Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ocak 2021 Çarşamba
-2 °C Çok bulutlu

Üniversite adaylarına uzmanından doğru tercih uyarısı

Bingöl Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Alkayış, üniversite adaylarına tercih yaparken çok dikkatli davranmasını istedi.

28 TEMMUZ 2020 SALI 18:42
4
1161
2
AA aa
Üniversite adaylarına uzmanından doğru tercih uyarısı

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nin (ÖSYM) belirlediği takvime göre Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) sonuçlarının açıklanmasıyla tercih bildirim sürecine girecek öğrenciler, 6-14 Ağustos tarihleri arasında da tercihlerini yapacak.

Tercih yapacak adaylara tavsiyede bulunan Fen Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü öğretim üyesi Alkayış, 2020-YKS tercih sürecine ilişkin AA muhabirine, üniversite adaylarının tercih yaparken dikkat etmesi gereken noktaları değerlendirdi.

Ön lisans programları tercihi için birinci oturum (TYT) puanı 150, lisans programları için ikinci oturum (AYT ve YDT) puanı ise 170 ve üzeri olması gerektiğini anımsatan Alkayış, lisansta Yapay Zeka ve Veri Mühendisliği, ön lisansta ise İnsansız Hava Aracı Teknolojileri ve Operatörlüğü ile Engelliler İçin Destek Programı'nın ilk kez öğrenci alacağını belirtti.

Tercih yapacak adaylara meslekler konusunda detaylı araştırma yapması gerektiğini vurgulayan Alkayış, şöyle konuştu:

"Aksi takdirde kısa bir tercih sürecinde araştırma yapmak yeterli değil. Çünkü her yıl üniversite sınavında çok iyi bir puana ve başarı sırasına sahip olmalarına rağmen yeterli bir araştırma yapamayıp, yanlış tercih listesiyle üniversiteye yerleşemeyen adaylarla karşı karşıya kalıyoruz. Bu yıl da öyle bir tablonun olmaması adına şimdiden gerekli araştırmalara mesai harcanmalı."

Alkayış, 2020 YKS tercihleri yapılırken başarı sıralarının yeni geldiği bölümlere değinerek, hukuk fakülteleri barajının bu yıl revize edildiğini aktardı.

"Tercihlerin makas aralığı geniş tutulmalı"

Tercih listesi hazırlanırken başarı sırasının makas aralığı ne kadar geniş tutulursa o kadar sağlıklı bir tercih yapılacağını vurgulayan Alkayış, "Bazı bölümlere başarı sırası ilk kez bu yıl geldiği için yapılan tercihlerin makas aralığı geniş tutulmalı. 50 bin başarı sırasında olan bir aday, 25 bin-75 bin makas aralığında tercih yapmalı." ifadelerini kullandı.

"Kılavuzun çok iyi incelenmesi gerekir"

Alkayış, aday tercih listesini hazırlarken bir önceki yılın yani 2019'un sayısal (TYT, AYT, YDT) verilerinden faydalanılmasının adayın lehine olacağını aktararak, şunları kaydetti:

"Bu nedenle ön bilgi amaçlı yayımlanan kılavuzun çok iyi incelenmesi gerekir. Tercihler başarı sırasına göre yapılacaktır, bu önemli konuya çok dikkat edilmelidir. Adayların 24 tercih hakkı vardır. Ancak adaylar 24 tercihin tamamını doldurmak zorunda değil. ÖSYM'ye tercih bildirmeden önce ilgili programların özellikle özel koşullarına, açıklamalarına mutlaka bakılmalı."

Okul birinciliği kontenjanı

Dr. Öğretim Üyesi Alkayış, okul birinciliği kontenjanının sadece lise son sınıf öğrencileri için geçerli olduğunu, mezun olunduktan sonra tekrar üniversite sınavına hazırlandığında artık okul birinciliği kontenjanından faydalanamayacağını anımsattı.

Okul birincilerinin hem ön lisans hem de lisans tercihi yapabileceğini ve okul birincileri için ayrılan kontenjanların sınırlı olduğunu anlatan Alkayış, "Bu nedenle tercihlerimizin tamamını okul birinciliğine kesinlikle vermeyelim. Yani birkaç tercihimizi okul birinciliğine verebiliriz, geri kalan tercihlerimizi ise puanımıza ve başarı sıramıza daha yakın olan yerleri yazmakta fayda var." dedi.

"Tercihinizi kariyerinizi şansa bırakmayın"

Alkayış, meslek seçiminin sadece kişinin nasıl bir işte çalışacağı değil, aynı zamanda nasıl bir yaşam belirleyeceğinin de önemli bir aşaması sayıldığını kaydetti.

Adayların istemedikleri bölümleri tercih etmemesini isteyen Alkayış, şunları söyledi:

"Çünkü istemediğiniz herhangi bir bölüme yerleştiğiniz taktirde bir sonraki yılda orta öğretim başarı puanınızı yarı yarıya düşürecektir. Onun için 28 Temmuz ve 4 Ağustos'u beklemeden şimdiden meslekler hakkında araştırma yapmaya başlayalım. Çünkü seçeceğiniz bölüm ilgi ve yeteneklerinizin dışında olduğu taktirde o alanda siz mutlu ve başarılı olamıyorsunuz. Bu nedenle ilgi ve yeteneklerimiz çerçevesinde meslek araştırmaları yapılmalı, tercihi ve kariyeri asla şansa bırakılmamalı."

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60617)
03 Ağustos 2020 Pazartesi 02:17
Mezunlar nedense hep kyk borçlusu ve işsiz ne olacak birazda bunu konuşun
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_60592)
29 Temmuz 2020 Çarşamba 12:03
Universite kazanmak artik cok kolay. Asıl mesele mezun olunca işsiz kalmak
Beğendim (4) Beğenmedim (1)Cevapla
20.01.2021
14:42
Hayvan Hakları Yasası çıkıyor!
Hayvan Hakları Yasası çıkıyor!
AK Parti Grup Başkanvekili Akbaşoğlu, 'Hayvan hakları ile ilgili çalışmalar yapıldı. Önümüzdeki haftalarda sıraya almak suretiyle yasalaştıracağız.' dedi.
20.01.2021
10:22
İkinci kademeye geçiliyor! Kısıtlamalar kalkacak mı?
İkinci kademeye geçiliyor! Kısıtlamalar kalkacak mı?
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesi başarılı bir şekilde hız kesmeden devam ediyor. Yeni tip koronavirüs (COVID-19) vaka sayısının 30 binden 5 binlere gerilemesi ve hasta sayısının binin altında seyretmesiyle tedbirlerde gevşeme gündeme geldi. İşte detaylar...
20.01.2021
10:21
Restoran, Kafe, lokanta, ve kahveler ne zaman açılacak? Yasaklar ne zaman sona erecek?
Restoran, Kafe, lokanta, ve kahveler ne zaman açılacak? Yasaklar ne zaman sona erecek?
Kafe, lokanta, restoran ve kahveler gibi işletmelerin ne zaman eskisi gibi faaliyetlerine yeniden devam edeceği tüm vatandaşlar tarafından takip edilmeye başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile getirilen kısıtlamalar ile birlikte sokağa çıkma yasakları yeniden uygulamaya koyuldu. İşte normalleşme sürecine ilişkin merak edilen gelişmeler...
20.01.2021
10:20
Sosyal hayatta aşı tartışması
Sosyal hayatta aşı tartışması
Koronavirüse karşı kitlesel aşı faaliyeti hız kazanırken başta Avrupa Birliği olmak üzere gelişmiş ülkelerde aşılanan kişilerin kayıt altına alınarak sosyal hayata dahil edilmesi tartışılıyor. Sadece ülkeler arasında seyahatlerde değil aynı zamanda sinema, konser ve restoranlara girişlerde de cep telefonlarında yer alabilecek dijital uygulamaların kullanılması gündemde.
19.01.2021
16:21
Yılmaz`dan Aydemir`e yanıt!
Yılmaz'dan Aydemir'e yanıt!
HDP'li Erdal Aydemir'in iddialarına yanıt veren TBMM Plan ve Bütçe Komisyon Başkanı Yılmaz: 'Bingöl adına çıkıp böyle bir istatistik veriyorsunuz. Bunun gerçekle uzaktan yakından bir ilgisi yok. Biz eleştiriye açığız, insanız eksiklerimiz olur. Bingöl'ün Türkiye genelindeki imajı açısından da çok doğru bir yaklaşım değil.'
19.01.2021
16:20
Süt üreticilerine 3,5 milyon TL destek
Süt üreticilerine 3,5 milyon TL destek
Bingöl'de ORKÖY Projeleri kapsamında 6 Köyde 52 ünite Süt Sığırcılığı ve 54 ünite Süt Koyunculuğu üreticiliğine 694 Bin TL'si hibe toplam 3 milyon 473 bin TL kredi desteği verildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın