KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Şubat 2024 Çarşamba
3 °C Yer yer bulutlu

Yer bilimciler Görür ve Ercan'dan kritik Bingöl uyarısı!

Yedisu Fayı'nın 250 yıllık periyodunu doldurduğuna dikkat çeken Prof. Dr. Naci Görür; 'Burada bir deprem olabilir!' diye öngörüyoruz' dedi. Prof. Dr. Ahmet Ercan ise 'Benim için şu anda korkulacak bölüm, Elazığ'ın Palu ilçesi ve Bingöl'ün Karlıova ilçesi arasıdır' dedi.

Yer bilimciler Görür ve Ercan`dan kritik Bingöl uyarısı!
08 ŞUBAT 2024 PERŞEMBE 05:01
10
15072
3
AA aa

Yer Bilimci ve Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, Türkiye genelindeki depremlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. İstanbul ve İzmir gibi büyükşehirlerdeki deprem riskine işaret eden Prof. Dr. Görür, depreme karşı dayanıklı yapılaşma ve bilinçlenmenin önemine dikkat çekti.

'BURADA BİR DEPREM OLABİLİR!' DİYE ÖNGÖRÜYORUZ

Erzincan'la Bingöl-Karlıova arasındaki Yedisu Fayı'nın en son 1784 yılında büyük deprem ürettiğini hatırlatan Prof. Dr. Naci Görür, 250 yıllık periyotlarla deprem üreten bu fayın yeniden harekete geçme zamanının günümüzü gösterdiğini ifade etti.

Görür, “6 Şubat Depremleri de bu fayları etkiledi! ‘Burada bir deprem olabilir!' diye öngörüyoruz. Yöneticilerimizi uyarıyoruz ki önlem alsınlar diye!”

ERCAN, PALU İLE KARLIOVA ARASINA DİKKAT ÇEKTİ

Türkiye'nin deprem haritasıyla ilgili deprem uzmanları uyarılarına devam ediyor. Prof. Dr. Ahmet Ercan, deprem beklediği 3 bölgeyi açıklayarak uyarılarda bulundu.

Ercan; “Korktuğum 3 yeri söyledim size… Bir tanesi Palu ile Karlıova arası diğeri Malatya kırığı ama olasılığı az, bir tanesi de Pazarcık-Yeseve Kolu” şeklinde konuştu.

Deprem'in hangi sıklıkta olacağının bölgedeki gerginlik yığılmasının hızına bağlı olarak değiştiğini söyleyen Ercan, “Doğu Anadolu da genellikle gerginlik çok yavaş birikiyor. Bazı yerlerinde özellikle kuzey kesiminde yani Pütürge ile Karlıova arasında ise yaklaşık yılda 1 cm'ye kadar birikme var. Hız ne kadar fazla ise deprem o kadar çok olur” ifadelerini kullandı.

Olası depremin büyüklüğü 7,1 ila 7,5 şiddetinde…

Şu an için önlemlerin alınması gereken bölgelerin başında Palu ile Karlıova olduğuna dikkat çeken Ercan, “benim için şu anda korkulacak bölüm, Elazığ'ın Palu ilçesi ve Bingöl'ün Karlıova ilçesi arasıdır. Palu-Karlıova arasında meydana gelebilecek olası depremin büyüklüğü 7,1 ila 7,5 şiddetinde. Orası her zaman için çekincesi çok yüksektir. Çünkü Karlıova'nın olduğu yer doğu Anadolu kırığı ile kuzeydoğu Anadolu kırığının tam çatağıdır. Tabi bu Karlıova fay hattı kırıldıktan sonra gerginliğin bir kısmını Erzincan'a doğru yöneltecek, bir kısmını da bekletecek. Çünkü kuzeydoğu Anadolu kırığının gerginlik biriktirme hızı yılda yaklaşık 2-3 cm'dir. Bu da demek oluyor ki buralarda daha sık deprem olacak” uyarısını yaptı.  

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıc (@Misafir_107688)
09 Şubat 2024 Cuma 23:40
Depremin ne zaman olacağını kimse bilmez ama bu adamların kendi mesleleği icabı tahminleri de tutuyor Naci Görür Maraş depremi olmadan evel uyarmiştı dediği de çıktı Bingöl de 1971 ve 2003 2 sefer büyük deprem oldu 3.deprem de yaklaşıyor Allah korusun
Misafir Kullanıcı (@Misafir_107681)
09 Şubat 2024 Cuma 18:42
Naci hocam evimiz bitişik nizam yanımızdaki biri tek katlı diğeri iki katlı onlar yıkıp yapmaya karşı biz evimizi yıkıp depreme dayanıklı yapmak istiyoruz ev 30 yıllık buna belediyeler bi çözüm bulursa sizlere duacı olacağız yoksa üstümüze yıkılacak depremde
Misafir Kullanıcı (@Misafir_107669)
08 Şubat 2024 Perşembe 23:26
'Siz Ne düşünüyorsunuz' Başlığına cevabımız:
Birşey düşünmüyoruz; düşünmenin faydasız, Tüketimin, lüksün en büyük amaç olduğu bir çağda düşünmek hiçbir işe yaramıyor çünkü
20.02.2024
19:20
Yeniden Refah Partisi Bingöl meclis üyeleri listesi
Yeniden Refah Partisi Bingöl meclis üyeleri listesi
Nasıl bir listeyle seçime gireceği merak edilen Yeniden Refah Partisi Bingöl İl Başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. İşte o liste…
20.02.2024
18:08
HÜDAPAR Bingöl meclis üyeleri listesi açıklandı
HÜDAPAR Bingöl meclis üyeleri listesi açıklandı
Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) İl Başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti.
20.02.2024
17:33
Ak Parti`nin Bingöl meclis üyeleri listesi belli oldu
Ak Parti'nin Bingöl meclis üyeleri listesi belli oldu
AK Parti Bingöl İl Başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini saat 17.00'a dakikalar kala Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. İşte o liste...
20.02.2024
16:53
Harçlıklarını `SMA`lı bebeğe bağışladılar!
Harçlıklarını 'SMA'lı bebeğe bağışladılar!
Bingöl Murat İlkokulu öğrencileri, SMA Hastası Aziz Ali bebek için başlatılan kampanyaya harçlıklarını bağışlayarak destek verdiler.
20.02.2024
14:59
Yabancı öğrenciler Hesarek`te ilkleri yaşadılar
Yabancı öğrenciler Hesarek'te ilkleri yaşadılar
Bingöl Üniversitesinde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler Hesarek Kayak Merkezi'nde dolu dolu bir gün geçirdi. Öğrencilerin birçoğu ilk defa kar görürken birçoğu da ilk kez kayak tesisine gitti.
20.02.2024
14:43
Partiler listelerini teslim ediyor!
Partiler listelerini teslim ediyor!
Yerel seçim takvimine göre siyasi partiler aday listelerini bugün en geç saat 17.00'ye kadar teslim edecek. Kesin aday listeleri 3 Mart'ta açıklanacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın