KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
30 Eylül 2023 Cumartesi
27 °C Kısmen güneşli

Yıldız: Aksi tespit edildiğinde gereğini yaparız

Baz istasyonu olduğu iddialarını değerlendiren Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız: 'Solhan için bir hizmet olarak gördüğümüzden buna müsaade edilmiştir. Aksi tespit edildiği takdirde bunu bir saniye bile burada tutmayız, gereğini de yaparız.'

Yıldız: Aksi tespit edildiğinde gereğini yaparız
14 EKİM 2019 PAZARTESİ 18:41
3
4289
2
AA aa

Solhan Belediye bahçesinde yaklaşık 30 metre uzunluğundaki direk üzerindeki tabelanın içinde baz istasyonu olduğu iddialarına Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız açıklık getirdi.

Söz konusu direğin reklam alanında vericilerin olduğunu ve bunun da radyasyon yaydığı iddiası ile Solhan Belediyesi'nde bilgi talebinde bulunulduğu gibi bu iddiaların gerçek olması durumunda çevrede yaşayan vatandaşların sağlıklarının tehdit altında olduğu belirtiliyordu.

“RADYASYONU BİR CEP TELEFONU KADAR BİLE YOK!”

Konu ile ilgili Solhan Belediye Başkanı Abdulhakim Yıldız, şu bilgileri paylaştı: “Belediye bahçemizde kurulan Baz istasyonuyla ilgili açıklama yapma gereği duydum.  En başlı sebebi ise şudur; bazı vatandaşlarımızın kafalarında soru işaretleri oluşmaktadır. Hem bu soru işaretlerini giderme adına, hem de vatandaşlarımızı aydınlatma adına birkaç bilgi notu iletmek istiyorum. Özellikle hem Sağlık Bakanlığınca, hem Ulaştırma Bakanlığınca yapmış olduğumuz çalışmalarda şuan ilçe belediye bahçesine kurmuş olduğumuz baz istasyonu; vatandaş nezdinde ‘radyasyon saçıyor' yönündeki açıklamaları vardır. Bizim burada kurduğumuz baz istasyonunun cebimizde taşıdığımız bir cep telefonu kadar bile radyasyon yaymadığı yapılan çalışmalarda kesin bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bütün bu çalışmalardan sonra Turkcell verici cihazını belediye bahçesine kurulmasına izin verilmiş. Bununla ilgili birçok teknik personelin açıklamaları ve sağlık bakanlığında görevli bir çok personelin açılamaları da bunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor. Dolayısıyla zaten sağlığımızı tehdit eden bir durum olması halinde belediye başkanı olarak ben buna karşı çıkacaktım, bundan hiç kimsenin kuşkusu olmasın. Nihayetinde kendi belediyemizin bahçesine kurmuş olduğumuz bir cihaz ve en çok da bizi bu anlamda etkileyecektir. Şunu net bir dille ifade edeyim ki sağlık açısından yapılan çalışmalar neticesinde zerre kadar bir zarar teşkil etmediği net bir şekilde ortaya çıkmıştır. Bunun üzerine bizler de bu cihazın buraya kurulması yönünde bir sakınca görmedik. Bu cihazı buraya kurdururken en başlı nedeni şudur; vatandaşlarımız telefon iletişimini daha rahat yapsın.  Operatörlerin zaman zaman yaşanan şebeke sıkıntısının ilçemizde bir daha yaşanmaması nedeniyle böyle bir gereklilik duyuldu, bunun üzerine bu istasyon buraya kuruldu. Belli bir süreliğine buna müsaade edildi. Yine de çalışmalarımızı devam ettiriyoruz. Şuan sağlık tehdidi olmadığı görülüyor, sağlık açısında en ufak bir tehdit olduğu ispatlanması durumda vatandaşlarımızın zerre kadar kuşkuları olmasın ki sözleşme feshine gidebiliriz. Sözleşmeyi tek taraflı fes edebilme yetkimiz var.”

 “DAHA KESİNTİSİZ BİR İLETİŞİMİN SAĞLANMASI İÇİN İZİN VERİLDİ”

“Baz istasyonunun buraya kurulması yönünde yapılan çalışmalar sonucunda bizlerde ilgili mercilerle irtibata geçerek bunun ne kadar tehlike saçtığı yönünde yapmış olduğumuz çalışmalar neticesinde bir tehlike arz etmediği netleştikten sonra buraya kurulmasına izin verdiğimizi vatandaşlarımıza söyleyebiliriz.” şeklinde konuşan Başkan Yıldız, “Bununla ilgili elimizde belgeler var, gerek duyulduğunda bunları vatandaşlarımızla paylaşabiliriz. Bu cihazlar üzerinde yapılan çalışmalar sonucunda insan sağlığına hiçbir zararının tespit edilmediği net bir şekilde ortada. Vatandaşlarımız çok iyi bilmelidir ki; bizim buna izin vermemizin asıl nedeni, daha kesintisiz bir iletişimin sağlanması içindir. Solhan için bir hizmet olarak gördüğümüzden buna müsaade edilmiştir. Aksi tespit edildiği taktirde bunu bir saniye bile burada tutmayız, gereğini de yaparız.” ifadelerini kullanırken yetkililerden aldığı bilgileri şu şekilde aktardı: “Baz istasyonları için dünyada belirlenen limit değer 41 V/M olup Türkiye'de bu değer 10 V/M'lik sınır değer olarak belirlenmiştir. Baz istasyonunun oluşturduğu alan 0,2 V/M seviyelerindedir. Türkiye'deki cep telefonlarının ve baz istasyonlarının elektromanyetik ölçüm sonuçları 1-2 volt/metre sonuçları veriyor. Türkiye de Baz istasyonları standartlara uygun şekilde olup, % 95 oranında denetlenen baz istasyonlarında bugüne kadar 4-5 V/M değerini geçen istasyona rastlanılmadı.”

Başkan Yıldız, son olarak; “Belediye bahçemizdeki baz istasyonu denetlendiğinde 10 V/M'lik sınırı geçtiği durumda anında kaldırılır.” dedi.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51608)
15 Ekim 2019 Salı 22:07
Belediye başkanı olmak her konuda ahkam kesilebilir anlamına gelmez. Bilimsel makaleler var, kitaplar var, araştırırsan bulursun, okursun, bilime ve ilime inanıyorsan. Ne kadar paraya onu oraya koydunuz onu söyleyin.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_51569)
14 Ekim 2019 Pazartesi 22:49
Baz istasyonları kesinlikle radyasyon yayar ve insan sağlığına cidi zaralar verir
Başkan yaptığımız araştırma sonucu zararlı olmadığı kanısına vardık diyor
Kim böyle bir araştırma yapmış hangi kurum sağlık acısında bir sorun yoktur raporu vermış olabilirki bana pek mantıklı gelmedi dünyanın her yerinde olduğu gibi baz istasyonda insan sğligi acisinda mahsum vericiler degildir ve zararlı vericilerdir yeni mahallede oturan bir Solhan li olarak kesinlikle kaldırilmalidir
29.09.2023
17:41
Meteoroloji`den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Meteoroloji'den Bingöl için şiddetli yağış uyarısı!
Yurdu etkisi altına almaya başlayan yağışlı hava, hafta sonu itibariyle Bingöl'de de etkili olacak, Cuma'ya kadar da sürecek. Valilik, vatandaşlara tedbirli olmaları çağrısında bulundu.
29.09.2023
14:39
Bingöl`de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Bingöl'de gezici KETEM aracı hizmete alındı
Kente kazandırılan ve İl Özel İdaresi ve Bingöl Belediyesinin de destekleriyle tamamlanan gezici KETEM aracı hizmete sunuldu. Aracın, öncelikle kırsal alanlarda hizmet vereceği belirtildi.
29.09.2023
14:17
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Deprem için tedbir ve dikkat uyarısı!
Doğu Anadolu fay hattı boyunca Elâzığ Pütürge ve Bingöl Karlıova taraflarında çok ciddi bir gerilim yoğunlaşması olduğunu ifade eden Doç. Dr. Toker: 'İç Anadolu'da ve aynı zamanda Kuzeydoğu Anadolu fayının Erzincan tarafı ve Doğu Anadolu fayının Elâzığ ve Kahramanmaraş taraflarında 4 buçuk ve 5'in üzerinde yüksek değerli artış şokları görmeye devam edeceğiz.'
29.09.2023
13:17
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
Elektrikte ekim tarifesi belli oldu zam geldi!
1 Ekim'den itibaren geçerli olacak yeni elektrik fiyat tarifesi belirlendi. Yeni tarifeye göre, konut aboneleri için zam yapılmazken, sanayi ve ticarethane abonelerinin kullandığı elektriğe ise yüzde 20 oranında zam yapıldı.
28.09.2023
17:07
Yedisu`da kuru fasulye festivali
Yedisu'da kuru fasulye festivali
Coğrafi işaretli Yedisu horoz kuru fasulyesi festivali düzenlendi. Bingöl Valisi Usta, 'Halihazırdaki 700 dekarda üretimin ekonomiye katkısı yaklaşık 17 milyon TL civarındadır. Hedeflediğimiz üretimin 4 bin dekarının ekonomiye katkısı ise 100 milyon civarında olacağını paylaşmak istiyorum' dedi.
28.09.2023
17:02
Bingöl`de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Bingöl'de kentsel dönüşümle yeni bir yaşam alanı oluşuyor
Konut ve iş yerlerinin tamamlandığı, alt yapı ve çevre düzenlemesinin sürdürüldüğü kentsel dönüşüm projesi alanında incelemelerde bulunan Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan; 'Bingöl için çok güzel bir yaşam alanı oluşuyor, mahallemizle birlikte şehrimizin çehresi değişiyor' dedi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın