KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
06 Şubat 2023 Pazartesi
-1 °C Kar

Zazaca için çağrı!

Bingöl'de vatandaşlar, zazacanın unutulmaması için velilerin ve öğrencilerin okullarda zazacayı seçmeleri çağrısında bulundu.

Zazaca için çağrı!
24 OCAK 2023 SALI 19:22
49
4354
3
AA aa

Bingöl'de vatandaşlar, zazacanın unutulmaması için velilerin ve öğrencilerin okullarda zazacayı seçmeleri çağrısında bulundu.

Bingöl Çevre Geliştirme Derneği Başkanı ve Emekli Ziraat Mühendisi Cuma Karaarslan, “Teknolojinin gelişmesi ve yeni okulların açılması ile birlikte yeni jenerasyon dillerine çok aşina değiller. Bu dilde okuma ve yazma olmayınca kendine ait hissetmiyor, kendi diline uzaklaşıyor. Bu dili sanki ilkelmiş gibi görüyor ve modern olarak Türkçe öğrenmeyi öncelikli görüyor. Hükümet, açtığı bölümlerde mezun olan öğretmenleri köy okullarına ve diğer okullara atamasını yaparsa bu çocuklar dillerini unutmaz. Böylelikle Zazacanın yok olması engellenir ve Zazaca kendini toparlar.”

Bingöl'de vatandaşlarda kendi dillerine herkesin buna sahip çıkması gerektiğini belirtiyor.

“Zazaca çok güzel, dilimiz kültürümüz kaybolmasın”

Okulda Zazaca seçmeli dersi okuyan öğrencilerden Yusuf Kaya Okay, “Adım Yusuf Kaya Okay, ben Zazacayı çok seviyorum, Zazaca çok güzel” dedi.

Mehmet Dağ, “Zazaca güzeldir, dilimiz ve kültürümüz kaybolmasın, çocuklarımız kültürümüzü öğrensin, biz istiyoruz ki dilimizi öğrensinler” diye konuştu.

Akif Kara, “Biz bu dili evde çocukken öğretmezsek unutulur. Zazacayı unutmasınlar ve öğrenmeye devam etsinler. Zazaca'mız çok güzel” şeklinde konuştu.

Ramazan Bulut, “Ben Zaza ve Bingöllüyüm, ben istiyorum ki dilimiz kaybolmasın herkes dilini sürdürsün, dilimiz kaybolmak üzere çocuklarını okula göndersinler Zazacayı  öğretsinler” ifadesine yer verdi.

“İlkokuldan başlamak üzere bu dili alsınlar öğrensinler”

Mustafa Karaaslan, “Bizim nesilden sonrakiler dilini unuttular, umarım bu seçmeli dersler seçerlerse ve görürlerse bu dili öğrenir ve unutmazlar” diye konuştu.

Selahattin Aslan, “Biz Zaza'yız ama dilimiz kaybolmuş. Biz istiyoruz ki ilkokuldan başlamak üzere bu dili alsınlar öğrensinler, dilimiz ve kültürümüz bu sayede kaybolmasın” dedi.

Fahri Anıl ise “İlkokul, ortaokul, lise ve  Üniversite'de  Zazaca ders verilmesini istiyoruz, Zazacamız bu sayede gelişsin, gelenek ve göreneklerimiz kaybolmasın” diye konuştu. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97660)
25 Ocak 2023 Çarşamba 22:28
Herkes çok komik bu Bingöl'de, siyasetçisinden, bürokratına ve halkına kadar. Zazaca için çağrı yapılıyor ama ben daha zazaca öğretmeni ataması için aynı kişilerden bir tane çağrı görmedim. Dil niye kaybolmasın ki. Öğretmen ataması yok yahu. Dalga mı geçiyorsunuz. Dersi verilse ne yazar. Ne acayip bi dilemma. Cesaret bu halkın kıyısını terketmiş. Herkes terörize edilmekten korkuyor. Allah selamet versin.
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97648)
24 Ocak 2023 Salı 20:54
Yaw zazaca mi kaldi, hangi devirdeyiz Allah askina. Bizim ailede gencler cocuklar hicbiri bilmiyor, eksikligini mi hissediyoruz yook
Beğendim (2) Beğenmedim (48)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97646)
24 Ocak 2023 Salı 19:50
Bingöl Üniversitesinde Zazaca Dili diye bir bölüm olduğuna göre, bu bölüme yeterince araştırma ödeneği ayrılırsa, bütün köylerimiz dolaşılarak zazacanın yok olmaya yüz tutmuş kelimeleri kayıt altına alınabilir ve ayrıca üniversitede herkesin katkı yapabileceği bir Zazaca Kelimeler Sözlüğü bölümü internette açılarak Zazacaya hizmet edilebilir
Beğendim (28) Beğenmedim (0)Cevapla
06.02.2023
06:15
DEPREM BİNGÖL`DE DE HASARA NEDEN OLDU
DEPREM BİNGÖL'DE DE HASARA NEDEN OLDU
Bingöl Valisi Kadir Ekinci: 'Birkaç ilçemizde ufak çatlak ihbarları var onun ötesinde çok şükür büyük bir ihbar tarafımıza henüz ulaşmadı. Ekiplerimiz sahada tarama yapıyorlar şu an.'
05.02.2023
18:51
2 bin 323 engelli memur alınacak
2 bin 323 engelli memur alınacak
Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, 'Şubat ayı sonunda 2 bin 323 engelli bireyin kamuya memur olarak yerleştirilmesini gerçekleştireceğiz. Böylelikle kamuda çalışan engelli memur sayımızı 67 bin 985'e çıkarmış olacağız' dedi.
05.02.2023
18:28
Bingöl Valiliği, tipi ve soba zehirlenmesine karşı uyardı!
Bingöl Valiliği, tipi ve soba zehirlenmesine karşı uyardı!
Bingöl'deki etkisini sürdüren yoğun kar nedeniyle ardı ardına uyarılarda bulunan Bingöl Valiliği, tipi uyarısında bulunurken soba zehirlenmelerine karşı tedbirli olunmasını da istedi!
05.02.2023
17:10
Meteorolojiden çığ uyarısı!
Meteorolojiden çığ uyarısı!
Meteoroloji Elazığ Bölge Müdürlüğü, Bingöl'ün de içinde bulunduğu bölge illeri için çığ uyarısı yaptı.
05.02.2023
17:10
Belediye Uyardı; Çatılara DİKKAT!
Belediye Uyardı; Çatılara DİKKAT!
Bingöl'de etkisini sürdüren yoğun kar nedeniyle çalışmalarını sürdüren Bingöl Belediyesi, çatılarda oluşan buz sarkıtlarını temizlerken bir de uyarıda bulundu; 'Çatılarda biriken ve tabanı buzlanan kar kütlelerine ve buz sarkıtlarına karşı hem yayaların hem de araç sahiplerinin tedbirli olmasını diliyoruz'.'
05.02.2023
17:03
Barolardan Hülakü`ye destek
Barolardan Hülakü'ye destek
Türkiye Barolar Birliği ve 75 barodan yapılan ortak basın açıklamasında, Bingöl Barosu Başkanı Ömer Faruk Hülakü'nün hedef gösterildiği belirtilerek, 'Bu hedef gösterme girişimlerinin hala devam ediyor olmasının en temel sebebi şüphesiz ki cezasızlık kültürüdür'denildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın