KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Haziran 2023 Pazar
14 °C Parçalı bulutlu

Yapılar Denetlenmeli

İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl İl Temsilciliği: 2003 öncesi yapılar, merkez ve kırsaldaki ruhsatsız yapılar, 2011 öncesi Yapı Denetimine tabi tutulmamış yapılar ve TOKİ tarafından yapılan yapılarda hem denetim hem dönüşüm hareketi başlatılmalı.

Yapılar Denetlenmeli
10 ŞUBAT 2023 CUMA 17:17
4
2527
6
AA aa

İnşaat Mühendisleri Odası Bingöl İl Temsilciliğinden yapılan basın açıklamasında, Bilim insanlarının Bingöl ve civarında deprem beklediklerini ifade ettikleri bir dönemde, özellikle 2003 öncesi yapılar, merkez ve kırsaldaki ruhsatsız yapılar, 2011 öncesi Yapı Denetimine tabi tutulmamış yapılar ve TOKİ tarafından yapılan yapılarda hem denetim hem dönüşüm hareketi başlatılması gerektiği vurgulandı.

Yapılan basın açıklamasında şu ifadelere yer verildi; “Bilindiği üzere 06.02.2023 tarihinde Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi merkezli 7.7 Mw ve Elbistan ilçesi merkezli 7.6 Mw büyüklüğünde, 10 ilde büyük yıkımlara sebep olan depremler meydana geldi. Yerbilimcilerin ittifakla belirttikleri üzere bu depremler ülkemizde ‘Doğu Anadolu Fay hattı' olarak bilinen Karlıova ilçesinden başlayıp Kahramanmaraş-Hatay üzerinden Afrika kıtasına devam eden fay hattı üzerinde meydana gelmiştir. Yine bilim insanları Bingöl Karlıova ve Erzincan arasında Yedisu fayında deprem beklendiğini defaatle ifade etmektedirler.

Türkiye'nin bilinen iki büyük fay hattının kesişim noktasında bulunan ilimizde insanlar haklı bir endişe içinde temsilciliğimizi ve üyelerimizi arayarak içinde yaşadıkları yapılarının depreme dayanıklı olup olmadığı konusunda bilgi almak istemektedirler. Bu nedenle temsilciliğimiz, halkımıza yönelik genel bir bilgilendirme ve yetkili kurumlara yönelik bir uyarı amacıyla bu açıklamayı gerekli görmüştür. İMO Bingöl Temsilciliğinin ilimiz yapı stokunun depreme dayanımı ile ilgili görüşleri aşağıda ifade edildiği şekildedir; 

1 Mayıs 2003 depreminden önce ruhsatlandırılmış yapılar: Bu yapıların tümü depreme dayanım açısından çok riskli grupta bulunmaktadırlar. Bu yapıların büyük çoğunluğunun proje ve yapım esnasında mühendislik hizmeti almadığı bilinmekte, ayrıca yapıldıkları dönemim yapım teknikleri ve malzeme standartları göz önünde bulundurulduğunda günümüz yönetmeliklerine uymadığı açık bir şekilde anlaşılmaktadır. Bu yapıların Kentsel Dönüşüm kanunu kapsamında ivedilikle dönüşümünün sağlanması gerekmektedir.

2003 ile 2011 yılları arasında ruhsatlandırılmış yapılar: Bu yapılar depreme dayanım açısından riskli grupta bulunmaktadırlar. Bu yapılar; yapıda kullanılan malzemenin projesinde öngörülen standartta olup olmadığı -özellikle beton kalitesinin projede öngörüldüğü sınıfta olup olmadığı- yönünden detaylı bir incelemeden geçirilmelidirler. Bu gruptaki yapıların da risk tespitlerinin yapılarak riskli oldukları belirlenen yapıların Kentsel Dönüşüm kanunu kapsamında dönüştürülmesi hızlandırılmalıdır.

2011 yılından sonra ruhsatlandırılmış yapılar: Bu yapılar Yapı Denetim Kanununu işlerlik kazandığı 2011 yılı itibariyle inşa edildikleri için gerek proje gerekse yapım esnasında mühendislik hizmeti almış yapılardırlar. Bununla beraber inşa edilirken kullanılan malzeme standartları ile yapım tekniklerinin güncel olması nedeniyle bu gruptaki yapılar depreme dayanım açısından genel olarak risk taşımayan grupta bulunmaktadırlar Bingöl merkez, ilçe merkezleri ve köylerde ruhsatsız ve denetimsiz inşa edilen yapılar: Bu yapıların tümü depreme dayanım açısından çok riskli grupta bulunmaktadır ve detaylı bir incelemeden geçirilmelidir.

Kamu binaları: Kamu binaları 2003 depreminden sonra büyük çoğunlukla yenilenmiştir ancak 2003 depreminden önce yapılmış ve kullanılmakta olan binalar varsa bunların tamamı depreme dayanım açısından çok riskli grupta bulunmaktadır. Bu yapılar; projelerinin deprem yönetmeliğine uygunluğu, yapının projelerine uygunluğu, yapıda kullanılan malzemenin projesinde öngörülen standartta olup olmadığı ve işçilik yönünden detaylı bir incelemeden geçirilmelidir. 2003 depreminden sonra yapılmış kamu binaların tamamı yapıda kullanılan malzemenin projesinde öngörülen standartta olup olmadığı -özellikle beton kalitesinin projede öngörüldüğü sınıfta olup olmadığı- yönünden detaylı bir incelemeden geçirilmelidir. 

TOKİ tarafından yapılan konutlar: bu binalar kullanılan malzemenin projesinde öngörülen standartta olup olmadığı -özellikle beton kalitesinin projede öngörüldüğü sınıfta olup olmadığı- yönünden detaylı bir incelemeden geçirilmelidir.

Riskli ve Çok Riskli grupta oldukları belirtilen yapıların risk durumlarının ivedilikle ortaya konarak kademeli bir şekilde dönüşümü: Bingöl Belediyesi yürütücülüğünde İnşaat Mühendisleri Odası, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Bingöl Üniversitesi ve ilimizde faaliyet gösteren Yapı Denetim Kuruluşlarının iştiraki ile İlimiz Merkez İlçe Maden Sokakta riskli yapı tespitinin yapılarak bu alanın ivedilikle dönüşümünü amaçlayan işbirliği protokolünün kapsamının ilimizde risk teşkil eden diğer bölgeleri de kapsayacak şekilde genişletilerek işlerlik kazandırılması ve riskli yapıların İlimizde beklenen olası depremden önce güvenli yapılara dönüştürülmesi hayati önem arz etmektedir. Yetkili kurumlara ve Kamuoyuna önemle duyururuz.” 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98146)
12 Şubat 2023 Pazar 11:07
Sayın Başkan Sende bunu çok iyi biliyorsun ki ve Türkiye zihniyetini iyice içine sindirmissin Bingöl'deki ve Tüm Türkiye'deki yapı denetim firmaları sadece ve sadece kağıt üzerinde varlar sen nasıl şimdi yapı denetim den bahs ediyorsun
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98106)
11 Şubat 2023 Cumartesi 21:58
Vallahi ne sizin nede bu müteahhit kesiminin ne ekmeği nede suyu içilir.
Beğendim (1) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98085)
11 Şubat 2023 Cumartesi 15:29
Bu şehirde iki dosya hazırlayan müteahhit olduğu için işiniz zor. Her meslekten müteahhit var kuyumcusu,bakkalı,tatlıcısı kim varsa hepsi inşaatçı (!)
Beğendim (5) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98078)
11 Şubat 2023 Cumartesi 11:55
Bugüne kadar neredeydiniz Bingöl temsilciliğini yenimi kurdunuz. Sizde belediye yada çevre şehircilik te olsaydınız sizde yediniz malasef dışarıda kaldınız nede olsa kendi meslektes larinizdirlar hepisinide tanıyorsunuz. Geçin bunlari
Beğendim (3) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98061)
10 Şubat 2023 Cuma 19:26
Deprem olunca bunlari biz de düşündük. Simdiye kadar neredeydiniz? Lafim hepinize degil ama zaten olanlardan sizin meslekten olup isini hakkiyla yapmayanlar da sorumlu.
Beğendim (5) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_98056)
10 Şubat 2023 Cuma 18:38
Günaydın şimdiye kadar neredeydiniz
Beğendim (10) Beğenmedim (2)Cevapla
04.06.2023
02:06
Cevdet Yılmaz`dan ilk mesaj! Teşekkür etti, başarılar diledi
Cevdet Yılmaz'dan ilk mesaj! Teşekkür etti, başarılar diledi
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dr. Cevdet Yılmaz, ilk mesajını sosyal medyadan paylaştı. Erdoğan'a şükranlarını sunup yeni kabine üyelerini tebrik eden Yılmaz, yeni görevi dolayısıyla tebrik mesajı gönderenlere de teşekkürlerini iletti.
04.06.2023
01:30
Genç İnönü Türkiye ikincisi oldu
Genç İnönü Türkiye ikincisi oldu
Genç İnönü Ortaokulu Hentbol Takımı, son gün aldığı mağlubiyetle şampiyonluk kupasını kaçırarak Türkiye ikincisi oldu. Gençlik Spor İl Müdürlüğü, elde edilen başarıyı 'Kilit taşından parkelere uzanan bu süreçte azim ve inanç vardı. Tüm ekibe teşekkür ediyor başarılarının artarak devam etmesini diliyoruz' sözleriyle duyurdu.
04.06.2023
01:06
Kur`an kursu öğrencileri için mezuniyet töreni
Kur'an kursu öğrencileri için mezuniyet töreni
Bingöl'ün Solhan ilçesinde 4-6 yaş Kur'an kurslarında eğitim gören öğrenciler için mezuniyet töreni düzenlendi.
03.06.2023
22:05
Kabine açıklandı, Cevdet Yılmaz Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu
Kabine açıklandı, Cevdet Yılmaz Cumhurbaşkanı Yardımcısı oldu
Erdoğan canlı yayında açıkladı. Cumhurbaşkanlığı Yardımcılığı görevi tevdi edilen Cevdet Yılmaz'ın yeni görevi Bingöl'de sevinçle karşılandı.
03.06.2023
21:25
O bitkiyi toplayınca 488 Bin TL ceza yediler
O bitkiyi toplayınca 488 Bin TL ceza yediler
Ele geçirilen bitkilerin, neslinin korunması amacıyla tekrardan doğaya ekileceği öğrenildi.
03.06.2023
21:23
BİNTSO Arama Kurtarma Ekibine Eğitim
BİNTSO Arama Kurtarma Ekibine Eğitim
Baynal; 'Bingöl ve çevresinde olası afet durumlarında toplumun güvenliğini sağlamak ve hızlı bir şekilde yardım edebilmek için sürekli olarak eğitimler düzenlemeyi planlıyoruz.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın