KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Mart 2024 Pazartesi
-2 °C Kısmen güneşli

Tarihi cami restore edilmeyi bekliyor

Birçok medeniyete ev sahipliği yapan kuzey ilçelerinde bulunan tarihi mekânlar ilgi bekliyor. Bunlardan biri de 220 yıllık mazisi bulunan Bağlarpınar Köyü Camii. İmam, cami duvarındaki kurşun izlerinin ise Osmanlı-Rus savaşına ait olduğu bilgisini paylaştı.

Tarihi cami restore edilmeyi bekliyor
01 TEMMUZ 2014 SALI 01:38
0
7118
0
AA aa

Bingöl'ün Adaklı ilçesine bağlı Bağlarpınar (Temran) Köyünde bulunan tarihi kalıntılar içindeki 220 yıllık camii restore edilmeyi bekliyor. Selçuklular, Bizanslılar, Osmanlılar ve Ermenilerin yaşadığı, Adaklı bölgesinde bulunan tarihi mekânlar ilgisizliğin kurbanı oluyor. İlgisiz bırakılan mekânlardan biri de Bağlarpınar Köyünde bulunuyor. 220 yıla direnen tarihi cami restore edilmeyi bekliyor.

Tarihi Caminin İmam Hatibi Hasan Bucuka, cami hakkında bilgi vererek, caminin yanındaki mezar ve köy camisinin aynı döneme ait olduğunu belirti.

Bu mezarlardan büyük taşlardan düz olanların bayanlara olduğunu ifade eden Bucuka: “Başında sarıklı taşlılar da erkeklere aittir. Bu zatların âlim oldukları söyleniyor. Başka rivayetlere göre de; burada daha önceleri ‘Zalim Mehmet' adında biri varmış ve yedi yeğenini astığı ifade ediliyor. Onlarında mezarları burada olduğu belirtiliyor” dedi.

“CAMİ DUVARINDA KURŞUN İZLERİ VAR”

Caminin, tarihi camii kitabesinde 220 yıllık bir geçmişi olduğunu söyleyen Bucuka, miladi olarak 1804 yılında yapılan cami duvarında kurşun izleri olduğunu söyledi.

Cami'nin Rus'lar tarafından kurşunlandığını ifade eden Bucuka, şöyle konuştu: “Osmanlı dönemi ve tazminat fermanından önce yapılmış, miladi olarak da 1804 yılında yapılan bir camiidir. Yetkililer, ‘Resteora yapılacak' dediler. Camii duvarında bazı kurşun izleri var. Rus savaşında karşı tepeden buraya ateş açılmış ve halen kurşun izlerine rastlamak mümkün. Bu camii duvarında bulunan kireç Kenan evren zamanında yapılmış ve bunun sökülüp yeniden tarihi aslına uygun bir restore çalışması yapılacağı söyleniyor. Buradaki mezarlarla beraber.” 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
03.03.2024
18:05
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Bingöl'de 1-7 Mart deprem haftası nedeniyle etkinlik düzenleyen Şehit Zafer Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrenci ve öğretmenlerin yaptıkları temel, kolon ve zemin çalışmalarıyla binalarda yapılan hatalara dikkat çekti.
03.03.2024
18:03
Bingöl`de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl'de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı tarafından Genç ilçesinde yapılan operasyonda 57 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
03.03.2024
18:03
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Bingöl Üniversitesi'nce yapılan ve Fırat ile Marmara üniversitelerinden araştırmacıların da dahil olduğu 'Böğürtlen Bitkisinin Kalp Krizine Karşı İlaç Olma Potansiyeli' ile ilgili çalışma, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
18:02
Hesarek`e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Hesarek'e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin gözde tesisleri arasında yer alan Bingöl'deki Hesarek Kayak Merkezi'ni, 5 haftada yaklaşık 40 bin kişi ziyaret etti.
03.03.2024
18:00
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
'Güneş Enerji Panellerindeki Hücre Hasar ve Türlerinin Yapay Zekâ ile Tespit Edilmesi' projesi, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
17:40
Bingöl Umut Kervanı`ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı'ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı Derneği, 2024 yılı şubat ayında 239 aileye 170 bin 254 TL değerinde ayni ve nakdi yardımında bulundu. Yardım derneği ayrıca Filistin için 742 Bin TL nakdi yardım yatı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın