Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Mayıs 2022 Cuma
25 °C Çoğunlukla güneşli

Temassız ödeme yaparken bunlara dikkat edin

Pandemi süreci ile birlikte kullanım oranı oldukça artan temassız ödeme yöntemi, çeşitli güvenlik sorunlarını da ortaya çıktı. Peki temassız ödeme yaparken nelere dikkat edilmeli.

Temassız ödeme yaparken bunlara dikkat edin
02 EKİM 2020 CUMA 10:10
2
1686
0
AA aa

Bankalar, NFC (Yakın Alan İletişimi) olarak bilinen ve radyo frekansı dalgaları üzerinden bir çiple cihazın haberleşmesi üzerine kurulu bir teknolojiyi kullanıyor.

Temassız kredi kartı kullanımı yaygınlaşırken dolandırıcılık konusunda mağduriyetler yaşanmaya devam ediyor. Yenilikçi ödeme yöntemiyle dolandırıcıları kurbanı olmamak için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar şöyle:

LİMİTİNİZİ YÜKSEK TUTMAYIN

Kartınızla şifre girmeksizin işlem yapmanızı sağlayan temassız kartları pos cihazına tutmanız yeterli. Bu sebeple, cebinizde, cüzdanınızda taşıdığınız temassız kredi kartlarına, toplu ulaşım araçlarında ya da kalabalık ortamlarda, yanlarında taşıdıkları seyyar pos cihazlarını yaklaştırmak suretiyle dolandırılma riskine karşı hesaplarınızı sürekli kontrol etmelisiniz.

TUTARA DİKKAT EDİN

Yaptığınız alışveriş tutarı ile ödeme sırasında pos cihazında yazan tutarın aynı tutar olmasına dikkat etmek gerekiyor. Hızlı davranmak ve sosyal mesafeyi sağlamak açısından bazen pos cihazında yazan tutar net görünemiyor olabilir. Veya kartınızın mükerrer teması ile birden fazla aynı tutarda işlem yapılabilir. Bu nedenle, mutlaka pos cihazından çıkan fişi istemek ve tutarı kontrol etmek gerekiyor. Pos cihazından çekilen tutarda uyumsuzluk olması halinde, hemen işyerinde itiraz edip, düzelttirmek gerekmektedir.

KILIF İÇİNDE SAKLAYIN

Temassız kredi kartlarında yaşanılan bu durumun önüne geçilebilmesi için kartların teması önleyecek koruma kılıflarının içinde hatta alüminyum folyaya sararak saklayabilirsiniz. Temassız kartlardan çekilebilecek rakamlar ufak olduğu için kart ekstremiz geldiğinde çoğu kişinin fark etmediği gözlemleniyor. Bu şekilde günde yüzlerce hatta binlerce kişinin kartından işlem yapıldığı tahmin ediliyor.

EKSTRENİZİ DÜZENLİ OLARAK KONTROL EDİN

Sorunun şu andaki tek çözümü ise vatandaşın dikkati.  Ay sonundaki ekstreleri kontrol etmek ve harcamaları not etmek de önemli. Bu özelliği kullanmak istemeyenlerin bankalarıyla görüşüp kredi ve banka kartının bu özelliğini iptal ettirmeleri, kart ekstrelerini düzenli kontrol ederek şüpheli işlemleri bankaya ve en yakın Cumhuriyet Savcılığına bildirmesi gerekmektedir.

SANAL ALIŞVERİŞTE NELERE DİKKAT EDİLMELİ

İnternet üzerinde alışveriş yaptığınız sitenin güvenliğinin ulusal/uluslararası sertifikalarla sağlanmış olması gerekmektedir.

Ayrıca kartınız ulusal/uluslararası kart kuruluşlarının güvenlik sistemine dahil olan bir bankanın kartı olmalıdır.

Banka logosu ve adı kullanılsa bile kişisel bilgilerinizi isteyen e-postalara ve sitelere yanıt vermemeniz gerekir.

Güvenilir olmayan sitelerden. exe, .com, .vbs, .jpeg gibi uzantılı dosyaların bilgisayara yüklenmesi riskli olabilir.

Sanal ortamda artan virüs tehlikelerine karşı, kredi kartınızı kullandığınız bilgisayarınıza antivirüs programı yüklemelisiniz.

İnternet kafe vb. halka açık ve kalabalık yerlerdeki bilgisayarlardan alışveriş yapmanız durumunda, kredi kartı bilgilerinizin güvenliği açısından son derece dikkatli olmalısınız.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
27.05.2022
18:49
Bingöl`de kiralar uçtu
Bingöl'de kiralar uçtu
Semtine göre değişiklik gösteren kiralar, 2.500 TL'ye dayandı. Kiralık ev bulmak iste oldukça zor! Ev satın almak isteyenler ise semtine göre 1 Milyon 200 Bin ila 2 milyon TL arasında rakamları gözden çıkarması gerekiyor.
27.05.2022
18:00
Bingöl`de 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi
Bingöl'de 4,0 büyüklüğünde deprem meydana geldi
AFAD'dan yapılan açıklamada, Bingöl'de 4.0 büyüklüğünde bir deprem meydana geldiği bildirildi.
27.05.2022
16:01
`Yunuslar`, 24 yıl cezası bulunan şahsı yakaladı
'Yunuslar', 24 yıl cezası bulunan şahsı yakaladı
Bingöl'de kısa bir önce göreve başlayan Motosikletli Polis Timleri (Yunuslar), 24 yıl cezası bulunan ve başkasına ait kimlik bilgilerini ibraz ettiği anlaşılan bir şahsı yakaladı.
27.05.2022
16:00
Yücel, Rehber Öğretmenleri ile toplantı gerçekleştirdi
Yücel, Rehber Öğretmenleri ile toplantı gerçekleştirdi
Bingöl İl Müdürü Halil Yücel, Rehberlik Araştırma Merkezi Rehber öğretmenleri ile toplantı yaparak, okullarda rehberliğe ihtiyacı olan öğrencilerin sorunların çözümü konusunda fikir alış verişinde bulundu.
27.05.2022
14:20
Bingöl`de köpekler, 7 yaşındaki çocuğu parçalayacaktı
Bingöl'de köpekler, 7 yaşındaki çocuğu parçalayacaktı
Bingöl'de 7 yaşındaki çocuğa 4 köpek saldırdı, çeşitli yerlerinden yaralanan çocuk tedavi altına alındı.
27.05.2022
13:50
İçişleri Bakanlığı 3 Bin 546 personel alacak
İçişleri Bakanlığı 3 Bin 546 personel alacak
İçişleri Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatında görevlendirilmek üzere 3 bin 546 personel alımı yapacağını duyurdu. Bingöl'de alınacak sayı 23 olarak belirtildi. Başvurular 17-21 Haziran arasında yapılacak. İşte alınacak personel türleri, şartlar ve koşullar;
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın