KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Şubat 2023 Salı
3 °C Bulutlu

Sempozyumunun sonuç bildirgesi açıklandı

Bingöl Dernekler Federasyonu (BİN-DEF) tarafından 28 Ekim 2010 ve 31 Ekim 2010 tarihleri arasında yapılan 3 günlük &';sürdürülebilir kalkınma yaşanabilir Bingöl” sempozyumu sonuç bildirgesi açıklandı.

Sempozyumunun sonuç bildirgesi açıklandı
23 ARALIK 2010 PERŞEMBE 08:16
0
1526
0
AA aa

Bingöl Dernekler Federasyonu (BİN-DEF) Genel Başkan İbrahim Aybek, yaptığı yazılı açıklamada federasyon olarak 28 Ekim 2010 ve 31 Ekim 2010 tarihleri arasında yapılan 3 günlük “sürdürülebilir kalkınma yaşanabilir Bingöl” sempozyumu sonuç bildirgesini açıkladı. 

Temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan Bingöl'ün 1990'lı yıllarda köyden kente olan göçlerle birlikte tarım ve hayvancılıkla uğraşan kırsal nüfus hızla azaldığını belirten BİN-DEF Genel Başkan Aybek, “İl merkezinin gerek fiziki yapısının gerekse istihdam alanlarının yetersizliği göç eden yurttaşların kentte yoksullaşmalarına neden olmuştur. Bu yapı batıya göçü başlatmıştır.

 Göçün sonucu olarak batı şehirlerinde dernekleşecek kadar yoğun bir nüfusa sahip olduk. Bu perspektiften yola çıkarak tüm tarafları aynı proje kapsamında bir araya getirmeyi amaçladık. Federasyonumuz sivil inisiyatif oluşturmanın bir gereği olarak, ilimizin en küçük yönetsel birimlerinin seçilmişleri yani muhtarlarımızı davet etmiştir.. Dolayısı ile en küçük yerleşim birimleri olan, mahalle, köy ve mezralarımızı temsilen bu sempozyuma davet edilmişlerdir. Bu özel seçim ile hem insanlarımızın sosyal, siyasal ve ekonomik eğilimlerini ölçmek, talep ve beklentilerini öğrenmek hem de sempozyum sürecinde oluşan bilgi birikimini, uygulanabilir ve sürdürülebilir ekonomik kalkınma yöntemlerini tabana en sağlıklı ve en kısa yoldan ulaştırma imkanı oluşmuştur.

Sempozyum kapsamında davetli olarak Bingöl'den gelerek çalışmalara katılan muhtarlar federasyon yönetim kurulu üyeleri, Tarım ve Orman Bakanlığı uzmanları, AB projeleri hazırlama ve bu projelerden yararlanma süreçleri hakkında sunum yapan AB uzmanı ile oturum moderatörleri başkanlığında farklı konularda sunumlar yapılmıştır. Her oturum sonunda katılımcıların soru sorma ve görüşlerini ortaya koymasına olanak verilmiştir. Yine her oturumun uzmanları tüm sorulara bilgileri oranında eksiksiz cevap vermişlerdir.

Her oturum 1 saat sürede tamamlanmıştır. Uzman tarafından 40 dakika sunum yapılmıştır. Katılımcılar 20 dakikada soru sorma ve ek görüşler ortaya koymuşlardır. Oturumları moderatörler yönetmişlerdir. İlk defa muhtarlar ile sivil toplum örgütleri federasyon öncülüğünde bu denli büyük bir çalıştayda bir araya gelmişlerdir. Öte yandan farklı illerde görev yapan bürokratların da bu kapsamda katılımcı olması oldukça yararlı olmuştur. Sempozyum kapsamında belirlenen konu ve konuklar önemle seçilmiştir” dedi.


 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
06.02.2023
18:45
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi'nde de eğitim öğretime ikinci bir duyuruya kadar ara verildiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, KYK yurtlarının depremzedelere açıldığını, ayrıca evinden ötürü endişeli olanlar için de merkezi kafeteryayı, Kıraat Merkezi, Camiler ve Spor Bilimleri Fakültesini halka açtıklarını duyurdu.
06.02.2023
18:22
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Kamu İhale Kurumu (KİK), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde 7-17 Şubat tarihlerinde yapılacak ihalelerin, ihale tarihinden itibaren 2 hafta sonra aynı saatte yapılmak üzere ertelendiğini bildirdi.
06.02.2023
17:58
Tüm Türkiye`de okullar bir hafta tatil edildi!
Tüm Türkiye'de okullar bir hafta tatil edildi!
Kahramanmaraş merkezli 77 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından Milli Eğitim Bakanı Özer, 'Tüm Türkiye'de okullarımızı 13 Şubat'a kadar 1 hafta tatil ediyoruz' açıklamasını yaptı.
06.02.2023
17:48
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Köy yollarının açılması için çalışmalarını sürdüren Bingöl İl Özel İdaresi, asılsız ihbarlar nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Üçgül, asılsız ihbarda bulunanlarla ilgili gerekli şikayetlerin devreye alınacağını ve hukuki işlem başlattıracaklarını vurguladı.
06.02.2023
17:29
Bingöl`den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'deki çok sayıda arama kurtarma ekibi deprem bölgelerindeki çalışmalara aktif olarak katıldı.
06.02.2023
16:48
Karla mücadele sürüyor
Karla mücadele sürüyor
Bingöl'de etkili olan ve kent merkezinde 1 metreye ulaşan kar, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Sabaha doğru karla mücadele çalışmalarına başlayan Bingöl Belediyesi, ana arterler öncelikli olarak mahalle aralarında da kürem faaliyetlerini sürdürüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın