Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Kasım 2022 Salı
5 °C Bulutlu ve güneşli

Tohum desteği atıl arazileri canlandırılacak!

Bingöl'de Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından 700 çiftçiye, yüzde 50 hibe ile 500 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı.

Tohum desteği atıl arazileri canlandırılacak!
30 EYLÜL 2022 CUMA 16:25
4
678
0
AA aa

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü koordinesinde, ‘Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi' projesi çerçevesinde bitkisel üretimi arttırmak ve atıl arazileri tarıma kazandırmak adına "Ekmek, İçin Buğday Ek Projesi" ile çiftçilere yüzde 50 hibeli 500 ton sertifikalı buğday tohumu dağıtıldı.

Saray Mahallesi'ndeki il müdürlüğü bahçesinde gerçekleşen dağıtımlara Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Burhan Bahadır, kurum personeli ve çiftçiler katıldı.

Dağıtılan tohumlarla birlikte toplamda 20 bin dekar alanda ekim yapılmasını hedeflediklerinin altını çizen Dr. Bahadır, “İlimizde çiftçilerimizin girdi maliyetlerini düşürmek yine ilimizin ekmeklik buğday ihtiyacını karşılamak ve tarım arazilerimizin daha etkin, verimli kullanılması amacıyla projeler yapmaktayız. Bakanlığımız tarafından tarımsal arazilerin kullanımının etkinleştirilmesi projesi kapsamında, bu yıl toplamda 700 çiftçimizin yüzde 50 hibeyle 500 ton buğday tohumu dağıtımını bugün itibariyle tamamlamış bulunuyoruz. Dağıtılan tohumla birlikte Bingöl merkez ve ilçelerinde yüzde 50 hibeyle ekilecek toplam buğday üretim alanımız, yaklaşık olarak 20 bin dönüme ulaşacaktır” dedi.

Atıl durumda olan arazilerin bu desteklerle tekrar ekildiğini söyleyen çiftçi Selahattin Alpertunga ise, “Çiftçilerimizin tohuma ihtiyacı olduğu için tarıma müracaat ettiler, yüzde 50 hibeli tohum veriliyor. Bizde yazıldık, tarıma paramızı yatırdık. Tohumumuzu alıyoruz bugün. Tarlalar şimdiye kadar boştu, kimse ekmiyordu. Fakat şuan da buğday olsun, yonca olsun, mısır olsun hepsi ekiliyor” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
29.11.2022
09:56
AK Parti açıkladı! Seçim erkene alınabilir,
AK Parti açıkladı! Seçim erkene alınabilir,
Altılı Masa'nın Parlamenter Sisteme geçiş anayasa teklifini açıklamasının ardından AK Parti'den flaş bir çıkış geldi. 'Seçim tarihi bayram ve hac tarihine göre ayarlanabilir' diyen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Şen, 'Cumhurbaşkanlığı sistemi revize edilebilir; muhalefet kapıları kapatmasaydı her şeyi konuşurduk' dedi...
29.11.2022
09:45
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan`dan EYT açıklaması
Milyonlar merak içindeydi Erdoğan'dan EYT açıklaması
Emeklilikte yaşa takılanların beklediği düzenleme için atık sayılı günler kaldı. İşverenler EYT için hükümete taleplerini iletti, formüller masada. Cumhurbaşkanı Erdoğan, dün akşamki kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada çalışmaları en kısa sürede tamamlayıp kamuoyuna açıklayacaklarını duyurdu.
29.11.2022
09:35
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık`ta başlıyor
Kış Lastiği Uygulaması 1 Aralık'ta başlıyor
Milyonlarca araç sahini için için zorunlu kış lastiği uygulamasının başlamasına sayılı günler kaldı.1 Aralık tarihinde başlayacak olan zorunlu kış lastiği uygulaması için araç sahiplerine önemli uyarı geldi. 1 Ocak 2023'ten itibaren yeniden değerleme oranının da devreye girmesiyle birlikte kış lastiği takmayanlara kesilen ceza artacak.
28.11.2022
18:53
Sözen: `Seçimin kaderini gençler tayin edecek`
Sözen: 'Seçimin kaderini gençler tayin edecek'
Bir dizi ziyaretlerde bulunmak için geldiği Bingöl'de seçim rüzgârını erken estiren isimlerden Ziya Sözen, aday adayı olacağını da ilan etmiş oldu. Seçime dair değerlendirmelerini paylaşan Sözen: 'Seçim kaderini gençlerin kararı tayin edecektir. Gençlik buluşması için hazırlıklarımıza başladık. Biz değil, gençler konuşacak. Raporu da ilgili tüm mercilere sunacağız.'
28.11.2022
18:45
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
Tıkla ne kadar emekli maaşı alacağını hemen öğren
SGK, 'Emekli olursam ne kadar maaş alırım?' uygulamasını erişime açtı. Kullanıcılar, emekli maaşı hesaplama uygulaması ile maaş miktarını öğrenebilecek. İşte detaylar.
28.11.2022
16:16
Belediye`nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Belediye'nin 2023 bütçesi 982 milyon lira
Bingöl Belediyesinin 2023 yılı bütçesi 982 milyon olarak belirlenirken, bütçe oy çokluğuyla kabul edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın