Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
14 Temmuz 2020 Salı
°C

Yatırımlar geleceğe damga vuracak!

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, 'Altyapısından üstyapısına, peyzaj çalışmalarından yeni yaşam alanlarına, yeni fiziki yapılardan kültürel etkinliklere kadar pek çok alandaki projelerimizle, ilimizin geleceğine damga vuracak yatırımları birer birer hayata geçiriyoruz' dedi.

10 OCAK 2020 CUMA 17:32
19
1926
11
AA aa
Yatırımlar geleceğe damga vuracak!

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, “10 Ocak Gazeteciler Günü” dolayısıyla düzenlenen programda kentteki ulusal ve yerel basın temsilcileriyle bir araya geldi.

Basın temsilcilerinin gününü kutlayarak, meslek hayatlarında başarılar dileyen Başkan Arıkan, belediye hizmetlerine dair de açıklamalarda bulundu.

Valilik başta olmak üzere, kamu kurumları, iş dünyası, STK ve vatandaşlarla ortak hareket ettiklerini belirten Başkan Arıkan, pek çok alanda hayata geçirilecek projelerle, ilin sosyal dokusuna zarar vermeden kimlikli bir şehir inşa edeceklerini belirtti.

İmar uygulamalarına ayrı bir önem verdiklerini ve radikal kararlar aldıklarını belirten Başkan Arıkan, “Göreve başladığımızdan beri imar uygulamalarına sıkı bir denetim getirdik ve radikal kararlara imza attık. Belediye kanununa uygun olmayan, kamuoyu yararına ters düşen hiçbir uygulama izin vermedik. Metruk ve kaçak yapılarla mücadelemizi kararlıkla şekilde sürdürdük. Bu kapsamda son 9 ayda 45 işgaliyeyi kaldırarak, metruk durumdaki 50 yapının yıkımını gerçekleştirdik” dedi.

Üstyapı hizmetleri kapsamında kötü durumda olan yolların BSK ile kaplandığını belirten Başkan Arıkan, “Üstyapı hizmetlerine yaklaşık 8 Milyon TL yatırımla, 134 bin metrekare BSK asfalt, 75 bin kilometre kilitli parke taşı ve 15 kilometre yeni kaldırım ihalemizi gerçekleştirerek çalışmalara başladık. Çalışma sezonu bitmeden önce kötü durumda olan yollarımızı BSK ile kapladık. Çeşitli mahallelerimize kilitli parke taşı çalışmaları, doğalgazdan dolayı bozulan yolların onarımını, imara yeni açılan yolların asfaltlanmasını gerçekleştirdik. İlkbaharla birlikte üstyapı çalışmalarını planlı bir şekilde sürdürmeye devam edeceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımızdan alacağımız destekle, asfalt plentimizi kurarak üstyapı hizmetlerimizi daha kaliteli ve planlı bir şekilde yürüteceğiz inşallah” ifadelerini kullandı.

Altyapı hizmetleri kapsamında, yağmur ve sel sularının önüne geçmek için yağmur suyu drenaj hattı oluşturmaya başladıklarını, çeşitli mahallelerde çekilen yeni hatlarla vatandaşların içme suyu sorununun çözüme kavuşturulduğunu kaydeden Başkan Arıkan, “Yeni Mahalle, Mirzan ve Bahçelievler mahallelerimizde yıllardır su sorunu yaşayan vatandaşlarımızın içmesuyu sorunu çözüme kavuşturulduk. Simani Mahallesi Yekmal bölgesinde 23 yıldır su sorunu yaşayan vatandaşlarımız için 23 tonluk terfi deposu inşa ederek içmesuyu sorununu ortadan kaldırdık. Çeşitli mahallerimizdeki kısmi su sorunlarını çözüme kavuşturmak için 1.000 metreden fazla yeni hat döşedik, diğer yandan mezarlıklarımızdaki çeşmelerimizi aktif hale getirerek, yeni terfi depoları inşa ettik. Karlıova Kürük isale hattımızı sel baskınları ve taşkınlardan korumak için istinat duvarı inşa ettik” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE'NİN İLK MİLLET VADİSİ

Bingöl için stratejik öneme sahip olan, turizm ve yeni sosyal yaşam alanı olarak düzenlenebilecek nitelikte olan 235 hektarlık alana sahip Çapakçur Vadisi'nde Türkiye'nin ilk Millet Vadisi projesini hayata geçireceklerini vurgulayan Başkan Arıkan, “Şehrimizin sosyal hayatını ve ekonomisini canlandıracak vadimizi, Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'un sağlayacağı 20 Milyon TL destekle gerekli kamulaştırmalarımızı yaparak etap etap projemizi hayata geçireceğiz. Türkiye'nin ilk Millet Vadisi projesi kapsamında parklar, müzikli su fıskiyeleri, yürüyüş ve bisiklet yolları, spor alanları, hobi evleri gibi birçok sosyal alan inşa edeceğiz” dedi.

PEYZAJ VE KAVŞAK DÜZENLEMELERİ

Kentin daha estetik bir görünüme kavuşturmak için peyzaj çalışmaları yürüttüklerini kaydeden Başkan Arıkan, peyzaj ve kavşak düzenlemelerine ilişkin şunları aktardı: “İlimize daha estetik bir görüntü kazandırmak için peyzaj çalışmalarına ağırlık veriyoruz. Bu kapsamda Çapakçur Viyadüğü'nün orta refüjünü çiçeklendirerek her iki girişinde çeşitli düzenlemeler yapıyoruz. Köprünün bir ucunda yapay şelale inşa ederken, diğer ucunda 300 metrelik alanı estetik bir görüntüye kavuşturuyoruz. Bu çalışmalarımızı sürdürürken, ilimizin tanıtımına da büyük önem veriyoruz. Bu doğrultuda özellikle şehirlerarası yollardaki kavşaklarımızda dünya 2'incisi balımız, eşsiz güzellikteki yüzen adamız, Hesarek kayak tesisimiz, yöreye has kartal oyunumuzun yer aldığı figür ve anıtlar inşa ettik.  Kavşak ve yol genişletme çalışmaları kapsamında araç ve yaya trafiğinin yoğun olduğu cadde, sokak ve kavşaklarımızı genişleterek trafik güvenliğini arttırıyoruz.”

BELEDİYE HİZMET BİNASI VE ASKERİ LOJMANLAR

Belediyemize devri gerçekleştirilen 35 dönümlük askeri alan içerisinde yeni belediye hizmet binasının temelinin atıldığını vurgulayan Başkan Arıkan, “35 dönümlük askere alana karşılık daha önce imzalanan protokol çerçevesinde bulunan 100 ünitelik lojman, ısı merkezi binası, kantin binası, nöbetçi gözlem kulesi ve ısı merkezi binası onarım işine başlandı. Belediye hizmet binamızla eş zamanlı başladığımız askeri tesisler, yüzde 40 oranında tamamlandı. İnşallah Belediye hizmet binamızı da sözleşmenin imzalandığı tarih içerisinde tamamlayacağız” diye konuştu.

SOSYAL YAŞAM MERKEZİ

Kentteki engelli bireyler için sosyal yaşam merkezi inşa ettiklerini belirten Başkan Arıkan, yüzde 90 oranında tamamlanan merkezin 2020 yılı içerisinde tamamlanacağını belirtti.

Başkan Arıkan, “Şehrimizi; engelli kardeşlerimiz için daha erişilebilir hale getirmek, onların hayatlarını kolaylaştırarak sosyal hayata katılımlarını sağlamak için yeni yaşam alanları oluşturuyoruz. Bu kapsamda; 500 metrekarelik alan üzerine inşa ettiğimiz 5 katlı sosyal yaşam merkezin inşaatını yüzde 90 oranında tamamladık” dedi.

YENİ ATIKSU ARITMA TESİSİ

2003 yılında 16 bin metreküp üzerinde projelendirilen ve nüfus yoğunluğu ile hane sayısındaki artıştan dolayı ihtiyaca cevap veremez hale gelen mevcut atıksu arıtma tesisine entegre bir şekilde faaliyet gösterecek yeni bir arıtma tesisi kurmak için çalıştıklarını kaydeden Başkan Arıkan, “Bu kapsamda Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum'un destekleriyle İPA kapsamında yeni bir arıtma tesisi inşa edeceğiz. Projemizi hayata geçirdiğimizde ilimizin 2050 yılına kadar ki ihtiyacını karşılamış olacağız” dedi.

“KİMLİKLİ BİR ŞEHİR İNŞA EDECEĞİZ”

Bingöl'ün daha yaşanılabilir bir kent haline dönüştürmek için çalıştıklarını kaydeden Başkan Arıkan, şunları söyledi: “Altyapısından üstyapısına, peyzaj çalışmalarından yeni yaşam alanlarına, yeni fiziki yapılardan kültürel etkinliklere kadar pek çok alanda hayata geçireceğimiz projelerle ilimizin sosyal dokusuna zarar vermeden kimlikli bir şehir inşa edeceğiz. İlimizin geleceğine damga vuracak yatırımları birer birer hayata geçireceğiz. Vatandaşlarımızın daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir yaşam sürmesi için belirlediğimiz hedeflere kararlı adımlarla ilerleyeceğiz. Bizler için vatandaşlarımızın memnuniyeti, mutluluğu, huzur ve refahı her şeyden önce gelir. Gönül Belediyeciliği ilkelerini esas alarak, tüm hizmetlerimizi vatandaş odaklı sürdüreceğiz.”

Program, soru cevap faslıyla sona erdi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54623)
21 Ocak 2020 Salı 08:32
söyleyecek tek şey 2017,2018 yılında kesilen kaçak su cezası ile 2019 yılı kesilen kaçak su cezası arasındaki fark nedir ve sebebini bi araştırsınlar bakalım altında ne çıkıyor
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54418)
13 Ocak 2020 Pazartesi 07:21
hiç kale almayacaksınız hiç okumayacaksınız ama yine de yazayım sosyal medya hesaplarından vatandaşın sorularına lütfen olumlu olumsuz cevap veriniz
Beğendim (4) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54409)
12 Ocak 2020 Pazar 22:57
Başkan işgal edilen kaldırım ve yollara çare istiyoruz
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54380)
11 Ocak 2020 Cumartesi 13:44
Bir an evel kervansaraya kadar sehirin önünü acın
Beğendim (10) Beğenmedim (5)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54379)
11 Ocak 2020 Cumartesi 12:42
Öncelikle bizim yaşam yerimiz ne akibette olduğu nu bilgisini verin sonra bize milet vadisi yaparsiniz
Beğendim (11) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54376)
11 Ocak 2020 Cumartesi 10:45
Memleketi bitirdiniz resmen ticaretin önünü kapattınız artık yatırımcı zor bıulursunuz millete kendi arazisi üstünde iş yapmaya izin vermiyorsunuz çevre şehirlerde yatırımcıyı el üstünde tutuyorlar size yatırım yapmak için gelen iş adamlarını kovmaktan beter ettiniz başkan
Beğendim (13) Beğenmedim (8)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54375)
11 Ocak 2020 Cumartesi 10:41
SİZ SADECE YATIRIMA ENGEL OLURSUNUZZZZ
Beğendim (14) Beğenmedim (8)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54363)
10 Ocak 2020 Cuma 21:30
Geçmiş kiralarimiz hala ödenmedi
Beğendim (17) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54360)
10 Ocak 2020 Cuma 20:45
Biraz konu dışı ama ... Her resmi görüşme bu mekanda oluyor burası neresi birisi yazabilir mi :)
Beğendim (15) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_54359)
10 Ocak 2020 Cuma 18:51
Siz önce içme suyu sorununu çözün bu kış günlerinde her gün sular kesiliyor eskiden hiç değilse sadece yaz aylarında kesiliyordu şu an kombilerimize su basamıyoruz yetersiz aktığı için
Beğendim (17) Beğenmedim (4)Cevapla
14.07.2020
12:26
Bingöl`de 2 kaymakam değişti
Bingöl'de 2 kaymakam değişti
Atama Kararlarına göre, Karlıova Kaymakamlığına Burdur-Altınyayla Kaymakamı Sedat Özdemir, Kiğı Kaymakamlığına Edirne-İpsala Kaymakamı Enis Aslantatar, Vali Yardımcılığına ise Yozgat- Akdağmadeni Kaymakamı Murat Kaplay atandı.
14.07.2020
12:25
O karanlık geceyi unutamıyorlar
O karanlık geceyi unutamıyorlar
FETÖ'nün darbe girişimi sırasında İstanbul'da yaralanan gazi Mehmet Akif Özdemir ile Ankara'da gazi olan Onur Asutay, 15 Temmuz'un 4. yılında o karanlık geceyi anlattı
14.07.2020
12:24
`15 Temmuz Demokrasi gününü gururla anacaklar`
'15 Temmuz Demokrasi gününü gururla anacaklar'
Bingöl Şehit Aileleri Gazileri ve İnsan Hakları Derneği (BİŞHAK) Başkanı Naim Tan, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü'nün gelecek nesillerin göğsünü kabartarak gururla anacağı bir hadise olduğunu belirtti.
14.07.2020
12:23
Kızılboğa, `Unutmadık, unutmayacağız!`
Kızılboğa, 'Unutmadık, unutmayacağız!'
İYİ Parti İl Başkanı Kızılboğa, '15 Temmuz 2016'daki hain kalkışmanın; Türk devletinin işgali, Türk milletinin esareti ve Türk demokrasisinin hançerlenmesine yönelik bir ihanet ve acımasız bir terör saldırısı olduğunu unutmadık, unutmayacağız!'
14.07.2020
12:22
Yağmur ve dolu bir köyde ekine zarar verdi
Yağmur ve dolu bir köyde ekine zarar verdi
Bingöl'ün Karlıova ilçesinde yağışla birlikte dolu etkisini gösterdi. Bir köyde bazı evleri su bastı, çiftçinin mahsulü zarar gördü.
13.07.2020
15:23
Hasar tespiti yapan yazılım geliştirdiler
Hasar tespiti yapan yazılım geliştirdiler
Bingöl'de lise öğrencileri, 'Afet Sonrası İHA ve Uydu Görüntüleri ile Afet Sonrası Hasar Tespiti' yapay zeka yazılımı geliştirerek, el emekleri ile yaptıkları mini uçak ve drone yardımı ile uygulamaya koydu Türkiye 2'incisi oldu.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın