KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Haziran 2024 Cuma
°C

Solhan metem yeniden inşa edilecek

1991'de yapılıp, 2003 Bingöl depreminde ağır hasar gören Solhan METEM'in eğitim binası, pansiyonu, atölyeleri ve lojmanlarının yıktırılıp, en az on buçuk dönümlük bir arazi üzerinde yeniden inşa edilmesi ile ilgili kararın çıktığı öğrenildi.

Solhan metem yeniden inşa edilecek
10 ŞUBAT 2011 PERŞEMBE 10:37
0
1936
0
AA aa

Bingöl depreminde hasar gördüğü halde hala içinde eğitime devam edilen Solhan METEM için değişik tarihlerde verilen raporlarda; bazı kısımların yıktırılmasına, bazı yerlerin güçlendirilmesi gerektiği ve özellikle pansiyonun beş şiddetindeki bir depremde bile yıkılacağı belirtildiği halde, yetkililer bir türlü harekete geçmiyordu.


AK Parti Bingöl Milletvekili Yusuf Coşkun, halk arasında ikinci Çeltiksuyu vakası endişelerine yol açacağı konuşulan okulun akıbetiyle ilgili olarak konuyu Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'a taşıdı.


Konuyla ilgili girişimlerin ardından sorunu masaya yatıran Yatırımlar ve Tesisler Dairesi Başkanlığı, daha önce verilen güçlendirme kararının hem daha maliyetli olacağını hem de binanın gelecek yıllar için yetersiz olacağını göz önünde bulundurularak, A tipi bir Mesleki Teknik Eğitim Lisesi'nin yeniden inşa edilmesi gerektiğini dile getirdi.


Konuyla ilgili sıkıntıları AK Parti Bingöl Milletvekilinden dinleyen Yatırımlar ve Tesisler Daire Başkanı Salih Altınay, bu okulda eğitime devam etmenin büyük risk olduğunu ve bunun bir an önce çözülmesi için en iyi yolun bu oklun yeniden inşası olduğuna değinerek, yeni bina yapımının 2011 yatırım programına alınması için bakan tarafından ilgili birime talimat verilmesi durumunda, gerekli çalışmaların başlayacağı müjdesini verdi.


Bakanın talimatı şart
Bu okulun yeniden yapılması, uzun yıllar mesleki eğitim ihtiyacını giderecek şekilde inşa edilen bir okul olması için en az 9 milyonluk bir proje gerektiğini, bunun için de bakanın talimatının gerektiğini söyleyen Altınay, talimatın verilmesi halinde, 2011 taslak programına alabileceklerini söyledi. Bunun üzerine Milletvekili Coşkun; Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'ya mecliste aldığı randevuda konuyu açarak, Çubukçu'nun müsteşara talimat verdirmesini sağladı.


Konuyu yakından takip ettiğini söyleyen Milletvekili Coşkun; Yatırım ve Tesisler Daire Başkanı'na talimatın ulaştığını, taslak programa alınan okul yapımı için etüt çalışmalarının iklim koşullarına bağlı olarak ilkbaharda başlayacağını belirtti.
 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın