KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
28 Mayıs 2024 Salı
°C

Yapımı denetimi ek maliyet gerektirmiyor

İl Bayındırlık ve İskan Müdürü Muhammet Serinkaya, 81 ilde uygulanmaya başlanılan yapı denetim hizmetinin ek bir maliyet gerektirmediğini bildirdi.

Yapımı denetimi ek maliyet gerektirmiyor
27 ARALIK 2010 PAZARTESİ 08:48
0
1965
0
AA aa

İl Bayındırlık ve İskan Müdürü Serinkaya, yaptığı yazılı açıklamada, önce 19 pilot ilde uygulanmaya başlanılan yapı denetimi ile ilgili kanunun 81 ilde uygulanmaya başlandığını belirterek, açıklamasında şu sözlere yer verdi: “Bilindiği üzere 13.07.2001 tarihli ve 24461 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 29.06.2001 tarihli ve 4708 sayılı Yapı Denetimi hakkındaki Kanun ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde değişiklik yapılmıştır.

 13.07.2010 tarih ve 27640 sayılı 4708 sayılı yayımlanan Resmi Gazetede Yapı Denetimi Hakkında Kanunun uygulanacağı iller hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulması; Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın 20.4.2010 tarihli ve 1240 sayılı yazısı üzerine, adı geçen kanunun 11 inci maddesine göre, Bakanlar Kurulu'nca 14/6/2010 tarihinde kararlaştırılmıştır. Bu kanunla 4708 sayılı yapı denetimi kanununun uygulandığı 19 pilot il sayısı 01.01.2011 tarihinden itibaren 81 ile çıkarılmıştır.

Bu kapsamda 3194 sayılı imar kanununun 26. maddesinde belirtilen kamuya ait yapı ve tesisler ile 27. maddesinde belirtilen ruhsata tabi olmayan yapılar “ile tek parselde, bodrum katı dışında en çok 200 metrekareyi geçmeyen müstakil yapılar hariç, belediye ve mücavir alan sınırları içinde kalan yerlerde yapılacak yapıların denetimini kapsar. Kendi arsası üzerinde yapı inşa etmek isteyen vatandaşımıza herhangi bir kısıtlama getirilmemektedir. Ancak 500 metrekareyi geçen yapılarda mevcut imar kanunu hükmü çerçevesinde şantiye şefi bulundurma zorunluluğu getirilmektedir.

Yapı denetim uygulaması, denetim hizmeti açısından yapı sahibine ilave bir maliyet getirmemektedir. Mevcut mevzuat gereği; yapıların inşası sürecinde Teknik Uygulama Sorumluluğu (TUS) ruhsata tabi yapılarda zorunlu durumdadır. TUS için verilmesi gereken fenni mesuliyet ücreti yapı yaklaşık maliyetinin %3-%5 aralığında değişmektedir. Yapı denetiminde ödenecek ücret ise, inşaat maliyetinin % 3 ‘ü olacaktır.

Bu verilerden de anlaşılacağı üzere yapı denetim hizmet bedeli ilave bir maliyet getirmemektedir. Buna rağmen bazı kesimlerce kamuoyunda “Yapı denetim hizmet bedeli ilave maliyet getirecek” söylentisi çıkartıldığı ve bu nedenle belediyelere yoğun ruhsat başvurusunda bulunulduğu ifade edilmektedir. Ancak, bilinmelidir ki ruhsat alınmış olsa dahi yeni yapılacak inşaatlarda binaların imara uygunluğu bakanlığımızca denetim altına alınacaktır.

Vatandaşlarımızın daha güvenli, imara uygun ve sağlıklı bir yapıda iskanının sağlanması ve oturduğu sürece yapının imalatından kaynaklanan sorunların çözümü ile sorumluların belirlenmesi açısından yapı denetim sisteminin daha elverişli olduğu anlaşılacaktır. Böylece gelişmiş tüm ülkelerdeki denetim sistemlerine uygun süreç ülkemizde de başlamış olacaktır.

Müdürlüğümüz, Yapı Denetimi Hakkındaki Kanunla ilgili görevleri 01.01.2011 tarihinden itibaren yerine getirmeye başlayacak ve kanunla izin belgesi alan yapı şirketleri hakkında, denetim faaliyetlerinde bulunma işlemi görevlerini, yerinden yürütecektir. 4708 sayılı kanunla bakanlığımıza verilen görevleri yapmak üzere Yapı İşleri Genel Müdürlüğü bünyesinde “Yapı Denetimi Daire Başkanlığı” kurulmuş olup, yapı denetimi ile ilgili iş ve işlemler anılan daire başkanlığınca yürütülmektir.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
27.05.2024
22:54
Bingöl Kent Park Projesi 14 Haziran`da ihaleye çıkıyor
Bingöl Kent Park Projesi 14 Haziran'da ihaleye çıkıyor
Arsa hazır, sıcak suyu var, proje tüm detaylarıyla hazırlanmış! Talipli çıkarsa Bingöl'e ciddi bir sosyal kazanım sağlayacağı gibi önemli bir istihdam kapısı da aralanmış olacak. İşte projeye dair detaylar ve ihale bilgileri;
27.05.2024
22:04
Bingöl`de ‘Hilmi Ziya Ülken`i Anma` Paneli
Bingöl'de 'Hilmi Ziya Ülken'i Anma' Paneli
Hilmi Ziya Ülken'in özellikle felsefe, mantık, din ve tarih alanlarında bilim dünyasına yaptığı katkıların ele alındığı panelde, eğitimci, filozof ve yazar kimliğiyle bilinen Ülken'in eserlerinin Türk düşünce hayatına yön verdiği ve yeni ufuklar açtığı vurgulandı.
27.05.2024
18:10
Bingöl`de uyuşturucu tacirlerine darbe! 20 gözaltı
Bingöl'de uyuşturucu tacirlerine darbe! 20 gözaltı
Bingöl'de 2 hafta içinde İl Emniyet Müdürlüğü ve İl Jandarma Komutanlığı'nın yapmış olduğu uyuşturucu operasyonlarında 20 kişi gözaltına alındı.
27.05.2024
17:58
Otomobil şarampole uçtu: 2 yaralı
Otomobil şarampole uçtu: 2 yaralı
Bingöl-Elâzığ yolunda otomobilin şarampole uçması sonucu meydana gelen trafik kazasında, 2 kişi yaralandı.
27.05.2024
17:46
Bingöl`de 56 firari şahıs yakalandı
Bingöl'de 56 firari şahıs yakalandı
Şahısların yol aramalarında, ev ve iş yerleri baskınları ile kimlik kontrollerinde yakalandığını belirten Bingöl Valisi Usta; 'Operasyonları yöneten İl Jandarma Komutanımızı, İl Emniyet Müdürümüzü, operasyonlara katılan Polislerimizi, Jandarmalarımızı tebrik ediyorum. Milletimizin duası sizinle' dedi.
27.05.2024
17:21
Koç:
Koç: '27 Mayıs darbesi tarihte bir kara lekedir'
AK Parti Bingöl İl Başkanlığı İnsan Hakları Birimi Başkanı Başak Koç; '27 Mayıs Darbesi, milli iradeden kopan bir zihniyetin ürünü olarak vicdanlara, hukuka, tarihe ve insanlığa silinmez kara bir leke bırakmıştır.'
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın