KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Nisan 2024 Salı
°C

'Yardımlar masum çocuklara ulaşmalıdır”

Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Nedim Hant, Afrika ülkelerinin son yılların en büyük kuraklık ve kıtlık felaketini yaşadığını söyleyerek, Afrika'nın masum çocuklarına yardımların ulaştırılması gerektiğine dikkat çekti.

`Yardımlar masum çocuklara ulaşmalıdır”
08 AĞUSTOS 2011 PAZARTESİ 01:49
0
1687
0
AA aa

Sağlık-Sen Bingöl Şube Başkanı Hant, yaptığı yazılı açıklamada sivil toplum kuruluşlarını, yerel yönetimleri, meslek odalarını, bankaları, siyasi partileri ve medya kuruluşlarını Afrika'ya duyarlı olmaya ve yardım kampanyalarına katılmaya çağırdı. 

Afrika ülkelerinin son yılların en büyük kuraklık ve kıtlık felaketini yaşadığını vurgulayan Hant, Başta Somali olmak üzere Afrika son yılların en büyük kuraklık ve kıtlık felaketini yaşıyor. Bölgede yaşayanlar çok ciddi insanlık dramıyla karşı karşıya bulunmaktadır. Uluslar arası kaynaklar, büyük çoğunluğunu çocukların oluşturduğu 11 milyon insanın ölüm sınırında yaşam mücadelesi verdiğini dünya kamuoyu ile paylaşıyorlar. Acilen gıda, temiz su, sağlık ve diğer insani yardımlar ulaşmadığı takdirde ise büyük çaplı ölümlerin yaşanacağı ifade ediliyor. Dünya ve insanlık alemi, bu mübarek ayda, Afrika'nın sıcağında ölüm kalım mücadelesi veren insanlar karşısında büyük bir imtihan veriyor” dedi.

“Biz ‘Önce insan' parolasıyla sendikacılık yapan Memur-Sen ailesi olarak, insanlığın ölmediğini, vicdanların tükenmediğini, erdemliliğin sözlüklerde kalmadığını göstermek için, yardımlar Afrika'ya, Afrikalı masum çocuklara diyoruz” diyen Hant, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu mesajın aslında ülkemizin bütün sivil toplum kuruluşlarının hatta bütün insanlığın mesajı olması gerektiğini inanıyoruz. Bu kapsamda, Sağlık-Sen İl ve ilçe teşkilatları olarak; bu yıl Ramazan ayında düzenlemeyi düşündüğümüz iftar programlarını iptal ettik.

Memur-Sen Başkanlar Kurulunun aldığı karar çerçevesinde bu programlara ayrılan kaynağı Afrika'daki açlık çeken, susuzluktan kıvranan kardeşlerimize göndereceğiz. İnsani ve vicdani görevimizi yerine getirmek, küresel sermayenin karşısına küresel iyilikle çıkmak, kültür ve medeniyetimizden miras kalan yardımlaşma ve dayanışmayı zirveye çıkarmak için; Afrikalı kardeşlerimize, milletimizle birlikte, Memur-Sen ve Sağlık-Sen camiası olarak biz de merhamet elimizi uzatıyoruz. Memur-Sen Konfederasyonumuz ve Sağlık-Sen, ayrıca ülkemizde faaliyet gösteren yardım kuruluşları üzerinden yardım kampanyası başlatmıştır. Bu mübarek Ramazan ayında, Memur-Sen ve Sağlık-Sen'in Afrika halkı için başlattığı yardım kampanyasına, milyonlarca gönülden, kalpten ve vicdandan sağanak sağanak yardımların yağacağına inanıyoruz ve bekliyoruz. Bu yardım mevsiminde gönüller harekete geçmeli, vicdanlar şefkatle çarpmalı, gönülden verilen yardımlarla dolup taşan gemiler Somali'ye bir an önce hareket etmeli, uçaklar hemen havalanmalıdır. Yardımlar Somalili masum çocuklara ulaşmalıdır.”

Afrika'da her gün 50 çocuğun olduğunu söyleyen Hant, “Bu ne demektir biliyor musunuz? İnsanlık her gün Afrika'da 50 defa ölüyor demektir. Peygamber efendimiz diyor ki “Komşusu açken, tok yatan bizden değildir.” Biz Peygamber Efendimizin tarafındayız. Orada kalmakta da kararlıyız. Lokmalar boğazımıza düğümleniyor. Yatağımızda çiviler geziyor. Öyle de olmalı. Biz sömürü meraklısı batılılar gibi rahat rahat uyuyamayız, bana ne diyemeyiz. Çünkü kültür ve medeniyetimiz Fırat'ın kenarındaki koyunun dahi hesabını vermeyi gerektiren bir sorumluluk yüklüyor bize. Şükür ki; cömert milletimiz, Anadolu'nun güzel insanları hiçbir zaman böyle durumlarda ağırdan hareket etmedi, sorumluluktan kaçmadı, hep vicdanının sesini dinledi, ihtiyaç bir ise iki gönderdi. İnsanlığın sesi olmaya özen gösterdi. Devlet ve millet olarak nakdi ve ayni yardımlarla yetinemeyiz. Bu bölgedeki tüm ülkelerde sağlık ocakları, hastaneler kurmalıyız. Su kuyuları açmalıyız. Yetimhaneler inşa etmeliyiz. Yardım ve dostluklarımızı kalıcı hale getirmeliyiz. Ramazan kardeşliktir. Ramazan'da Afrikalı mazlum ve mağdur insanlarla kardeşliğimizi zirveye çıkarmalıyız. Afrikalı çocukların solmasına izin vermemeliyiz. Yardım eden, yardıma vesile olan, yardıma şahitlik eden herkesin Afrikalı çocukların gözyaşlarının dinmesinde payı olacak. Afrika'da milyonlarca çocuk ölümü beklemekten kurtaracak, onları yeniden hayatla tanıştıracak. İnsanlık bu olsa gerek. Buradan sivil toplum kuruluşlarını, yerel yönetimleri, meslek odalarını, bankaları, siyasi partileri ve medya kuruluşlarını Afrika'ya duyarlı olmaya ve yardım kampanyalarına katılmaya çağırıyoruz” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
23.04.2024
14:19
23 Nisan`da valilik makamına oturan Muhammed, `Bingöl`de dayanaksız binaların yapılmasına izin vermeyeceğiz`
23 Nisan'da valilik makamına oturan Muhammed, 'Bingöl'de dayanaksız binaların yapılmasına izin vermeyeceğiz'
Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinlikleri kapsamında makamını temsili olarak 6'ıncı sınıf öğrencisi Muhammed Berke Saray'a devretti. 6'ıncı sınıf öğrencisi Muhammed Berke, deprem bölgesi Bingöl'de dayanıksız yapılara izin verilmemesini temsili belediye başkanına iletti.
22.04.2024
15:24
Emeklilere yönelik 9 maddede destek programı
Emeklilere yönelik 9 maddede destek programı
Hükümet, emeklilere hane halkı gelirine ve yaşanılan bölgeye göre değişen destek formülleri üzerinde çalışıyor. Yakında kamuoyuna açıklanması beklenen 9 maddede emekli düzenlemesinde detaylar belli oldu.
22.04.2024
14:50
Doğa harikası yüzen adaları görenler görmeyenlere tavsiye ediyor
Doğa harikası yüzen adaları görenler görmeyenlere tavsiye ediyor
Bingöl'ün Solhan ilçesinde bulunan doğa harikası yüzen adalar, baharla birlikte ziyaretçilerini ağırlamaya başladı. Trabzon'dan aileleri ile bölgeye gelen vatandaşlar, 'Herkesin burayı görmesini de tavsiye ederiz' dediler.
22.04.2024
14:49
Bingöl`de yüzde 75 hibeli sebze fidesi dağıtılacak
Bingöl'de yüzde 75 hibeli sebze fidesi dağıtılacak
Bingöl İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, yüzde 75 hibe ile domates, biber ve patlıcan fidesi temin ederek çiftçilere dağıtacak. Başvurular başladı.
22.04.2024
14:47
Katil İsrail`in `Gazze` vahşetine tepki yürüyüşü
Katil İsrail'in 'Gazze' vahşetine tepki yürüyüşü
Bingöl İslami Kardeşlik ve Dayanışma Platformu tarafından Gazze'de yaşanan vahşeti kınamak için yürüyüş ve basın açıklaması düzenledi. Açıklamada; 'Gazze'de katliam var ama aynı zamanda izzetli bir direniş var. Umudumuzu kaybetmeyeceğiz' vurgusu yapıldı!
22.04.2024
14:46
Bingöl`de otomobilin çarptığı inek telef oldu
Bingöl'de otomobilin çarptığı inek telef oldu
Bingöl-Muş Karayolu'nda otomobilin çarptığı inek telef oldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın