Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Eylül 2021 Salı
31 °C Güneşli

Vali Ekinci'nin 'Ahilik Haftası' Mesajı

Vali Kadir Ekinci, Ahilik Haftası nedeniyle yayınladığı mesajda; 'Ahilik kurumu, kültür dünyamızın ve toplumsal dokumuzu temel dinamiklerindendir. Onun için, yarattığı etki alanı ile dünyada 1 numara olan bu nadide kültürü canlı tutmak, birlik ve beraberliğimiz adına, ahlakı merkeze alan erdemli nesiller adına oldukça önem arz etmektedir.'

13 EYLÜL 2021 PAZARTESİ 15:40
3
287
1
AA aa
Vali Ekinci`nin `Ahilik Haftası` Mesajı

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, ekonominin can damarı olan esnafın 34. ‘Ahilik Haftası'nı yayınladığı bir mesaj ile kutladı.

Vali Ekinci, mesajında şu sözlere yer verdi:

“Ahilik kurumu, kültür dünyamızın ve toplumsal dokumuzu temel dinamiklerindendir. Onun için, yarattığı etki alanı ile dünyada 1 numara olan bu nadide kültürü canlı tutmak, birlik ve beraberliğimiz adına, ahlakı merkeze alan erdemli nesiller adına oldukça önem arz etmektedir.

Ahiliğin gönül fırınında pişen ahilik ekmeğinin ana maddelerini, ‘olgun kişilik, ahlak ve doğruluk' oluşturur. Ahilik; öğrenmenin yeri, yaşı ve zamanı olmaz diyen, komşusu siftah yapmadan kendi ticaretine başlamayan, paylaşmayı öğreten, iki günü birbirinden farklı kılmayı özendiren, ‘Eline, beline, diline sahip ol' düsturu ile toplumsal ahlakın özetini üyelerine sunan ekonomik, sosyal ve kültürel hayatımızın omurgasıdır.

Ahilik kültürü, düşünce dünyamızın yıldızlarından Ahi Evran'ın kültürüdür, onun bilgelik yoludur. Ahiler ise Ahi Evran'ın hayatımıza ışık saçan öğretisini izleyen taliplerdir.

Dünden bugüne nice milletlerin farklı renkler kattığı Anadolu toprakları, Ahilik kültürü ve pratiği ile yoğrulmuş, maya tutmuştur. Ahilik felsefesinde yalan ve aldatma yoktur, bencilliğe asla müsaade edilmez. Ahilikte adalet alınır, gülle tartılan adalet satılır. Ahiliğin terazisi doğruluk, dürüstlük ve vicdan terazisidir. Ahilik kurumu aklı iz'anı ve bilgiyi öne çıkarır, her sözünü ve işini bir bilgiye, bir tecrübeye yaslanarak ifa eder.  Bu bakımdan Ahi adalettir, Ahi emniyettir, Ahi basirettir, Ahi çalışkanlıktır, Ahi bilgi ve hikemi davranıştır.

Ahiler, güzel ahlâkları, hoşgörüleri, şefkat, merhamet ve ticari kabiliyetleri ile kadim medeniyetimizin izini sürmektedirler. Meşguliyetlerini sadece kâr sağlama faaliyeti olarak görmemekte, bunun yanında manevi imtihan olarak değerlendirmektedirler. Ahilik, ortaya koyduğu temel ilkeleriyle, toplumda yaşayan her kesimi kaynaştıran, bütünleştiren ve millet olma bilincini yayan 1000 yıllık müstesna bir gelenektir.

Günümüzde bu sistem, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları ile temsil edilmektedir. Esnafımız ve sanatkarlarımız ne kadar güçlü ise ekonomimiz de o derece güçlü olur. Kendi öz sermayesi, yaratıcı kabiliyeti ve alın teri ile üretim yaparak ülkemizin kalkınmasına katkıda bulunan esnaf ve tüccarımız yeni nesiller için mutlu ve müreffeh yarınların teminatı olmaya devam edecektir inşallah.

Bu duygu ve düşüncelerle ilimizdeki tüm esnaf ve sanatkarlarımızın ‘Ahilik Haftasını' kutluyor, bu haftanın ülkemiz ve milletimiz için bolluk, bereket ve hayırlar getirmesini temenni ediyorum.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85446)
13 Eylül 2021 Pazartesi 23:43
Ahilik haftasi var ama ahilik teskilati nerede? Ilimiz bu konuda cok geride. Esnaf arasinda dayanisma yok herkes kendi halinde. Keske bu glenek surdurulebilseydi. Sn. Valimiz bu konuya bi el atsa guzel olurdu
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
21.09.2021
16:06
Deprem araştırmacısından Bingöl ve Elazığ uyarısı
Deprem araştırmacısından Bingöl ve Elazığ uyarısı
Yaptığı araştırmalarla olası depremleri önceden tahmin eden Deprem Araştırmacısı Ahmet Yakut, Bingöl ve Elazığ'da önümüzdeki 10 gün içerisinde 5.5 üzeri büyüklüğünde deprem olabileceğini iddia etti.
21.09.2021
11:43
Trafik cezalarına dikkat! Fotoğraf yoksa iptal ediliyor
Trafik cezalarına dikkat! Fotoğraf yoksa iptal ediliyor
Bilerek ya da bilmeyerek trafikte yapılan hataların bedeli cebimizden çıkıyor. Kaçak geçişte, hız veya kırmızı ışık ihlalinde elektronik denetim sistemi (EDS) tespitiyle plakaya anında ceza kesilebiliyor. Cezaları gecikme faiziyle ödememek için otokontrol şart. Ayrıca haksız bulduğunuz cezalara da itiraz edebilirsiniz...
21.09.2021
11:42
Zamlar daha da artacak mı? Yeni sistem geliyor
Zamlar daha da artacak mı? Yeni sistem geliyor
Cumhurbaşkanı Erdoğan fahiş fiyatla mücadelede asla geri durulmayacağını söyleyerek 'Böyle bir sorun var ise devlet olarak ne gerekiyorsa yapmak bizim görevimiz' dediği fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili olarak adımlar atılmaya devam ediyor.
21.09.2021
11:41
Grip aşısının fiyatı belli oldu
Grip aşısının fiyatı belli oldu
Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Başkanı Nurten Saydan, Covid-19 salgını nedeniyle her zamankinden daha önemli hale gelen grip aşısının eczanelere gelmeye başladığını belirterek, SGK'nın ödemediği aşının fiyatının 85,12 TL olduğunu söyledi.
21.09.2021
11:40
Yemekte indirim oyunu: Önce indirim, sonra zam!
Yemekte indirim oyunu: Önce indirim, sonra zam!
Ticaret Bakanlığı Reklam Kurulu, son toplantısında yemek siparişi uygulaması üzerinden satış yapan lokantalarla ilgili şikâyetleri inceledi ve yeme-içme sektöründeki indirim oyununa 'dur' dedi.
20.09.2021
16:03
Karacehennem Ormanları Kesilecek Mi?
Karacehennem Ormanları Kesilecek Mi?
HDP Bingöl Milletvekili Erdal Aydemir: 'Karacehennem Ormanlarının kesilmesi demek, şehre hayat veren kaynağı yok etmekle eş değer bir durum arz etmektedir.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın