Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ekim 2021 Çarşamba
9 °C Güneşli

Üç Yeni Arı Türü Literatüre Kazandırıldı

Bingöl Üniversitesş Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü Arş. Gör. Dr. Emin Kaplan ile Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bitki Koruma Bölümü'nden Prof. Dr. Erol Yıldırım ve Zoologische Staatssammlung München'den (Almanya) Dr. Christian Schmid-Egger tarafından gerçekleştirilen ortak araştırmalar sonucunda 3 yeni arı türünü isimlendirerek literatüre kazandırıldı.

21 EYLÜL 2021 SALI 16:56
6
733
1
AA aa
Üç Yeni Arı Türü Literatüre Kazandırıldı

Arıcılık alanında yapılan ve 3 yeni çeşit arının literatüre kazandırıldığı araştırmanın sonuçları Dünyada zooloji alanında en prestijli dergilerinden biri olan Zootaxa'da yayınlandı.

Etimolojik olarak isimlendirilen bu arı türlerinden; Priocnemis (Umbripennis) bingolensis sp. nov. Bingöl'de, Priocnemis (Umbripennis) diyarbakirensis sp. nov. Diyarbakır'da,  Agenioideus (Mimochares) karsensis sp. nov. Kars'ta tespit edildi. Böcekler (Insecta) sınıfında; Hymenoptera takımından Pompilidae ailesine ait olan bu arılar tarımda zararlı örümcek türleri ile beslenmesinden dolayı örümcek eşekarıları olarak da isimlendiriliyor. Genellikle koyu renkli soliter olarak yaşayan arılar tarımda kimyasal mücadeleye alternatif olarak kabul edilen biyolojik mücadele içerisinde çok önemli roller üstleniyor. Bu arılar biyoçeşitlik zincirinin önemli bir halkasını oluşturuyor.

Bingöl ilinin coğrafik olarak sıcak ve kurak Güneydoğu Anadolu iklimi ile soğuk ve kurak Doğu Anadolu iklimi arasında bir geçiş bölgesi olması nedeniyle böcek biyoçeşitliliği açısından oldukça zengin olduğunu belirten Arş. Gör. Dr. Emin Kaplan, ayrıca bugüne kadar birçok önemli çalışmayı hayata geçiren ve Bölgesel Kalkınma ve İhtisaslaşma alanında pilot üniversite olan Bingöl Üniversitesi bünyesinde biyoçeşitliliği koruma ve geliştirme adına yeni tür arayışlarının devam edeceğini söyledi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85666)
22 Eylül 2021 Çarşamba 21:46
Bilmeyende atomu parçalamış zannedecek
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın