KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
11 Aralık 2023 Pazartesi
6 °C Çok bulutlu

Silikozis hastaları oksijensiz kaldı

Bingöl'de, ölümcül silikozis hastalığı ile mücadele eden hastaları yaşama bağlayan oksijen makineleri elektrik kesintisi yüzünden durdu. Hastaların yardım istediği Toplum ve Eğitim Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, sorunun çözülmesi için girişimlerde bulundu.

Silikozis hastaları oksijensiz kaldı
27 ARALIK 2010 PAZARTESİ 09:06
0
2145
0
AA aa

Bingöl'ün Karlıova ilçesi 300 haneli Taşlıçay (Çırık) Köyü'nde nerdeyse her evden bir kişi ölümcül silikozis hastalığı ile boğuşuyor. Köyde bulunan 300 hastadan yaklaşık 10-20 tanesi ise yatalak ve evlerinde bulunan makinelerle oksijen alıyor. Her an ölebilecek olan bu hastaların sorunu ise gün geçtikçe büyüyor. Çünkü makineler elektrikle çalışıyor ve köye elektrik veren iki trafodan biri bozuk. Belirli aralıklarla elektrik kesintisinin yaşandığı köyde, oksijen veren makineler tamamen duruyor Silikozis hastaları bir adım daha ölüme yaklaşıyor.

Hastalar oksijensiz kalıyor
Hastaların bu sorunu üzerine harekete geçen Bingöl Toplum ve Eğitim Gönüllüsü Semiramis Karaarslan, Bingöl FEDAŞ Müessese Müdürlüğü ile görüşmeler yaptı. Silikoziz hastalarının, ölümü beklemekten başka çaresi olamadığını hatırlatan Karaarslan: “Hiçbir yetkili, hastalara sahip çıkmıyor. Köylerinde ölümü bekleyen gençlerin sosyal güvencesi yok. Çoğunun hastalığı ileri safhadadır. Elektrik kesintilerinin giderilmesi için şahsi olarak Karlıova Kaymakamlığı başta olmak üzere, çok yere başvuruda bulunduk. Ama hala çözüm üretilmedi. Kesintilerin olağan karşılanması beklenemez. Ya bu insanlar sağlık kuruluşlarına yerleştirilsin, ya da kaldıkları yerde sağlıklı ortamlar oluşturulsun. Ama bu insanlara devlet yardım elini uzatmalı” dedi.

Bu gençlere yardım eli uzatılmalı
Hastaların bu sorununun mutlaka çözülmesi gerektiğini belirten Karaarslan, köye yeni bir trafonun yapılmasını talep etti. Bu tür kesintilerin olabileceği tehlikesinin sürekli yaşanabileceğini ve bunun için de çözüm arayışında olduğunu ifade eden Karaarslan, hastaların bağlı bulundukları makineler için jeneratör temin etmek amacıyla gerekli girişimlerde bulunduklarını söyledi. Karaarsalan, en kısa zamda jeneratörlerin temin edileceği inancında olduğunu belirtti.

Sorun çözülmüyor
Taşlıçay Köyü Muhtarı Atik Oral, köyünde bulunan hastaların ölümün pençesine atıldığını söyledi. Elektrik kesintisi yüzünden hastaların risk altında olduğu düşüncesini savunan Muhtar Oral; “Köyde iki trafo var. Bu trafolardan 120 kw olan sorunludur. Bu trafodan köyün 3 katlı okulu ve 130-140 ev besleniyor. Bu trafo yeterli değil, makineye bağlı hastalar var köyde ve her elektrik kesintisinde bunların ömürleri kısalıyor. Nereye başvurmuşsak sorunumuz çözüme kavuşturulmadı” diye feryat etti.

Trafolar yeterli
Bingöl FEDAŞ yetkilileri ise, Taşlıçay Köyü'ndeki voltaj düşüklüğü ve elektrik kesintilerinin kaçak elektrik tüketiminden kaynaklı olduğunu savundular. Taşlıçay Köyü'nde bulunan elektrik hatları ile ilgili bilgi veren Bingöl FEDAŞ Müessese Müdür Yardımcısı Ekrem Akbulut, köyde iki trafonun bulunduğunu, normal koşullarda bu trafoların yeterli olduğunu söyledi. Köydeki elektrik kesintilerinin aşırı tüketimden kaynaklı olduğunu ileri süren Akbulut, sorunun kurumlarından kaynaklı olmadığını belirtti.
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
11.12.2023
08:33
Genç Muratspor hakemlerle berabere kaldı!
Genç Muratspor hakemlerle berabere kaldı!
Bölgesel Amatör Lig 11. Grup 9.hafta mücadelesinde Yeni Genç Muratspor, Bingöl Şehir Stadyumunda konuk ettiği Sivas Kangalspor ile 1-1 berabere kaldı. Hakem triosunun yaptığı hatalar ise adeta saç baş yoldurttu.
09.12.2023
13:36
Bingöl`de bol kazalı ay! Günlük ortalama 4 tane
Bingöl'de bol kazalı ay! Günlük ortalama 4 tane
Emniyet Genel Müdürlüğü, kaza istatistiklerini açıkladı. Bingöl'de kasım ayı süresince günlük 4 kazaya tekabül eden istatistik şaşırttı!
08.12.2023
20:42
Bingöl temsilcileri galibiyet için mücadele verecek
Bingöl temsilcileri galibiyet için mücadele verecek
Bingöl'ün Bölgesel Amatör Lig'deki temsilcileri 12Bingölspor Malatya deplasmanında, Yeni Genç Muratspor ise Sivas temsilcisi Kangal Termikspor'a karşı kendi evinde puan arayacak!
08.12.2023
19:52
Bingöl`de `Aksa Tufanına Destek` mitingi
Bingöl'de 'Aksa Tufanına Destek' mitingi
Pazar günü gerçekleştirilecek büyük mitinge tüm halkı davet eden Alpaya; 'Ben insanım diyen herkesin bu vahşete ve katliama tepki göstermesi lazım. Bu anlamda Bingöl'de bütün halkları, kesimleri, vatandaşları bu mitinge destek vermeye çağırıyoruz'
08.12.2023
17:45
Bingöl Emniyeti`nden `Çanakkale Ruhu` konferansı
Bingöl Emniyeti'nden 'Çanakkale Ruhu' konferansı
Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen Çocuk ve Gençleri Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında Bingöl Üniversitesi'nde öğrencilere yönelik bir konferans verildi.
08.12.2023
16:56
İstifa ettiler, siyaseti noktaladılar!
İstifa ettiler, siyaseti noktaladılar!
Bingöl Eski Milletvekili Kazım Ataoğlu ile Hava Meydanları Eski Genel Müdürü Mahmut Tekin, İyi Parti'den istifa ettiler.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın