Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
24 Mart 2019 Pazar
1.3 °C Hafif Kar Yağışlı

Bingöl Üniversitesi'nden bilimsel sıçrama

Bingöl Üniversitesi, pek çok eski ve köklü üniversiteyi geride bırakarak indeksli yayın karnesine göre 25'inci sırada yer alarak önemli bir başarıya da imza atmış oldu.

08 AĞUSTOS 2018 ÇARŞAMBA 18:16
4
1361
2
AA aa
Bingöl Üniversitesi`nden bilimsel sıçrama

Türkiye'nin en çok takip edilen internet sitelerinden memurlar.net, YKS öğrenci tercihleri öncesi  son dört yılda devlet üniversitelerinin uluslararası indeksli yayın karnesini yayınladı. Pek çok eski ve köklü üniversiteyi geride bırakan Bingöl Üniversitesi, bir önceki yıla göre 20 sıra birden yükseldi.  25. sıraya çıkan Bingöl Üniversitesi, köklü üniversiteleri geride bırakarak önemli bir başarıya da imza atmış oldu.

Kurulduğu günden bugüne gerek hız kesmeden büyüyen ve gelişen Bingöl Üniversitesi, bilimsel alanda da büyük bir başarıya imza attı. Pilot Üniversite seçilmesi, Kıraat Merkezi'nin açılması, Sütaş ile yapılan burs ve staj programı antlaşmaları, Gebze Teknik Üniversitesi ve yurt dışında farklı ülkelerden pek çok üniversite ile yapılan işbirliği protokolleri, Diş Hekimliği Fakültesi'nin ve 14 yeni programın öğrenci alınması bunlardan bazıları. Son derece modern ve donanımlı yeni kütüphane binası, BESYO, yeni yapılacak İlahiyat Fakültesi binası ve daha birçok farklı atılımla güzel başarılara imza atan Bingöl Üniversitesi, başarıya doymuyor.

Tüm dünyada bilimsel anlamda kabul gören, ülkemizde akademik atamalar/yükseltmeler dahil birçok anlamda en başta dikkat edilen ve dünyanın sadece belirli kriterlere göre belirlenmiş kaliteli dergilerindeki makaleler Web of Science veri tabanında yayımlanmaktadır. memurlar.net internet sitesi, Web of Science veri tabanı aracılığıyla Üniversite öğrenci tercihleri öncesi devlet üniversitelerinde görevli akademisyenlerin geçtiğimiz dört yılda uluslararası indekslerde taranan dergilerde yapmış oldukları makalelerin sayılarını analiz etti. Ayrıca, Yükseköğretim Bilgi Yönetim Sisteminden devlet üniversitelerinde belirtilen yıllarda görev yapan akademisyen sayılarını da tespit ederek öğretim elemanı başına düşen uluslararası indeksli yayın sayısını ve genel olarak son dört yılın durumunu tespit etti.

Buna göre, toplam 107 devlet üniversitesi içerisinde 2016 yılında 55. sırada olan Bingöl Üniversitesi, 2017 yılında çok büyük bir sıçrama yaparak Türkiye'nin köklü birçok üniversitesini de geride bıraktı. Erzurum Teknik Üniversitesi ve Çukurova Üniversiteleri ile aynı puanı paylaşan Bingöl Üniversitesi 2017 yılı sıralamasında 25. sırada yer aldı. 2007 ve sonrasında kurulan üniversiteler arasında ise 9. sırada yer alan Bingöl Üniversitesi, hızla gelişen fiziki altyapısı ve eğitim kalitesi ile birlikte Akademik açıdan da önemli bir başarıya imza atmış oldu.

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_30618)
09 Ağustos 2018 Perşembe 13:32
üniversite makale yarışmasında 25. olmuş :)) tebrikler BÜ
Beğendim (0) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_30608)
09 Ağustos 2018 Perşembe 03:43
O imdeksli yayınlar neymiş merak ediyorum. :) urap'a göre hâlâ kötü bir sırada üniversite neydiğü belirsiz araştırma şirketlerine inanmak saçmalık
Beğendim (1) Beğenmedim (0)Cevapla
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın