KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
11 Aralık 2023 Pazartesi
10 °C Çok bulutlu

Yabancı uyruklu çoban çalıştıran çiftçiye Yargıtay'dan kötü haber

Yargıtay, Afganistan uyruklu sığınmacının kaçak olduğunu bildiği hâlde istihdam eden çiftçinin eyleminin, göçmen kaçakçılığı suçu olduğuna hükmetti. Çiftçi, 5 yıldan 8 yıla hapis öngören göçmen kaçakçılığı suçundan yeniden yargılanacak.

Yabancı uyruklu çoban çalıştıran çiftçiye Yargıtay`dan kötü haber
17 HAZİRAN 2023 CUMARTESİ 22:05
3
1942
0
AA aa

Türkiye Gazetesi'nde yer alan habere göre, yurda yasa dışı yollardan giriş yapan Afganistan uyruklu bir kişiyi çoban olarak çalıştıran çiftçi, bir süre sonra bu durumun suç olabileceği düşüncesiyle çabanı işten çıkarttı. Ancak savcılık, çiftçi hakkında soruşturma başlattı ve göçmen kaçakçılığı suçundan dava açtı. Yerel mahkemede yapılan yargılamada, çiftçi göçmen çalıştırdığını kabul etti, ancak suç olabileceği gerekçesiyle 13 içerisinde işine son verdiğini söyledi. Afganistan uyruklu göçmen ise mahkemede verdiği beyanda, Türkiye'ye yasa dışı yollardan giriş yaptığını, sanığın yanında 13 gün çalıştığını daha sonra işine son verildiğini ifade etti. Yerel mahkeme sanık hakkında beraat kararı verirken, karar Yargıtay'a taşındı. Beraat kararını bozan Yargıtay 4. Ceza Dairesi, Afganistan uyruklu sığınmacının kaçak olduğunu bildiği hâlde istihdam eden sanığın eyleminin, göçmen kaçakçılığı suçu olduğuna hükmetti.

Kararda, yasal olmayan yollardan Türkiye'ye giren, ikamet ya da çalışma izni olmayan, başka bir ülkeye gitme amacı bulunmayan ve sürekli olarak kalmak istediği anlaşılan Afganistan uyruklu göçmenin, kaçak olduğu bilindiği hâlde istihdam edildiği ve bu şahsın ülke içerisinde bir yerden başka bir yere gitmesine aracı olunduğu ve Türkiye'de kalmalarına imkân sağlandığı belirtildi. Sığınmacıların kayıt dışı olarak çalıştırıldığına dikkat çekilen kararda, göçmen çalıştıranların sigorta ve vergi masrafları yükümlülüğünün bulunmadığı, haksız bir şekilde işlerine son verilmesi hâlinde kaçak işçilerin sınır dışı edilme korkusuyla haklarını arayamadıkları ifade edildi. İşverenlerin bu gerekçelerle göçmenlere tazminat ödeme gibi yükümlülüklerden kurtulduğunu, avantajlar sayesinde doğrudan ve dolaylı olarak menfaat elde ettiğine dikkat çeken Daire, TCK'nın “gözmen kaçakçılığı” başlığını taşıyan 79. maddesi kapsamındaki suçun tüm unsurlarıyla oluştuğuna hükmetti. Sanığın eyleminin aynı zamanda çalışma izni bulunmayan yabancıyı çalıştırma kabahatine uyduğuna işaret edilen kararda, sanığın Kabahatler Kanunu ve 5 yıldan 8 yıla kadar hapis cezası öngören TCK'nın 79. maddeden cezalandırılması gerektiği gözetilmeden beraat kararı verilmesi bozma nedeni sayıldı.

İHA

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
11.12.2023
20:34
Vali Usta, bir haftalık bilançoyu açıkladı! Ne ararsan var
Vali Usta, bir haftalık bilançoyu açıkladı! Ne ararsan var
Uyuşturucu tacirlerine yönelik çalışmalarda 293 kilo esrar ele geçirilen Bingöl'de, 11 kişi gözaltına alındı. 263 aranan şahsın tespit edildiği faaliyetlerde 2 kişi tutuklandı, 5 kişi gözaltına alındı. Kaçak tütünden dolayı da 2 kişiye gözaltı yapıldı. Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, detayları şöyle sıraladı;
11.12.2023
20:14
Kiğı yolu heyelan nedeni ile trafiğe kapandı
Kiğı yolu heyelan nedeni ile trafiğe kapandı
Bingöl'ün Kiğı ilçesinde meydana gelen heyelan nedeniyle Kiğı yolu trafiğe kapandı.
11.12.2023
20:05
Bingöl`de esnaflar Gazze için grevde
Bingöl'de esnaflar Gazze için grevde
Gazze'de yaşanan katliama tepki olarak örnek bir davranışa imza atan Bingöl'deki birçok esnaf, iş yerlerine bugün kilit vurdu.
11.12.2023
13:01
BİNSİDAP, uyuşturucu ve intihar vakaları gündemiyle toplandı
BİNSİDAP, uyuşturucu ve intihar vakaları gündemiyle toplandı
Yaklaşık 5 saat süren toplantıda uyuşturucu ve intihar vakalarının, ailevi sebeplerin yanı sıra işsizlik ve geleceğe dair ekonomik kaygılara dayalı olduğu vurgulandı. Çözüm noktasında ise toplumsal bir mücadele ile daha etkin sonuçlar alınacağı ve başarı sağlanabileceği belirtildi.
11.12.2023
10:52
Bingöl`de TOKİ konutları teslim ediliyor
Bingöl'de TOKİ konutları teslim ediliyor
11 Aralık 2023 Pazartesi günü banka sözleşmeleri ilan edilecek. Konutlar, 13 Aralık 2023 Çarşamba günü itibariyle liste sıralaması ve tarihler baz alınarak hak sahiplerine teslim edilmeye başlanacak.
11.12.2023
10:14
Bingöl ZMO`da Çetkin dönemi
Bingöl ZMO'da Çetkin dönemi
Bingöl Ziraat Mühendisleri Odası'nda 49. dönem seçimi tek liste ile tamamlandı. Yeni Başkan Ramazan Çetkin, mesleki alanda daha güçlü bir dayanışma ve iş birliği içinde olacaklarını vurgulayarak, camia mensuplarından gelen her türlü destek ve katkıya açık olduklarını belirtti.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın