KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Mart 2024 Pazartesi
-2 °C Kısmen güneşli

TÜBİTAK tanıtım semineri düzenlendi

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanlığından Uzman Duran Meşe, Bingöl Üniversitesi'nde TÜBİTAK 4004, 4005 ve 4007 Programları Tanıtım ve Bilgilendirme Semineri düzenledi.

TÜBİTAK tanıtım semineri düzenlendi
05 EKİM 2018 CUMA 20:05
1
2293
0
AA aa

Üniversitemiz Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde düzenlenen seminere Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hakan Olgun ve Prof. Dr. Ramazan Solmaz,  Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Meral, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü M. Mesut İlhan, FKA Bingöl Yatırım Destek Ofisi Koordinatörü İsa Telimen, KOSGEB İl Müdürü Naci Özdemir, akademik personelimiz yanı sıra lisansüstü öğrenciler ile öğretmenler katıldı.

Programda, Prof. Dr. Ramazan Solmaz: ''Üniversite olarak özellikle AR-GE ve ÜR-GE çalışmalarına her zamandan daha fazla ihtiyaç duyduğumuz bu dönemde, üniversite olarak da TÜBİTAK ve Avrupa Birliği projeleri başta olmak üzere bütün projelerde son derece faal olmak istiyoruz. Özellikle genç akademisyenlerimizden de bu anlamda önemli katkılar bekliyoruz. Rektörlük olarak, Proje Koordinasyon Araştırma ve Uygulama Merkezi, Teknoloji Transfer Ofisi, Türk Akreditasyon Kurumu Bilgi ve Doküman Ofisi Bingöl Temsilciliği, Üniversite-Sanayi İşbirliğini Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezlerimizi kurduk. Bu birimlerimizde daha aktif ve verimli çalışmak için yeniden yapılandırma çalışmalarımızı devam ediyoruz. Bu merkezlerde özellikle gönüllü çalışmak isteyen siz genç araştırmacılarımızı bekliyoruz. Üniversitemiz ve ilimizden daha fazla sayıda ve nitelikli projeyeler üretmek için çalışacağız. Bunun için de bütün kurumlarımız ve Milli Eğitim İl Müdürlüğümüz ile her türlü işbirliğine hazırız. Seminerin herkese maksimum düzeyde fayda sağlamasını ve olumlu çıktıları olmasını temenni ediyorum'' dedi.

Prof. Dr. Ramazan Solmaz'ın ardından Uzman Duran Meşe tarafından slayt eşliğinde yaklaşık iki saat süren eğitim verildi. Meşe, 4004 Doğa Eğitimi ve Bilim Okulları Destek Programı hakkında yaptığı değerlendirmelerde; “Doğa Eğitim ve Bilim Okulları Çağrısı, bilginin topluma anlaşılır bir biçimde aktarılmasını, bunu yaparken de bilginin mümkün olduğunca görselleştirilerek, etkileşimli uygulamalarla desteklenmesini amaçlar. Projelerde olabildiğince fazla bilgi aktarılması değil, basit bilimsel olguları fark etmeleri sağlanarak, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesi önem arz etmektedir” diye konuştu.

4005 Yenilikçi Eğitim Uygulamaları Destek Programı'na da değinen Meşe, “4005 Bilim ve Toplum Yenilikçi Eğitim uygulamalarının amacı öğretmenlere yenilikçi yaklaşımı esas alır. Bu program, öğretmenlere; öğrencilerde ve toplumda bilime ve bilimsel konulara ilişkin olumlu tutum geliştirilmesi amacıyla, kendi branşlarına ve genel olarak öğretmenlik mesleğine özgü yenilikçi yaklaşım, strateji, yöntem ve tekniklerin etkileşimli olarak kazandırılmasını amaçlamaktadır” diye ifade etti.

Meşe, şöyle devam etti: “4007 Bilim Şenliği Destekleme Programı da bilim iletişiminin sağlanması, bilimsel bilginin geniş toplum kitlelerine ulaştırılması ve bilim-teknoloji arasındaki etkileşimin kavratılması için sergi, sahne şovları, gösteri, atölye/laboratuar çalışmaları, tematik bilim oyunları, yarışmalar, söyleşiler vb. etkinlikler yoluyla katılımcıların temel bilimsel olguları fark etmelerinin sağlanması, merak duygularının, araştırma, sorgulama ve öğrenme isteklerinin tetiklenmesini amaçlar.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
03.03.2024
18:05
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Bingöl'de 1-7 Mart deprem haftası nedeniyle etkinlik düzenleyen Şehit Zafer Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrenci ve öğretmenlerin yaptıkları temel, kolon ve zemin çalışmalarıyla binalarda yapılan hatalara dikkat çekti.
03.03.2024
18:03
Bingöl`de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl'de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı tarafından Genç ilçesinde yapılan operasyonda 57 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
03.03.2024
18:03
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Bingöl Üniversitesi'nce yapılan ve Fırat ile Marmara üniversitelerinden araştırmacıların da dahil olduğu 'Böğürtlen Bitkisinin Kalp Krizine Karşı İlaç Olma Potansiyeli' ile ilgili çalışma, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
18:02
Hesarek`e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Hesarek'e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin gözde tesisleri arasında yer alan Bingöl'deki Hesarek Kayak Merkezi'ni, 5 haftada yaklaşık 40 bin kişi ziyaret etti.
03.03.2024
18:00
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
'Güneş Enerji Panellerindeki Hücre Hasar ve Türlerinin Yapay Zekâ ile Tespit Edilmesi' projesi, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
17:40
Bingöl Umut Kervanı`ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı'ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı Derneği, 2024 yılı şubat ayında 239 aileye 170 bin 254 TL değerinde ayni ve nakdi yardımında bulundu. Yardım derneği ayrıca Filistin için 742 Bin TL nakdi yardım yatı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın