Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Ekim 2021 Çarşamba
9 °C Açık

Zamlar daha da artacak mı? Yeni sistem geliyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan fahiş fiyatla mücadelede asla geri durulmayacağını söyleyerek 'Böyle bir sorun var ise devlet olarak ne gerekiyorsa yapmak bizim görevimiz' dediği fahiş fiyat uygulamalarıyla ilgili olarak adımlar atılmaya devam ediyor.

21 EYLÜL 2021 SALI 11:42
2
423
3
AA aa
Zamlar daha da artacak mı? Yeni sistem geliyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın "bu zulmün önüne geçeceğiz" diyerek tepki gösterdiği gıdada fahiş fiyatlara karşı çeşitli tedbirler peyderpey hayata geçirilecek.

Piyasa, stok takibi etkin şekilde sürerken, ürün bazında yeni önlemler devreye girecek. Merkez Bankası koordinasyonunda yürütülen Erken Uyarı Sistemi ile sözleşmeli tarım mekanizmalarına ilişkin çalışma 30 Eylül'de tamamlanacak.

Aynı dönemde tarlada ve hallerde kalan ürünler Dijital Tarım Pazarı'na açılacak özel bölümde alıcılarla buluşturulacak. Ekonominin yol haritası Orta Vadeli Program'da da gıda politikalarının fiyat istikrarını sağlamada öncü rol oynayacağı vurgulanarak atılacak adımlar sıralandı.

Maliyetler düşecek

Fiyat İstikrarı Komitesi, arz yönlü ve yapısal sorun alanlarına odaklanacak ve uygulanacak politikaların koordinasyonunu sağlayarak etkinliğini artıracak. Piyasada sağlıklı fiyat oluşumuna katkı sağlamak amacıyla başta gıda fiyatlarına yönelik "Erken Uyarı Sistemi" olmak üzere büyük veri ve veri analiz sistemleri oluşturularak, etkin şekilde kullanılacak. Gıda arz güvenliğini sağlamak ve fiyat istikrarını korumak amacıyla tarım arazilerinin korunması ve etkin kullanımı çalışmalarına devam edilecek. Tohum, gübre, yem, ilaç ve mazot gibi girdi maliyetlerinin yanı sıra finansman yükünü hafifletici, teknoloji odaklı dönüşümü sağlayıcı programlar uygulamaya konulacak. Gıda fiyatlarında aracılık maliyetlerini düşürecek olan Halk Yasası da Meclis'e sunulacak. Gıda Bankacılığıyla ilgili düzenleme 31 Aralık'ta tamamlanacak.

Fiyat artmadan tedbir alınacak

YENİ sistemle Tarımsal üretimde arz eksiği olup olmadığı ürün bazında zamanlı bir şekilde tespit edilecek. Fiyat izleme sistemiyle tarımsal ürünlerin fiyatlarındaki hareketler belirlenecek. Arz izleme sisteminden gelen verilere göre, yurtdışı fiyatlar, diğer yapısal unsurlar tasnif edilerek gıda ürünlerinin fiyatlarına yansımadan tedbir alınacak.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85678)
23 Eylül 2021 Perşembe 09:29
Doğalgaz akaryakıt elektrik hepsine 100/100 zam yaptınız insanların belini buktunuz daha bu kış hele kaç kişi soğuktan ölecek bunların vebali boynunuzdadr ahirette görüşürüz
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85662)
22 Eylül 2021 Çarşamba 19:37
Kendiniz yaptığınız zamlar ne olacak elektirik gaz akar yakıt kimse nakliyeye katırla taşımıyor yA bunları çözün önce eğitim Bedava diyorsunuz bir öğrenciye yaptığım alışveriş 1200 binikiyüz TL bu parayı keyif olsun diye harcadım herhalde değin kardeşim ülke batmış şerefim ve namusum özerine yemin ederim 3 aylık maaşımı bağışlarım.
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_85654)
22 Eylül 2021 Çarşamba 12:11
doviz faiz enflasyon hepsi ucmus gitmis, onurlu bir insanin yapacagi istifa etmek ve yapamiyorsa koltugu daha yetkin birine milletin de izniyle(secim) devretmektir. geregi budur gerisi lafu guzaftir.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın