KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Nisan 2024 Cumartesi
10 °C Parçalı bulutlu

TÜRK-PATENT Birimi faaliyetlerine başladı

Bingöl Üniversitesi rektörlük binasında Türk Patent ve Marka Kurumu İl Temsilciliği olarak kurulan TÜRK-PATENT Bilgi Doküman Birimi, faaliyetlerine başladı. Birimi ziyaret eden Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, birimin Bingöl'e hayırlı olmasını diledi.

TÜRK-PATENT Birimi faaliyetlerine başladı
23 KASIM 2018 CUMA 20:25
4
3140
1
AA aa

Rektör Yardımcısı ve TÜRK-PATENT Bilgi Doküman Biriminden sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ramazan Solmaz ve PİKOM Koordinatörü Prof. Dr. Ramazan Meral ile birlikte birimi ziyaret eden Prof. Dr. Çapak, Üniversitelerde Sınai Mülkiyet Bilgisinin Yaygınlaştırılması Projesi' kapsamında oluşturulan yol haritasında yer alan bilgi doküman birimlerinin, sınai mülkiyet hakları ve Türk Patent ve Marka Kurumunun çalışmaları hakkında tarafların doğru ve eksiksiz olarak bilgilendirilmesi ve yönlendirilmesi açısından büyük önem taşıdığını ifade etti.

Birim sorumlusu Öğretim Görevlisi Veysel Süzerer'den faaliyetler ile ilgili brifing alan Prof. Dr. Çapak, “Üniversitemiz Rektörlük Binası'nda hizmet verecek olan Türk Patent ve Marka Kurumunun Bingöl'deki Temsilciliği olarak kurulan TÜRK-PATENT Bilgi Doküman Birimi, Üniversitemiz ile Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRK PATENT) arasında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde ilimizde Üniversitemiz bünyesinde kurulmuş ve faaliyetlerine başlamıştır. Birimimiz; yerel girişimcilere, sanayicilere, akademisyenler ve öğrencilere fikri sınai mülkiyet hakları olarak nitelendirilen; patent, endüstriyel tasarım, marka, coğrafi işaretler, faydalı model konularında danışmanlık, bilgi ve dokümantasyon hizmeti verecektir. Hemşerilerimizin bu amaçlarla Ankara'ya gitmek yerine işlemlerini doğrudan Bingöl'de yapmalarını sağlayacak olan Birim, Üniversitemiz, sanayicilerimiz ve İlimiz için çok önemli bir kazanım olacaktır. Bu yeni Birimimizin Bingöl Üniversitesi'ne ve Bingöl'ümüze hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

İşte birimde verilecek hizmetler:

•Patent ve diğer fikri mülkiyet haklarına yönelik genel danışmanlık,

Fikirlerin somutlaştırılıp ürün haline getirilmesinde Patent, Faydalı Model, Entegre Devre Topoğrafyası, Endüstriyel Tasarım gibi hangi sınai mülkiyet hakkı korumasından yararlanılacağı hususunda yönlendirme,

•Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından yayınlanan doküman ve broşürlerin temini,

Araştırma başlangıcında patent taraması, patent, marka, endüstriyel tasarım ve bitki ıslahçı hakkı başvurularının hazırlanması,

•Başvuru formu doldurulması,

•Başvurusu yapılmış olan Fikri Mülkiyet Haklarının tescil süreçlerinin takip edilmesi,

•Tescil belgesi alınmış mülkiyet haklarının potansiyel ticarileştirme sürecinin başlatılması,

•Ticarileşmiş mülkiyet haklarına ilişkin lisans sözleşmelerinin yapılması.

•Fikri ve sınai mülkiyet hakları konusundaki gelişmelerin aktarılması,

•Türk Patent ve Marka Kurumu patent uzmanlarının, akademisyenlerle yüz yüze görüşmeler yaparak patent başvuru süreçleri ve patent araştırması konusunda bilgilendirme ve danışmanlık hizmeti sunmaları şeklinde gerçekleştirilecek olan “Patent Randevu Sistemi” uygulamaları,

Daha detaylı bilgiler de Ofisimizin TÜRK PATENT Bilgi ve Dokuman Birimi'nden interaktif olarak öğrenilebilir. Bingöl Üniversitesi bünyesinde kurulan birimin sorumlusu Öğretim Görevlisi Veysel Süzerer olurken, birimin sekreterya görevi de Memur Tuba Ay tarafından yürütülecek.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_33394)
24 Kasım 2018 Cumartesi 13:50
Hayır lı olsun
19.04.2024
18:52
BAL`da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
BAL'da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
Grup lideri Yozgat Belediyesi Bozokspor ile arasındaki puan farkını kapatmak ve şampiyonluk kupasını kaldırmak için tüm çabasını gösteren 12Bingölspor, Pazar günü Hacılar Erciyesspor'a konuk oluyor. 12Bingölspor'a taraftar yasağı getirildi, aynı yasağın getirildiği Yozgat Bozokspor'un yasağı ise milletvekillerinin baskısı sonucu kaldırıldı!
19.04.2024
18:51
Bingöl`de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de engelli ve eski hükümlüler için hibe desteği başvuruları başladı. Son başvuru 07.06.2024 olarak açıklandı. Yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı;
19.04.2024
18:51
Bingöl için bir uyarı da Arslan`dan…
Bingöl için bir uyarı da Arslan'dan…
'Tokat'ın üzerinde bulunduğu fay hattında beklenen büyük şiddetli deprem hala olmadı' diyen Prof. Dr. Abdussamet Arslan: 'Önümüzdeki 10 yılda Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde 7.0 ila 7.5 civarında deprem beklemek yanlış olmaz. Bingöl'de henüz beklediğimiz deprem olmadı. Bu depremi de hakikaten bekliyoruz' dedi.
19.04.2024
18:50
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Bingöl'ün Genç İlçesi'nde hayvancılıkla uğraşan Muhsin ve Mehmet Davran kuzenlerin 2018 yılında yaptıkları ve yapı kayıt belgesi aldıkları ahırları mühürlendi. Gerekçe, kim olduğu bilinmeyen birinin şikâyeti! Gebe olan ve doğum sonrası telef olan hayanlar da cabası..!
19.04.2024
18:45
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl Üniversitesi, uluslararası iş birliklerini genişletme çalışmaları kapsamında Avrupa'nın en büyük ve İtalya'nın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilen Roma La Sapienza Üniversitesi ile bazı alanlarda iş birliği anlaşması yaptı.
19.04.2024
15:59
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında elektrik ve doğal gaz fiyatlarına zam yapılmayacağını açıkladı. Bayraktar, doğal gaz desteğinin devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya, 'Sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupları desteklemeye devam edeceğiz.' yanıtını verdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın