanıldı; “Sivil Toplum Örgütleri olarak 12 Haziran seçimlerini izliyoruz. Seçim gözlemi, bir ülkede, hukukun üstünlüğü ve insan haklarının geliştirilmesine destek vermek amaçlı olarak seçimlerin demokratik bir ortamda gerçekleşmesi, tüm yurttaşların seçme ve seçilme haklarından azami düzeyde yararlanabilmesi için yürütülen bağımsız gözlemleme ve raporlama sürecini kapsar. Dünyanın birçok ülkesinde seçimler, sivil toplum örgütleri tarafından izlenmektedir ve seçim sürecinin bağımsız gözlemi hukuksal güvence altındadır. Demokratik seçimlerin, sadece güvenlik tedbirlerinin alınmasıyla değil, seçme ve seçilme hakkının kullanılmasına eşit erişimin sağlanabildiği bir ortamla mümkün olabileceğini savunuyoruz. Demokratik bir toplumun yaratılması, adil ve herkes için eşit fırsatlar içeren seçimler ile olanaklıdır. Seçim sonuçlarının yegane sorgulama/meşruiyet temeli de seçim sürecinin toplumun tüm farklı kesimlerinin etkin katılımını sağlamaya yönelik düzenlemeler, yöntemler ve araçlarla yürütülmesinde saklıdır. Bu nedenle; biz aşağıda imzası bulunan sivil toplum örgütleri; kadınlar, engelliler, etnik kökeni, dini inancı, anadili ve cinsel kimliği farklı olanlar, zorla yerinden edilenler ile okuma yazma bilmeyenlerin seçme haklarını kullanma koşullarını belirlemek açısından 12 Haziran 2011 tarihinde yapılacak Milletvekili Genel Seçimlerinde seçim günü oy verme kabinlerine girmeden, demokratik gözetim hakkımızı kullanarak, bağımsız gözlem yapacağımızı kamuoyu ile paylaşıyoruz. Seçim izleme çalışmamızın herhangi bir parti ya da adayla hiçbir ilişkisi yoktur. Bağımsız seçim izleme çalışması Türkiye'nin farklı bölgelerinde, farklı tematik alanlarda çalışan sivil toplum örgütleri ve aktivistlerle birlikte yürütülmektedir. Buradan tüm yurttaşlarımızı eşitlik gözlemcisi olmaya ve seçimler sürecinde eşitsizlik yaratan tüm uygulamalarla ilgili bilgileri telefon ve/veya mail aracılığı ile bizimle paylaşmaya çağırıyoruz.”

 
 
YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
28.02.2024
17:44
Bingöl Üniversitesi`nden 2`inci Hesarek Kar Festivali etkinliği
Bingöl Üniversitesi'nden 2'inci Hesarek Kar Festivali etkinliği
Bingöl Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen 2'inci Hesarek Kar Festivali büyük bir coşkuyla kutlandı.
28.02.2024
15:19
27 yıl geçti ama hala 28 Şubat`ı unutamıyor
27 yıl geçti ama hala 28 Şubat'ı unutamıyor
28 Şubat postmodern darbesi döneminde öğretmenlik görevinden zorla istifa ettirilen Saadet Çiçek, o günlerde yaşadıklarını unutamadı ve o zor süreci şöyle anlattı;
28.02.2024
15:13
'İslami kimliğe duydukları derin öfkeden dolayı yaptılar'
28 Şubat Darbesi insanlık tarihine kara bir leke olarak geçtiğini belirten Koç; 'Milletimizden aldığımız güç ve tarihin bize yüklediği sorumluluk ile millet iradesini egemen kılma, büyük ve güçlü Türkiye'yi inşa etme mücadelemize kararlılıkla devam ediyoruz' dedi.
28.02.2024
12:21
Çığ Altında Kalan Vatandaşın Cansız Bedenine Ulaşıldı
Çığ Altında Kalan Vatandaşın Cansız Bedenine Ulaşıldı
Olay bölgesine giden Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, cenazenin tespit edildiğini, kar altından çıkarma çalışmalarının sürdüğünü söyledi.
28.02.2024
10:40
Bingöl`de çığ düştü!
Bingöl'de çığ düştü!
Bingöl'ün Genç ilçesine bağlı bir köyde çığ düştü. Çığ altında kaldığı düşünülen 1 vatandaşı arama kurtarma çalışmaları devam ediyor.
27.02.2024
18:38
‘Bingöl toplayıcıları` gösterime giriyor
'Bingöl toplayıcıları' gösterime giriyor
29 Şubat Perşembe günü saat 19.00'da Salt Beyoğlu'ndaki Açık Sinema'da gösterilecek belgesel, 1-3 Mart tarihlerinde saltonline.org üzerinden izlenebilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın