KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
11 Aralık 2023 Pazartesi
10 °C Çok bulutlu

TİMBİR'den BİK Tepkisi! 'Seçim öncesi büyük zarar verir!'

İnternet Sitelerine resmi ilan verilmesine yönelik yönetmelik Basın İlan Kurumu tarafından hazırlanarak resmi gazetede yayınlandı. Şartlara ilişkin değerlendirmede bulunan Türk İnternet Medya Birliği Başkanı Süleyman Basa: 'İnternet Haberciliğinin ruhuna aykırı şartlar var. TBMM ve Cumhurbaşkanlığı iradesi yok sayıldı. Seçime giderken milli ve yerli Anadolu internet medyasına reva görülen bu uygulama, büyük zarar verir' dedi.

TİMBİR`den BİK Tepkisi!
05 ŞUBAT 2023 PAZAR 16:41
1
670
0
AA aa

İnternet Sitelerine resmi ilan verilmesine yönelik yönetmelik Basın İlan Kurumu tarafından hazırlanarak Resmî Gazete'de yayınlandı. Ancak yeni düzenleme Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR), tarafından tepki ile karşılandı.

TİMBİR Başkanı Dr Süleyman Basa imzasıyla yayınlanan bildiride, yeni düzenlemenin İnternet Medyasını doğmadan öldüreceği belirtilerek şu ifadelere yer verildi;

“Basın İlan Kurumu'nun (BİK) hazırladığı, internet haber sitelerine verilecek resmi ilan ve reklamlara ilişkin yönetmelik Resmî Gazetede yayımlandı. Pek çok konuda detaylı bir düzenleme getiren bu yönetmelikle yerel internet medyasının, Kanunun yürürlüğe girmesiyle sevinen yüzünü bir anda ümitsizlik kaplamıştır. Türk İnternet Medyasına, doğmadan ölmeyi reva gören bir yaklaşımla, kanunun iradesini ve geniş çerçevesine ket vuran bir yazım tekniği ve ele alma biçimi ile kaleme alınan bu yönetmeliği kabul etmek mümkün değildir.”

İnternet Haberciliğinin ruhuna aykırı şartlar var

Yönetmelik şartları ağırlaştırmanın yanında, il ve ilçe kategorileri de yanlış ve ülke gerçeklerinden uzak tasnif edildiğini, istenilen mali ve çalışan şartları sebebiyle yerel internet medyasının yaşaması değil ölmesinin istendiğini görmekteyiz. Cumhubaşkanlığı İletişim Başkanlığının yaptığı düzenleme ile Basın Kartları noktasındaki gerçekçi ve yerel medya ile uyumlu çerçevesinin BİK düzenlemesine esas alınması gerektiğini belirtmek isteriz. Bu sebeple aşağıdaki hususların karar vericiler tarafından dikkate alınması gerektiğini kamuoyu ile paylaşmak isteriz:

BİK kör sağır olmaya devam etmek istiyor. Bazı gazete sahiplerinin internet medyasını istememesinin esiri olundu.

Türk internet medya birliği 7 ülke, 81 il de temsilciliği bulunan sayıları 1000'e yaklaşan internet haber sitesinden oluşan bir birlikteliktir. Bu kapsamda sektörün beklediği internet Yasası ile çok önemli bir başlangıç yapılmış ve birlik olarak her sürecinde destek verdiğimizi beyan etmiştir. Bu kapsamda üyelerimizle yapmış olduğumuz istişareler neticesinde aşağıdaki önerilerin iletilmesine karar verilmiştir.

TBMM ve Cumhurbaşkanlığı iradesi yok sayıldı. Seçime giderken milli ve yerli Anadolu internet medyasına reva görülen bu uygulama büyük zarar verir.

Sınıflandırma Akreditasyon, Sertifikasyon, Belgelendirme aşamalarında dikkat edilmesi gereken en önemli husus internet sitelerinin kriterlerinin doğru belirlemekten geçmektedir. İnternet Haber Sitelerini sınıflandırmanın en uygun çözüm olacağı kanaatindeyiz. Bu noktadaki önerimiz internet haber sitelerini Yerel Haber Siteleri, Bölgesel Haber Siteleri, Ulusal Haber Siteleri kategoride toplamaktır. Yapılan sınıflandırma hem asgari şartların belirlenmesinde hem de aynı oranda hak kazanılması anlamına gelmelidir.

“ÖNERİLERİMİZ HİÇ DİKKATE ALINMADI…!”

Aranan asgari eleman için; kadrolu şartının yanında ve hizmet alımı noktasında da imkan sağlanmalıdır. Zira özellikle teknik konularda bir site için 1 eleman çalıştırmaya gerek yoktur. Bu konuda oluşacak asist sistemlerinden sözleşme kapsamında 24 saat hizmet alınabilir.

Bekleme süresinde sitenin geçmişi de dikkate alınmalı, kademeli bekleme süresi getirilmelidir. Zira belirli bir etkinliği, tıklanma ve talep durumu olan sitelerin KANUNDAN ÖNCEKİ VARLIKLARININ ve ESKİLİKLERİNİN GÖZETİLEREK DURUMUN ELE ALINMASIDIR. Bunun geçici ve ek bir madde ile “görece daha kolay bir hak sahipliği” modeli ile ortaya konması “müktesep hak” disiplini açısından önemlidir. Zaten, bu anlamda rüştünü ispatlamış İHS'ler olarak bunların sisteme dahil edilmesi önemlidir.

İlan ve haklar noktasında; yapılan ayrımda, sayfa görüntüleme, Özgün İçerik, haber sayısı, özgün ve yerel haber oranı, Etkileşim Alma, sosyal medya etkinliği vb. Gibi kriterler dikkate alınmalıdır. Dikkate alınmasında yarar gördüğümüz hususlar şöyledir:

İnternet haber sitelerinin tasnifin Yerel, Bölgesel, Ulusal ve Uluslararası İnternet Haber Siteleri kotasyonu ile yapılması mümkündür. Konulacak şartlar ve gelirde aynı oranlarda dağıtılabilir.

YEREL HABER SİTELERİ:

Büyükşehir olmayan il merkezleri ve ilçelerde kurulmuş internet haber siteleri 2+1 çalışan

+1 elemanı teknik destek, içerik desteği veren bir kurumdan aylık sözleşme ile hizmet alabilir.

-Büyükşehirde yer alan ancak nüfusu 100.000'i geçmeyen taşra ilçelerde yer alan o ilçenin adı veya tanımı ile yayın yapan haber siteleri, yerel haber sitesi olarak başvurabilir.

BÖLGESEL HABER SİTELERİ:

Büyükşehir veya en bir bölge adı ile haberler yapan internet haber siteleri 3+1 kişi çalışan

ULUSAL HABER SİTELERİ​:

Bütün ülke çapında haber yapan siteler 13+2 çalışan ve 7 coğrafi bölgede bir temsilci.

Bu tasnifin yapılmasının pratik faydası, yerel sitelerin devamı sağlamak ve sitelere verilecek ilan türlerini, yayın niteliği itibarıyla tasnif edebilmektedir.

Bu ayrım yaparken aşağıdaki hususlar yapılan sınıflandırma oranında birer kriter olarak aranabilir: Sayfa Görüntüleme, Özgün İçerik, Haber Sayısı, Ziyaretçi Sayısı, Sosyal Medya Hesapları, Kurulum Yeri, Sitenin İsmi, Şirket Merkez, Haber İçeriği, Yerel Haber, Etkileşimi Yoğun Biçimde Aldığı Yer, Tıklanma Sayısı, Etkileşim Alma bv.

BEKLEME SÜRESİ

Bekleme süresi bakımından.: Diğer şartları karşılamak kaydıyla; Beyanname verdiği tarih dikkate alınarak, 10 yıl ve üzeri yayın yapan internet haber siteleri için 3 Ay Bekleme Süresi, 5-10 yıl arası yayın yapan internet haber siteleri için 6 Ay Bekleme Süresi, 2-5 yıl arası yayın yapan internet haber sitelerinin için 1 yıl bekleme süresi, 2 yıldan az yayın yapan internet haber siteleri için 2 yıl bekleme süresi uygulanabilir.

Sitelerin güvenlik, KVKK ve internet alt yapısı, siber koruma alanlarına dönük kriterler getirilmesi

İnternet haber sitelerinin yapacağı video yayınlarının çerçevesi iyi çizilmeli, nereye kadar RTÜK denetimine tabi olacağı veya RTÜK'ün bu konudaki denetimlerinin BİK ve Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı'nı nasıl bağlayacağı (ilan veya kart iptali vb. Konular üzerinden) hassasiyetle çözülmelidir.

Emekli personelin çalışmasına ilişkin genel kuralı burada tekrar düşünmek gerekmektedir.

Bir koruma alanı da, belirli bir etkinliği, tıklanma ve talep durumu olan sitelerin KANUNDAN ÖNCEKİ VARLIKLARININ ve ESKİLİKLERİNİN GÖZETİLEREK DURUMUN ELE ALINMASIDIR. Bunun geçici ve ek bir madde ile “görece daha kolay bir hak sahipliği” modeli ile ortaya konması “müktesep hak” disiplini açısından önemlidir. Zaten, bu anlamda rüştünü ispatlamış İHS'ler olarak bunların sisteme dahil edilmesi önemlidir.

Artan maliyetler gözetilerek, internet haber sitelerinin “internet editörlüğü”, “sayfa düzeni”, “log kayıtlaması” ve benzeri teknik konuları idare etmek için “akredite kurumlardan” hizmet alınabilir kriteri getirilebilir. Böylece veri güvenliği ve geriye dönük bilgi istemlerinde site değil bu akredite kurumların bilgileri esas alınacaktır. Bu hem tartışmaları kesecek hem de internet haber siteleri önemli bir teknik durumdan kurtaracaktır.”

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
11.12.2023
20:34
Vali Usta, bir haftalık bilançoyu açıkladı! Ne ararsan var
Vali Usta, bir haftalık bilançoyu açıkladı! Ne ararsan var
Uyuşturucu tacirlerine yönelik çalışmalarda 293 kilo esrar ele geçirilen Bingöl'de, 11 kişi gözaltına alındı. 263 aranan şahsın tespit edildiği faaliyetlerde 2 kişi tutuklandı, 5 kişi gözaltına alındı. Kaçak tütünden dolayı da 2 kişiye gözaltı yapıldı. Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, detayları şöyle sıraladı;
11.12.2023
20:14
Kiğı yolu heyelan nedeni ile trafiğe kapandı
Kiğı yolu heyelan nedeni ile trafiğe kapandı
Bingöl'ün Kiğı ilçesinde meydana gelen heyelan nedeniyle Kiğı yolu trafiğe kapandı.
11.12.2023
20:05
Bingöl`de esnaflar Gazze için grevde
Bingöl'de esnaflar Gazze için grevde
Gazze'de yaşanan katliama tepki olarak örnek bir davranışa imza atan Bingöl'deki birçok esnaf, iş yerlerine bugün kilit vurdu.
11.12.2023
13:01
BİNSİDAP, uyuşturucu ve intihar vakaları gündemiyle toplandı
BİNSİDAP, uyuşturucu ve intihar vakaları gündemiyle toplandı
Yaklaşık 5 saat süren toplantıda uyuşturucu ve intihar vakalarının, ailevi sebeplerin yanı sıra işsizlik ve geleceğe dair ekonomik kaygılara dayalı olduğu vurgulandı. Çözüm noktasında ise toplumsal bir mücadele ile daha etkin sonuçlar alınacağı ve başarı sağlanabileceği belirtildi.
11.12.2023
10:52
Bingöl`de TOKİ konutları teslim ediliyor
Bingöl'de TOKİ konutları teslim ediliyor
11 Aralık 2023 Pazartesi günü banka sözleşmeleri ilan edilecek. Konutlar, 13 Aralık 2023 Çarşamba günü itibariyle liste sıralaması ve tarihler baz alınarak hak sahiplerine teslim edilmeye başlanacak.
11.12.2023
10:14
Bingöl ZMO`da Çetkin dönemi
Bingöl ZMO'da Çetkin dönemi
Bingöl Ziraat Mühendisleri Odası'nda 49. dönem seçimi tek liste ile tamamlandı. Yeni Başkan Ramazan Çetkin, mesleki alanda daha güçlü bir dayanışma ve iş birliği içinde olacaklarını vurgulayarak, camia mensuplarından gelen her türlü destek ve katkıya açık olduklarını belirtti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın