KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Nisan 2024 Cumartesi
10 °C Parçalı bulutlu

Usulsüzlük ve ayrımcılık yapılıyor

Karlıova SYDV tarafından vatandaşlara dağıtılmak üzere hazırlanan malzemelerde usulsüzlük ve ayrımcılık yapıldığı ileri sürüldü. İddiayı dile getiren muhtarlar: “Masa başında oturup kafasına göre liste yapıp dağıtımları gerçekleştiriyorlar. Fakir fukaraya gelen yardımları kendi yandaşlarına peşkeş çekiyorlar' dedi.

Usulsüzlük ve ayrımcılık yapılıyor
24 ARALIK 2013 SALI 04:38
0
3344
0
AA aa

Bingöl'ün Karlıova ilçesinde bazı köy muhtarları, Karlıova Kaymakamlığı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından dağıtılan yardımlarda taraflı davranıldığı ve bir takım usulsüzlüklerde bulunulduğunu iddia etti.

Vakfın yardımlarından yararlanan birçok köylünün yardımlarının kesildiğini belirten muhtarlar, yardımların olması gerektiği miktarda olmadığını kaydederek usulsüz yapıldığını belirttiler.

Hazırlanan yardım listelerinde yoksul insanların isimlerinin yazılmayarak bu haklardan yararlandırılmadığını ifade eden muhtarlar, listelerin masa başında hazırlandığını ve listeyi hazırlayan komisyon üyelerinin yardım listesine kendi yandaşlarının isimlerini yazdığını ileri sürdü.

“Muhtarla köylü karşı karşıya getiriliyor”

Serpmekaya (Alpiran) Köyü Muhtarı Sahip Tiryaki, daha önce yardım listesinde adı bulunan birçok köylünün kömür yardımının mevsimlik işçilik nedeniyle 2 ay sigortalı gösterilmelerinin gerekçe gösterilerek, kesildiğini kaydetti.

Tiryaki: “Buradaki köylülerin çoğu mevsimlik işçi olarak yazın batı illerinde çalıştıklarından, 2 ay sigortaları yatırılıyor. Ancak köyde hiç birinin maddi durumu yok. Bizler muhtarlar olarak köylü ile karşı karşıya getiriliyoruz. Bu durum kabul edilemez" dedi.

“Köylere ayrımcılık yapılıyor”

Kaynak (Ceban) Köyü Muhtarı Mehmet Taşar ise: “Ben 2 yıldır sosyal yardımlaşma fonu mütevelli üyesiyim. Geçen yıllarda köylere kömür verildiğinde kamyonlara yükleyip köylere getirirlerdi. Bu sene kömür dağıtımı zaten gecikti. Kış ortası kömürü getirip, Karlıova merkezine döküyorlar. Köylülerin zaten maddi durumu iyi olsa, bu kömürü almaz. Üstüne birde kömür fiyatı kadar nakliye vermek zorunda kalıyorlar. Ayrıca şehir merkezine kişi başı 60 torba kömür verilirken, köylülere 30 torba veriliyor. Gerekçe olarak ta köylerde odun var, tezek var diyerek geçiştirmeye çalışıyorlar. Bunu kabul etmiyoruz" dedi.

“Kurum amirleri tarafından tehdit ediliyoruz”

Şehir merkezine 60 torba kömür vermelerini belediye seçimlerine bağladıklarını ve yaşanan sorunların bunlarla sınırlı kalmadığını belirten Taşar: “Bu tür haksızlıklar sadece kömür konusunda yaşanmıyor. Devlet gönderdiği gıda ve nakdi yardımlar için, komisyonun köylerde yoksul insanların tespit edilip verilmesini istiyor. Ancak komisyon masa başında oturup kafasına göre liste yaparak bu dağıtımları gerçekleştiriyor. Bireysel olarak her ne kadar itiraz etsem de sayısal çoğunluk onlarda olduğu için, bu yetkilerini kullanarak fakir fukaraya gelen yardımları kendi yandaşlarına peşkeş çekiyorlar. Köyün hizmet ihtiyaçları konusunda herhangi bir serzenişte bulunduğumuzda da kurum amirleri tarafından tehdit ediliyoruz. 'Bir daha bunu dillendirirseniz köyünüze hizmet getirmeyiz' diyorlar" diye belirtti.

Kaymakam Çomaklı: “Ayrım yok”

İddialar üzerine görüştüğümüz Karlıova Kaymakamı Selim Çomaklı ise: “Geçen yıllarda Şırnak'tan kömür getirttiğimiz için güneyde bulunan köylülere kömürlerini dağıtıp, öylece Karlıova merkeze getiriyorduk. Ancak bu sene kömür Erzurum'dan getiriliyor. Dolayısıyla kuzey köylerinden yol üzerinde olan köylerin kömürleri verildi. Zaten nakliyatçı firmanın şartnamesinde de merkez teslimi olarak imzalanmış. Karlıova merkeze ve gerekse köylere, hizmet götürme konusunda gecikme olabilir veya hizmet götürmekte yetersiz kalmış olabiliriz. Ancak hiçbir zaman köylüler veya köyler arasında ayırım yapmamız söz konusu değil" diye iddia etti. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
19.04.2024
18:52
BAL`da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
BAL'da kritik hafta! Bingöl kazanmak zorunda!
Grup lideri Yozgat Belediyesi Bozokspor ile arasındaki puan farkını kapatmak ve şampiyonluk kupasını kaldırmak için tüm çabasını gösteren 12Bingölspor, Pazar günü Hacılar Erciyesspor'a konuk oluyor. 12Bingölspor'a taraftar yasağı getirildi, aynı yasağın getirildiği Yozgat Bozokspor'un yasağı ise milletvekillerinin baskısı sonucu kaldırıldı!
19.04.2024
18:51
Bingöl`de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de Engelli ve Eski Hükümlüler İçin Hibe Desteği Başvuruları Başladı!
Bingöl'de engelli ve eski hükümlüler için hibe desteği başvuruları başladı. Son başvuru 07.06.2024 olarak açıklandı. Yapılması gerekenler ise şöyle sıralandı;
19.04.2024
18:51
Bingöl için bir uyarı da Arslan`dan…
Bingöl için bir uyarı da Arslan'dan…
'Tokat'ın üzerinde bulunduğu fay hattında beklenen büyük şiddetli deprem hala olmadı' diyen Prof. Dr. Abdussamet Arslan: 'Önümüzdeki 10 yılda Kuzey Anadolu Fay Hattı üzerinde 7.0 ila 7.5 civarında deprem beklemek yanlış olmaz. Bingöl'de henüz beklediğimiz deprem olmadı. Bu depremi de hakikaten bekliyoruz' dedi.
19.04.2024
18:50
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Ahırları mühürlendi, hayvanları telef oldu
Bingöl'ün Genç İlçesi'nde hayvancılıkla uğraşan Muhsin ve Mehmet Davran kuzenlerin 2018 yılında yaptıkları ve yapı kayıt belgesi aldıkları ahırları mühürlendi. Gerekçe, kim olduğu bilinmeyen birinin şikâyeti! Gebe olan ve doğum sonrası telef olan hayanlar da cabası..!
19.04.2024
18:45
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl ile Roma La Sapienza Üniversiteleri Arasında İş Birliği
Bingöl Üniversitesi, uluslararası iş birliklerini genişletme çalışmaları kapsamında Avrupa'nın en büyük ve İtalya'nın en prestijli üniversitesi olarak kabul edilen Roma La Sapienza Üniversitesi ile bazı alanlarda iş birliği anlaşması yaptı.
19.04.2024
15:59
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Elektrik ve doğal gaza zam yapılacak mı?
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, mayıs ayında elektrik ve doğal gaz fiyatlarına zam yapılmayacağını açıkladı. Bayraktar, doğal gaz desteğinin devam edip etmeyeceğine ilişkin soruya, 'Sosyal açıdan desteklenmesi gereken grupları desteklemeye devam edeceğiz.' yanıtını verdi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın