KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
27 Eylül 2023 Çarşamba
12 °C Açık

Zazaca için çağrı!

Bingöl'de vatandaşlar, zazacanın unutulmaması için velilerin ve öğrencilerin okullarda zazacayı seçmeleri çağrısında bulundu.

Zazaca için çağrı!
24 OCAK 2023 SALI 19:22
50
4695
3
AA aa

Bingöl'de vatandaşlar, zazacanın unutulmaması için velilerin ve öğrencilerin okullarda zazacayı seçmeleri çağrısında bulundu.

Bingöl Çevre Geliştirme Derneği Başkanı ve Emekli Ziraat Mühendisi Cuma Karaarslan, “Teknolojinin gelişmesi ve yeni okulların açılması ile birlikte yeni jenerasyon dillerine çok aşina değiller. Bu dilde okuma ve yazma olmayınca kendine ait hissetmiyor, kendi diline uzaklaşıyor. Bu dili sanki ilkelmiş gibi görüyor ve modern olarak Türkçe öğrenmeyi öncelikli görüyor. Hükümet, açtığı bölümlerde mezun olan öğretmenleri köy okullarına ve diğer okullara atamasını yaparsa bu çocuklar dillerini unutmaz. Böylelikle Zazacanın yok olması engellenir ve Zazaca kendini toparlar.”

Bingöl'de vatandaşlarda kendi dillerine herkesin buna sahip çıkması gerektiğini belirtiyor.

“Zazaca çok güzel, dilimiz kültürümüz kaybolmasın”

Okulda Zazaca seçmeli dersi okuyan öğrencilerden Yusuf Kaya Okay, “Adım Yusuf Kaya Okay, ben Zazacayı çok seviyorum, Zazaca çok güzel” dedi.

Mehmet Dağ, “Zazaca güzeldir, dilimiz ve kültürümüz kaybolmasın, çocuklarımız kültürümüzü öğrensin, biz istiyoruz ki dilimizi öğrensinler” diye konuştu.

Akif Kara, “Biz bu dili evde çocukken öğretmezsek unutulur. Zazacayı unutmasınlar ve öğrenmeye devam etsinler. Zazaca'mız çok güzel” şeklinde konuştu.

Ramazan Bulut, “Ben Zaza ve Bingöllüyüm, ben istiyorum ki dilimiz kaybolmasın herkes dilini sürdürsün, dilimiz kaybolmak üzere çocuklarını okula göndersinler Zazacayı  öğretsinler” ifadesine yer verdi.

“İlkokuldan başlamak üzere bu dili alsınlar öğrensinler”

Mustafa Karaaslan, “Bizim nesilden sonrakiler dilini unuttular, umarım bu seçmeli dersler seçerlerse ve görürlerse bu dili öğrenir ve unutmazlar” diye konuştu.

Selahattin Aslan, “Biz Zaza'yız ama dilimiz kaybolmuş. Biz istiyoruz ki ilkokuldan başlamak üzere bu dili alsınlar öğrensinler, dilimiz ve kültürümüz bu sayede kaybolmasın” dedi.

Fahri Anıl ise “İlkokul, ortaokul, lise ve  Üniversite'de  Zazaca ders verilmesini istiyoruz, Zazacamız bu sayede gelişsin, gelenek ve göreneklerimiz kaybolmasın” diye konuştu. 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97660)
25 Ocak 2023 Çarşamba 22:28
Herkes çok komik bu Bingöl'de, siyasetçisinden, bürokratına ve halkına kadar. Zazaca için çağrı yapılıyor ama ben daha zazaca öğretmeni ataması için aynı kişilerden bir tane çağrı görmedim. Dil niye kaybolmasın ki. Öğretmen ataması yok yahu. Dalga mı geçiyorsunuz. Dersi verilse ne yazar. Ne acayip bi dilemma. Cesaret bu halkın kıyısını terketmiş. Herkes terörize edilmekten korkuyor. Allah selamet versin.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97648)
24 Ocak 2023 Salı 20:54
Yaw zazaca mi kaldi, hangi devirdeyiz Allah askina. Bizim ailede gencler cocuklar hicbiri bilmiyor, eksikligini mi hissediyoruz yook
Misafir Kullanıcı (@Misafir_97646)
24 Ocak 2023 Salı 19:50
Bingöl Üniversitesinde Zazaca Dili diye bir bölüm olduğuna göre, bu bölüme yeterince araştırma ödeneği ayrılırsa, bütün köylerimiz dolaşılarak zazacanın yok olmaya yüz tutmuş kelimeleri kayıt altına alınabilir ve ayrıca üniversitede herkesin katkı yapabileceği bir Zazaca Kelimeler Sözlüğü bölümü internette açılarak Zazacaya hizmet edilebilir
26.09.2023
20:43
350 kişiye ekmek kapısı olacak!
350 kişiye ekmek kapısı olacak!
Bingöl Valisi ve milletvekilleri, OSB'de temel kazısı yapılan Somon Balığı İşleme ile Balık Unu ve Balık Yağı Üretimi Tesisinde incelemelerde bulundu. 2024'ün başında faaliyete girmesi planlanan ve 12 milyon Euro'ya mal olacağı belirtilen tesis tam kapasite faaliyete girdiğinde 350 kişi istihdam edilecek.
26.09.2023
20:23
Erdoğan`dan üniversite öğrencilerine telefon ve bilgisayar müjdesi
Erdoğan'dan üniversite öğrencilerine telefon ve bilgisayar müjdesi
Üniversitelerde ön lisans, lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenim gören öğrencilere vergisiz telefon alma müjdesini veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrası düzenlemenin ayrıntılarını açıkladı.
26.09.2023
19:39
Erbakan, Bingöl`den Hükümete seslendi!
Erbakan, Bingöl'den Hükümete seslendi!
Bingöl'de konuşan Yeniden Refah Partisi Genel Başkanı Dr. Fatih Erbakan, hükümete çağrıda bulundu ve ekonomide takip edilen yolun yanlış olduğunu vurguladı! 'Borca, faize, vergiye dayalı zamma dayalı bir ekonomi modeli, bu milletin suyunu çıkarmaktan başka bir işe yaramıyor' diyen Erbakan, yapılması gerekenleri de sıraladı!
26.09.2023
19:35
'Üniversitede Huzur ve Güveni Arttırma' toplantısı
Bingöl Üniversitesinde eğitim öğretimin huzur ve güven ortamı içerisinde sürdürülebilmesi amacıyla 'Bingöl Üniversitesi Huzur ve Güveni Artırma İl Komisyonu Toplantısı' yapıldı.
26.09.2023
15:07
'Su temini sorununun giderilmesi elzemdir'
Bingöl'deki su sıkıntısını gündeme taşıyıp başta yerel yönetimler olmak üzere tüm kamu idarelerini hassasiyetle göreve davet eden TMMOB Bingöl İl Koordinasyon Kurulu, 'Yasal ve toplumsal sorumluluğumuz gereği konunun takipçisi olacağımızı da belirtmek isteriz' açıklamasında bulundu.
26.09.2023
14:26
B sınıfı ehliyeti olanlar da kullanabilecek!
B sınıfı ehliyeti olanlar da kullanabilecek!
Uygulamaya alınması beklenen yeni düzenleme ile B sınıfı ehliyetle 125 cc'ye kadar motosikletin kullanılabilmesi öngörülüyor. Hazırlıkların yakın zamanda tamamlanması, düzenlemenin 2023 yılı sonuna kadar yayınlanması bekleniyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın