KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Şubat 2023 Salı
3 °C Bulutlu

Soğuk havanın tetiklediği hastalıklar

Kış aylarında solunum yolu enfeksiyonları ve grip daha sık görülüyor; çünkü kalorili yiyeceklerin tüketimi artıyor, bu kaloriler yeterince harcanamıyor ve güneşle temas azalınca da hormonal değişimler ortaya çıkıyor. Bunun yanı sıra soğuk hava, damarlardaki büzülme ve spazm riskini artırıyor.

Soğuk havanın tetiklediği hastalıklar
20 ARALIK 2010 PAZARTESİ 08:45
0
1515
0
AA aa

Uzmanlar, kalp krizinden cilt kuruluğuna kışın artış gösteren hastalıkları ve bunlardan korunma yollarını anlattı. İşte soğuk havalanın tetiklediği hastalıklar ve alınacak önlemleri.
Uzmanlar, "Araştırmalar, kalp krizlerinin kış aylarında diğer mevsimlere göre 2-3 kat daha fazla olduğunu ve daha ölümcül seyrettiğini gösteriyor" diyor.

Vücut, mevcut ısısını korumak üzere cilde daha az kan gönderiyor ve bunu da tüm damarlarda, özellikle cildi besleyen damarlarda büzülme oluşturarak yapıyor. Bu büzülme otomatik olarak tansiyonun yükselmesine yol açıyor. Özellikle sabah saatleri; kan akışkanlığındaki değişim, hormonal faktörler, tansiyonun daha yüksek olmasının etkisiyle kalp krizlerinin en sık görüldüğü saatler olarak biliniyor.

"Dışarı çıkarken yüzünüzü atkıyla örtün"
Soğuk havanın tetiklediği yüz felcini anlatan uzmanlar, "Mimikler istendiği gibi yapılamaz. En çarpıcı bulgu hastanın göz kapağını kapatamamasıdır. Bazı hastalarda tat duyusunda azalma, sese karşı hassasiyet oluşabilir. 4-6 hafta içinde çoğu zaman düzelen bu hastalara kortizon tedavisi uygulanmalıdır. Sakız çiğnemenin olumlu bir etkisi yoktur" dediler.

"Astım hastaları, dışarı çok çıkmayın"
Astım hastalarının dışarıya fazla çıkamamaları konusunda uyaran uzmanlar, "Soğuk havalar, astımı olan hastaların bronş daralmasını tetikler. Buna bağlı olarak daha erken yorulma görülür. Soğuk havalarda çok gerekmedikçe dışarı çıkmamaları önerilir. Çıkılacaksa, uygun giyinmek, sıvı tüketmek ve düzgün beslenmek, hareketsizlikten kaçınmak gerekir. Özellikle yüz ve ağız-burun bölgesinin sıcak tutulması önerilir" diye konuştular.

"Sıcak suyla banyo yapmak cildi kurutuyor"
Sıcak suyla banyo yapmanın cildi kuruttuğunu söyleyen uzmanlar, "Cilt kuruluğu özellikle kışın artar. Yaş ilerledikçe derinin su tutma kapasitesi azaldığından, kuruluk yakınması sıklaşır. Aşırı güneşte kalma, sık banyo yapma, uzun süreli su teması ve soğuk hava ciltte nem kaybına neden olur. En sık kol ve bacaklarda görülmekle beraber vücudun her yerinde oluşabilir. Aşırı kuruluk; deri yoluyla bulaşan enfeksiyonları tetikler" şeklinde konuştular.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
06.02.2023
18:45
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi'nde de eğitim öğretime ikinci bir duyuruya kadar ara verildiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, KYK yurtlarının depremzedelere açıldığını, ayrıca evinden ötürü endişeli olanlar için de merkezi kafeteryayı, Kıraat Merkezi, Camiler ve Spor Bilimleri Fakültesini halka açtıklarını duyurdu.
06.02.2023
18:22
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Kamu İhale Kurumu (KİK), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde 7-17 Şubat tarihlerinde yapılacak ihalelerin, ihale tarihinden itibaren 2 hafta sonra aynı saatte yapılmak üzere ertelendiğini bildirdi.
06.02.2023
17:58
Tüm Türkiye`de okullar bir hafta tatil edildi!
Tüm Türkiye'de okullar bir hafta tatil edildi!
Kahramanmaraş merkezli 77 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından Milli Eğitim Bakanı Özer, 'Tüm Türkiye'de okullarımızı 13 Şubat'a kadar 1 hafta tatil ediyoruz' açıklamasını yaptı.
06.02.2023
17:48
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Köy yollarının açılması için çalışmalarını sürdüren Bingöl İl Özel İdaresi, asılsız ihbarlar nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Üçgül, asılsız ihbarda bulunanlarla ilgili gerekli şikayetlerin devreye alınacağını ve hukuki işlem başlattıracaklarını vurguladı.
06.02.2023
17:29
Bingöl`den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'deki çok sayıda arama kurtarma ekibi deprem bölgelerindeki çalışmalara aktif olarak katıldı.
06.02.2023
16:48
Karla mücadele sürüyor
Karla mücadele sürüyor
Bingöl'de etkili olan ve kent merkezinde 1 metreye ulaşan kar, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Sabaha doğru karla mücadele çalışmalarına başlayan Bingöl Belediyesi, ana arterler öncelikli olarak mahalle aralarında da kürem faaliyetlerini sürdürüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın