KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C

Zazaca dinletiye yoğun ilgi

UNESCO tarafından yapılan araştırmalarda kaybolan diller arasında yer alan Zazaca'ya dikkat çekmek için Genç Mevlana Ortaokulu tarafından şiir ve şarkı dinletisi yaptı. Kültür Merkezi'nde yapılan dinleti, vatandaşlar tarafından yoğun ilgi gördü.

Zazaca dinletiye yoğun ilgi
21 ARALIK 2018 CUMA 19:57
48
21221
1
AA aa

Zaza Diline dikkat çekmek için Mevlana Ortaokulu'nda Zazaca ders gören öğrenciler tarafından Zazaca şiir ve türkü dinletisi yaptı.

Şehit Hakan Akdere Kültür Merkezi'nde düzenlenen programa, Kaymakam Hasan Hüseyin Vural, Belediye Başkanı Mehmet Hadi Topraktan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Remzi Dinler, İlçe Emniyet Müdürü Şenol Toklu, kurum amirleri, öğrenci ve aileleri izledi. Yoğun geçen programda, öğrencilerinin okuduğu bir birinden güzel Zazaca şiir, türkü ve şarkılar izleyenlere sevinç ve duygu dolu anlar yaşattı.

Programda öncesi bir konuşma yapan Okul Müdürü Zülküf Zengin, Zaza Diline dikkat çekmek için konuşmasını Zazaca yaptı. Diller, Allah'ın birer ayeti olduğunu söyleyen Zengin, Zazaca bir Atasözü olan ‘Dil; konuşmayla, ot; sulamayla yeşerir' diyerek dillerin yaşaması için yapılması gereken çalışmaya vurgu yaptı.

Okulun Zazaca Dersi Öğretmeni Mahmut Kaya ise, “UNESCO tarafından yapılan araştırmalarda Zazaca, kaybolan diller arasında yer almaktadır. Hem bu konuda ufak da olsa bir şeyler yapmak hem de anadili eğitiminin (Zazaca) yöremizde yaygınlaşmasına dikkat çekmek amacıyla bu programı hazırladık.” Dedi.

“HALKIMIZIN DİKKATİNİ BU KONUYA ÇEKMEK İÇİN PROGRAMI YAPTIK”

Dilin yok olmaması için böyle bir program düzenlediklerini ifade eden Kaya, “Bingöl genelindeki ortaokullarda Zazaca'ya en çok talep Genç Mevlana Ortaokulu'ndaki öğrencilerdir. Mevlana Ortaokulunda iki tane Zazaca öğretmeni var. Her kademede Zazaca dersi veriyoruz. Derslerimiz çok eğlenceli ve çok güzel geçiyor. Hem dilimizi öğretiyoruz hem de kültürümüzü, türkülerimizi öğretiyoruz. Programda da görev alan öğrencilerimizin çoğu Zazaca'yı okuldaki dersleri sayesinde öğrendi. Tabi ki tarihi süreç içerisinde dilimiz yok olmayla karşı karşıya kaldı. Maalesef bu üzülmemiz gereken bir durum. Çünkü aileler bu konuda eskisi gibi değiller. Bizde istedik ki halkımızın dikkatini bu konuya çekelim. Devletimiz bu süreçte Zazaca dersini okullarda eğitim dersi vermesi de çok gurur verici bir durum. İnşallah halkımız dilimize sahip çıkacak. Umuyoruz, öğrencilerimiz, çocuklarımız Zazaca'ya karşı tutumlarının bu programdan sonra değişecek.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_35590)
24 Aralık 2018 Pazartesi 08:15
zaf weş biyu..harika olmuş
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın