Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
07 Temmuz 2020 Salı
°C
Mülayim Çakar
-

Aday mı, Parti mi? Meselesi

08 HAZİRAN 2018 CUMA 13:11
2
1831
1
AA aa

İftar sonralarının vazgeçilmezi olmuş çay ocakları sohbetlerinde içilen çaylar ile Bingöl'de son zamanlarda konuşulan iki konu kimsenin gözünden kaçmamıştır.

*Ramazan ayı dolayısı ile din

*Erken seçim nedeni ile siyaset

Siyaset baskın olduğundan herkes seçime ve adaylara dair fikirlerini dile getirmekte

Erken seçim kararının ardından aday adayı müracaatları yapıldıktan sonra öncelikle herkes kendi adayına kedince belirlemiş olduğu şu sebeplerden ötürü kesin gözüyle bakmaktaydı

*Bazılarına söz verildiğinden

*Bazılarının üstü çizildiğinden

*Bazılarının siyasi referansı ve bölgesel gücü olduğundan

*Bazılarının ise müracaatla birlikte ismini duyurmak istediklerinden

Halk bu düşünceler ile aday listesinin açıklanmasını beklerken hayaller ve hayatlar gibi beklentiler ve gerçekleşenlerin farklı olacağı kendini göstermişti.

Nitekim;

*Her seçim olduğu gibi adayların bölgelere dağıtılması halkın beklentisiyken; üç adayın da merkez ilçeden belirlenmesi genel merkezin gerçeğiydi.

*Sayın Cevdet YILMAZ'ın aday adaylığı sürecindeki sessizliğinden olsa gerek, başka yerden aday yapılacağı halkın beklentisiyken; Bingöl'de birinci sıra adayı gösterilmesi genel merkezin gerçeğiydi.

Aday listelerinin bu şekilde belirlenmesinden sonra halk bölünmüş, her ağızdan farklı düşünceler gün yüzüne çıkmaya başlamıştı.

*Kimi, kendi adayı seçildiği için sevinçli

*Kimi, bölgesine ve adayına yer verilmediği için kızgın

*Kimi de; Bingöl siyasetinin her zaman aynı yüzler etrafında döndüğü için kararsız

Hal böyleyken tartışmalar milletvekilliği seçiminin cumhurbaşkanlığı seçimine etkisine kadar gelmiş, listelerin sandığa etkisinin nasıl olacağı konuşulur olmuş.

*Bir yanda kendi bölgesine ve adayına yer verilmediği için kızgın olanlar ile aynı yüzlerin sürekli aday gösterilmesine tepki gösterenler, Cumhurbaşkanlığı seçimi için oy vereceklerini dile getirmekle beraber Milletvekili seçiminde kararsız olduklarını veya oy kullanmayacaklarını söylerken

*Diğer yanda kendi adayı seçilenler ile parti ve dava adamı olduklarını söyleyenler ise; Milletvekili seçiminde oy kullanmamaları halinde Sayın Cumhurbaşkanını meclise heybesi boş ve eli güçsüz göndermenin doğru olmadığını söylüyorlar

Halk arasında tartışmaya sebep olan ve ortalığı bulandıran ak parti aday listesi, başkasının da ellerini ovuşturup puslu havadan nasıl yararlanacağı düşüncesini gün yüzüne çıkarmıştı.

Yıllardır bölgede kendini Mir olarak gören Sayın Ataoğlu'nun başka partiden adaylığını açıklaması ile bölge halkı da bölünmeye başlamıştı.

Halk Sayın Ataoğlu'nun, Hiçbir kararında bölge halkı ile istişare etmeyip bölge halkını görmezden geldiğini, fikirlerini yok sayarak halkı kendi gittiği yere sürüklediğini ve bölgede kendinden başkasının vekil olmasını istemediğini dile getirirken bu hususlar ön plana çıkıyor.

*Kimi, üç dönem vekillik yapmasına rağmen bölgeye katkısının olmadığı

*Kimi, bölge halkını sadece kendi menfaati için seçim zamanında hatırladığını

*Kimi, bölge halkının fikir ve düşüncelerini almadan kısa zaman önce yaptığı miting ile desteklediği ve dava olarak gördüğü partiden istifa edip neden başka bir partiye kurucu üye olduğunu

*Kimi ise; vekil olmadığı dönemlerde Ankara'da oturup bölgenin sıkıntıları ile ilgilenmediğini dile getirmekteydi.

Bütün bunlara rağmen bir kesimin ise sadece Ak partinin neden bölgede aday göstermediğini dile getirerek tepkilerinde haklı olduklarını açıklamaya çalışıyorlardı.

Bu tartışmalar sandığa nasıl yansır ve sonuç Ne olur bilmem; ama konuşulanlardan artık herkesin şunların farkında olacağı kanaatindeyim.

*Kim olursa olsun halk herkese eşit ve hakkaniyetli davranılmasını istemekte

*Hangi partiden olursa olsun Siyasetin artık aynı yüzler etrafında dönmesini istememekte

*Bingöl'ün de çevre iller gibi kalıcı hizmet ve istihdamlarla şahlanmasını istemekte.

Bunlardan yola çıkarak Bingöl Halkının Kişiler ve makamlardan üstün olduğu gerçeği ve doğrusunun artık tüm kesimler tarafından bilinip tek doğru ve gerçeğin Bingöl Halkına hizmet olduğunun farkına varılması gerekir.

Unutmamak lazım ki “Herkesin kendi doğrusu olduğu bir toplumun dağılması kaçınılmazdır.”

Seçimin yerelde Bingöl halkına, genelde ise Türkiye'ye hayırlı olmasını temenni ederim.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_28899)
17 Haziran 2018 Pazar 23:24
Sayın mulayim ÇAKAR
BENCE SİZ BURADA TARAFSIZ BİR YAZAR OLARAK YAZINIZI PAYLAŞMAMIŞSINIZ.
HALKIMIZIN KANAATİNİ DE PAYLASMAMIŞSINIZ.
SADECE KAZIM ATAOĞLUNU KÖTÜLEMEK İÇİN YAZMIŞSINIZ.
Kazım bey olsun cevdet bey yusuf bey enver bey eşref bey ve daha ismini yazmadıgım diğer vekillik yapmıs insanların hepsi için söyluyorum bingöle bir çivi cakanı varmı
Maalesef yok
Ben sizden sunu beklerdim parti gözetmeden bingöl halkına sunu demenizi isterdim hiç millet vekilliği yapmamıs 3isim hangi partidevar ise gidip onlara oy verelim.
Deseydiniz evwt objektif biri oldugunuzu düşünürdüm
Saygılar
Beğendim (0) Beğenmedim (2)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın