KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Şubat 2023 Salı
3 °C Bulutlu

Yüzde 7'nin üzerinde büyüme sağlayacağız

Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, Türkiye ekonomisinin ilk 3 çeyrekte yüzde 8,9 büyüdüğünü söyledi.

Yüzde 7`nin üzerinde büyüme sağlayacağız
21 ARALIK 2010 SALI 08:41
0
1568
0
AA aa

Elektrik tüketimi ve sanayi üretim rakamları gibi öncü göstergelerin 4. çeyrekte de iyi bir büyüme yakalanacağını belirten Yılmaz, "Orta vadeli ekonomik programda yüzde 6,8 büyüme öngördük ama yüzde 7'nin üstünde büyüme sağlayacağız." dedi. 

Bakan Yılmaz, Ankara Dedeman Otel'de, Ulusal Ajans tarafından düzenlenen 'Mesleki Eğitim ve İstihdam İlişkisinin Güçlendirilmesi, Avrupa Boyutu ve Leonardo da Vinci Projelerinin Katkısı' konulu toplantıya katıldı. Mesleki eğitim ile istihdam arasındaki ilişkiyi sağlıklı kurabilmek adına çalışmalar düzenlediklerini kaydeden Yılmaz, sadece Türkiye koşullarında eğitim değil küresel boyutta eğitimle işgücünün yetiştirilmesi gerektiğinin altını çizdi. Türkiye ekonomisinin hızla büyüdüğünü, 2003 yılında 230 milyar Dolar büyüklüğün küresel krize rağmen 730 milyar dolara yükseldiğini ifade eden Yılmaz, bu büyüme hızının ihtiyaç duyacağı iş gücünü yetiştirmek gerektiğini ifade etti. 2009 yılında tüm dünyada ve Türkiye'de istihdam sıkıntısı yaşandığını vurgulayan Yılmaz, Avrupa'da 4 milyona yakın insanın işini kaybettiğini, Türkiye'de ise krize rağmen 85 bin kişiye istihdam sağlandığını ancak yine de işsizlik rakamlarının yükseldiğini ifade etti.

Türkiye'de iş gücüne yeni giren kişi sayısının her geçen gün arttığını söyleyen Yılmaz, "2010 yılında çok ciddi istihdam oluşturduk. 950 bin ile 1 milyon istihdam yakaladık. Bunun büyük kısmını da tarım dışı sektörlerde sağladık. Hem istihdamı arttırdık hem de işgücünün kalitesini yükselttik. 2009 yılında yüzde 14 olan işsizlik bu yıl yüzde 12'ye gerileyecek." diye konuştu.

170 bin kişi yararlandı
İş gücü piyasasının çok katı olduğunu aktaran Yılmaz, güvenceli bir şekilde işverenlerin elini rahatlatan esnekliğin sağlanması gerektiğini dile getirdi. Konuşmasının sonunda Ulusal Ajans tarafından düzenlenen eğitim programlarından 170 bin kişinin yararlandığını 40 bin kişinin iş kurma imkanına kavuştuğunu dile getiren Yılmaz, her yıl 2 bin 500 proje üretildiğinin de altını çizdi.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
06.02.2023
18:45
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi de tatil edildi
Bingöl Üniversitesi'nde de eğitim öğretime ikinci bir duyuruya kadar ara verildiğini ifade eden Rektör Prof. Dr. İbrahim Çapak, KYK yurtlarının depremzedelere açıldığını, ayrıca evinden ötürü endişeli olanlar için de merkezi kafeteryayı, Kıraat Merkezi, Camiler ve Spor Bilimleri Fakültesini halka açtıklarını duyurdu.
06.02.2023
18:22
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Depremden etkilenen illerde kamu ihaleleri ertelendi
Kamu İhale Kurumu (KİK), Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen illerde 7-17 Şubat tarihlerinde yapılacak ihalelerin, ihale tarihinden itibaren 2 hafta sonra aynı saatte yapılmak üzere ertelendiğini bildirdi.
06.02.2023
17:58
Tüm Türkiye`de okullar bir hafta tatil edildi!
Tüm Türkiye'de okullar bir hafta tatil edildi!
Kahramanmaraş merkezli 77 ve 7.6 şiddetindeki depremlerin ardından Milli Eğitim Bakanı Özer, 'Tüm Türkiye'de okullarımızı 13 Şubat'a kadar 1 hafta tatil ediyoruz' açıklamasını yaptı.
06.02.2023
17:48
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Asılsız ihbarlar çalışmaları zora sokuyor
Köy yollarının açılması için çalışmalarını sürdüren Bingöl İl Özel İdaresi, asılsız ihbarlar nedeniyle büyük sıkıntı yaşıyor. Üçgül, asılsız ihbarda bulunanlarla ilgili gerekli şikayetlerin devreye alınacağını ve hukuki işlem başlattıracaklarını vurguladı.
06.02.2023
17:29
Bingöl`den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'den kurtarma ekipleri deprem bölgesinde
Bingöl'deki çok sayıda arama kurtarma ekibi deprem bölgelerindeki çalışmalara aktif olarak katıldı.
06.02.2023
16:48
Karla mücadele sürüyor
Karla mücadele sürüyor
Bingöl'de etkili olan ve kent merkezinde 1 metreye ulaşan kar, günlük yaşamı olumsuz etkiliyor. Sabaha doğru karla mücadele çalışmalarına başlayan Bingöl Belediyesi, ana arterler öncelikli olarak mahalle aralarında da kürem faaliyetlerini sürdürüyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın