Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Temmuz 2021 Cuma
36 °C Kısmen güneşli

Terörden temizlendi, at yarışları yeniden yapıldı

Solhan ilçesinde güvenlik güçlerinin başarılı operasyonlarıyla terörden temizlenen ve besicilere açılan Şerafettin Yaylası, yıllar sonra at yarışlarına ev sahipliği yaptı.

13 HAZİRAN 2021 PAZAR 15:36
19
1289
0
AA aa
Terörden temizlendi, at yarışları yeniden yapıldı

Bingöl'ün Solhan ilçesinde, terörden temizlenen Şerafettin Yaylası'nda at yarışları yapıldı.

Uzun yıllar terör olayları nedeniyle vatandaşların mahrum kaldığı Şerafettin Yaylası, güvenlik güçlerince yürütülen operasyonlarla tesis edilen güven sayesinde adeta "huzur yaylası" oldu.

Son yıllarda besicileri de ağırlayan yaylada, sosyal ve kültürel etkinlik yapılması için Solhan Belediyesi harekete geçti.

Belediye ve Solhan Atlı Spor Kulübü tarafından bölgede, yıllar sonra geleneksel rahvan at yarışları yapıldı.

2 bin 200 rakımda etkinliğin yapıldığını belirten Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, “Bugün Şerafettin yaylalarındayız. Bulunduğumuz yer Avgeni bölgesi 2 bin 200 rakımda bulunuyoruz. Bugün burada bulunmamızın ana nedeni Atlı Spor Kulübü'müz ve Solhan Belediyesi olarak tertiplediğimiz etkinliğimiz, faaliyetimiz. Bu bölgede atçılık çok önemli bir kültürdür. Uzun süredir maalesef bu kültürümüzü yaşatma adına bazı çalışmalardan geri kaldık ama tekrar Allah nasip ederse bugün ilk olmakla birlikte tekrardan bu kültürümüzü ananemizi, örf adetimizi geri getirmek adına burada bir faaliyet yapıyoruz, bir etkinlik yapıyoruz. Solhanlı hemşehrilerimiz buradadır. Onlarla birlikte ümit ediyoruz ki Solhan'ımızı geleceğe taşırken örfümüzü, adetimizi, ananemizi kültürümüzle birlikte bunu geleceğe taşıyalım diyoruz. Bu manada mücadele ediyoruz, bu manada gayret sarf ediyoruz. Burada bir çok gencimizi görüyorum bu da bizi ayrıca mutlu ediyor, sevindiriyor. Bizim de gayemiz, amacımız geleceğimizi inşa edecek olan gençlerimize bu ve benzeri etkinlikler, faaliyetler adı altında daha yararlı, topluma daha faydalı işlerin ortaya çıkabilmesi adına onlarında geleceğe dair faaliyetlerin olabilmesi adına mücadele ediyoruz, gayret sarf ediyoruz. İnşallah hayırlara vesile olur diyorum. Malumunuz bu bölgeler yıllarca maalesef terör belasıyla uğraşıyordu, sıkıntılar vardı, problemler vardı. Son dönemlerde Elhamdulillah bu beladan kurtulduk ülkece, milletçe. Özellikle bizim bu bölgeler. Dediğim gibi yavaş yavaş tekrar o eski kültürlerimizi yaşatabilme adına buralarda huzur inşa olunca buralar daha değer ve mana kazandı. Biz de bu vesile ile buradayız. Bu etkinliğimizi, bu faaliyetimizi yapıyoruz” dedi.

Atlı Spor Kulübü Başkanı Abdullah Kurtaran ise “Şerafettin yaylasında yıllardır yapılmayan bölgemizde oluşan terör şartlarından dolayı hiç yapılmamış olan faaliyetleri icra etmeye çalışıyoruz. Atlı Spor Kulübü 2018 yılından beri sosyal kültürel faaliyetleri gösteren bir kuruluş. Bundan sonrada inşallah yapmaya devam edecek. Biz bunu kendimize görev, hizmet biliyoruz. İnşallah bundan sonraki süreçlerde de bugün yaptığımız bu festival iki günlük bundan sonraki yıllarımızı da inşallah tüm katılımcılarımızla, bölgedeki tüm vatandaşlarımızla daha kapsamlı faaliyetler yapmayı düşünüyor, hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.07.2021
17:08
Merkez Bankası`ndan büyüme ve enflasyon açıklaması
Merkez Bankası'ndan büyüme ve enflasyon açıklaması
TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 'Veriler ikinci çeyrekte büyümenin baz etkisiyle oldukça yüksek oranda gerçekleşeceğine işaret ediyor' dedi. Öte yandan Merkez Bankası, yılsonu enflasyon tahminini yüzde 12,2'den yüzde 14,1'e çıkardı.
29.07.2021
17:07
Trafiğe ilk 6 ayda 607 bin aracın kaydı yapıldı
Trafiğe ilk 6 ayda 607 bin aracın kaydı yapıldı
Haziran ayında trafiğe kaydı yapılan taşıt sayısı bir önceki aya göre yüzde 35,7 arttı. Bu araçların yüzde 54,3'ünü ise otomobiller oluşturarak ilk sırada yer aldı.
29.07.2021
17:06
2 ayda litre fiyatı 5 TL zamlandı! Yeni indirim için ilk açıklama
2 ayda litre fiyatı 5 TL zamlandı! Yeni indirim için ilk açıklama
Ayçiçeği üretiminde dünyada yüzde 10, Türkiye'de ise yüzde 15'e yakın artış öngörülüyor. Litre başına market fiyatı sadece mayıstan temmuza kadar yeniden 5-6 lira zam gören ayçiçek yağında fiyatların gevşemesi bekleniyor.
29.07.2021
17:05
Nöbetçi noterlik uygulaması tekrar başlıyor
Nöbetçi noterlik uygulaması tekrar başlıyor
Adalet Bakanlığı, korona virüs salgını nedeniyle ara verilen nöbetçi noterlik uygulamasının yeniden başladığını duyurdu.
29.07.2021
16:36
Türkiye`nin İlk `Millet Vadisi` İhaleye Çıkıyor
Türkiye'nin İlk 'Millet Vadisi' İhaleye Çıkıyor
Kamuoyunun yakından takip ettiği Çapakçur Vadisi Millet Bahçesi Projesi'nin Eylül ayında ihaleye çıkacağını müjdeleyen Başkan Arıkan: 'Uzun uğraşlar sonucu nihai sonuca ulaştırdığımız proje, vadi üzerinde harika görüntüsü ile yerini alacak. Kütüphane, spor tesisleri, eğlence alanlarıyla birlikte bu bölge yeni bir yaşam merkezi haline gelecek'
29.07.2021
16:35
Gündoğdu: `Vaka artışındaki sebep düğün ve taziyeler`
Gündoğdu: 'Vaka artışındaki sebep düğün ve taziyeler'
Vaka sayısının son bir ayda en çok artış gösterdiği illerden biri olan Bingöl'de, İl Sağlık Müdürü Uzman Doktor Mehmet Emin Gündoğdu, artışın sebebini açıkladı. Gündoğdu: 'Özellikle son bir ay içinde vakaların bu kadar hızlı artmasının sebebi olarak düğünler ve taziyeler olduğunu söyleyebiliriz' dedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın