Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Şubat 2019 Çarşamba
5.4 °C Açık

Hayvancılığa can verecek

Köyden şehre gitme! Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol projesini değerlendiren Ali Kaysadu, projenin hayata geçirilmesi durumunda hayvancılığın gelişmesine katkı sağlayacağını söyledi.

11 ŞUBAT 2018 PAZAR 21:27
6
1378
3
AA aa
Hayvancılığa can verecek

Geçtiğimiz günlerde açıklamalarda bulunan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 'Köyden şehre gitme! Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol' projesi başlatacaklarını duyurmuş, bu haber özellikle işsizlikten dolayı köyünden çıkmak zorunda kalan vatandaşları umutlandırmıştı.

Proje hakkında değerlendirmelerde bulunan Bingöl Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı, Ali Kaysadu, projenin hayata geçirilmesi durumunda ülkenin ama özellikle de bölge hayvancılığının kalkınmasına büyük bir katkı yapacağının altını çizdi.

"Terör olaylarından dolayı bölgede hayvancılık bitme noktasına geldi"

Hayvancılık sektörünün 1990'lı yıllarda, bölgede yaşanan terör ve şiddet olaylarından olumsuz etkilendiğini ifade eden Kaysadu, “90'lı yıllarda bölgemizde hayvancılık sektörü yaşanan şiddet olaylarından ama özellikle de terör ortamından çok büyük zarar gördü. Kırsal kesimde yaşayan insanlar köylerini terkedip şehre göç etmeye mecbur kaldılar. Köylerimiz boşaltıldı, terör olaylarından dolayı bölgede hayvancılık bitme noktasına geldi.” şeklinde konuştu.

"Bu proje hayvancılığa can verecektir"

Son dönemlerde verilen desteklerle hayvancılığın canlanmaya başladığını dile getiren aktaran Kaysadu, sözlerine şöyle devam etti: “Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sayın Ahmet Eşref Fakıbaba'nın yaptığı bir açıklama var. Hayvancılığın gelişmesi için atılan önemli bir adım ve bizleri heyecanlandıran bir proje.  Şu ana kadar birçok proje hayata geçirildi ancak bu proje bizim için en önemli proje olacak diyebiliriz. Önümüzdeki günlerde hayata geçirecekleri ‘Köyden şehre gitme! Hem maaşını al hem kendi işinin patronu ol' projesine göre, Her bir aileye 300 tane damızlık koyun verilecek. 300 damızlık koyunu alan kişiye ayrıca asgari ücret verilecek ve sigortası yapılacak. Hayvan besleyen birçok aile yıllarca çalışsa böyle bir imkâna sahip olamaz. Bu projeye göre, 300 koyun verilecek kişinin sigortası yapılacak ve asgari ücret alacak.  Bu imkânlar müthiş şeylerdir. 300 koyun ve yavrularını aldığın zaman sayı 600'e çıkacak. 600 koyun varlığı olan aileyi siz düşünün. Bu proje hayvancılığa can verecektir.  Hayvancılığın kalkınmasına büyük bir katkı yapacaktır. Bu proje hayata geçilirse, ülkede ama özellikle de bölgede hayvancılık yükselecek, ihya olacaktır.”

 “Hayvancılık desteklenirse dışarıdan et ithal etmeyiz”

Ülke olarak kırmızı et ithalatı yaptıklarını anımsatan Kaysadu, “Et ithalatı yapmak zorumuza gidiyor.  Bu ülkenin parası bu şekilde dışarıya akıp gidiyor. İstiyoruz ki kaynaklarımız dışarıya değil ülkeye aksın. Hayvancılık sektörü bu gibi güzel projeler sayesinde kalkınırsa, dışarıya bağımlı kalmayız.” dedi. 

"Projeyi konuşmak dahi bizleri heyecanlandırıyor"

Bölgenin, küçükbaş hayvancılığa elverişli olduğunu ifade eden Kaysadu, Doğu ve Güney Anadolu bölgesinde küçükbaş hayvancılığa daha fazla önem verilmesi gerektiğini belirtti.

‘Köyden şehre gitme' projesi ile alakalı olarak daha kendilerine bir mevzuatın gelmediğini belirten Kaysadu, “Biz de proje ile ilgili söylenenler üzerinden konuşuyoruz.  Bu projeyi konuşmak dahi bizleri heyecanlandırıyor. İlerleyen zamanlarda bu projenin geniş açıklaması gelecek.” dedi.

“Hayvancılıkta verim ve kaliteyi artırmak için uğraşıyoruz”

Bingöl'de hayvancılık sektörü üzerine çalışmalarının olduğunu da dile getiren Kaysadu, “Halkın elinde bulunan hayvanları ıslah ediyoruz.  Bölgede en fazla projesi olan il olarak öndeyiz. Mevcut hayvanlarımızın daha kaliteli ve verimli olması için çalışmalar yapıyoruz.  Kaliteli ve kalitesiz şeklinde hayvanları ayırıp, verimli olmayan hayvanları kasaplık olarak ayıracağız. Kaliteli hayvanları da sürüye katarak verimin artmasına dikkat edeceğiz.  Bakanlık tarafından verilen desteklerle hayvancılığı ayakta tutmuş olacağız. 2 bin 500 üyemiz var hepsine destekler geliyor.  Bingöl'de ıslah projesi yüzde 10 olarak 36 bin hayvan üzerinde uygulanıyor bunu zamanla daha da yükselteceğiz.” ifadelerini kullandı.

"Küçükbaş hayvan sayısını 1 milyona çıkarmayı hedefliyoruz”

Bingöl'de 570 bin küçükbaş hayvan olduğunu, bu sayıyı 1 milyona çıkarmayı hedeflediklerini vurgulayan Kaysadu, “570 bin küçükbaş hayvanın yüzde 80'i koyun ve geriye kalan yüzde 20'yi ise keçi oluşturuyor. 1 milyon hedefimize birkaç yıl içinde ulaşacağımızı umuyoruz” şeklinde konuştu.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22669)
14 Şubat 2018 Çarşamba 11:24
ÇOK OLUMLU ETKİ EDECEK VE BÜYÜK BİR PROJE HAYIRLI OLUR İNŞALLLAH
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22643)
13 Şubat 2018 Salı 00:27
Bakin bu bakan yanliş yapiyor senin amacin acik söyle milet anlasin şehirdeki koye gelmez istediğin kadar hayvan versen gine gelmez sen köylüye dun ver hayvani baksinlar istiyen kendi gelir koyye
Beğendim (0) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_22668)
14 Şubat 2018 Çarşamba 11:23
@Misafir Kullanıcı Bence çok isabetli bir proje. bi arkadaşımız yorum yapmış Bu bakan yanlış yapıyor diye bence o arkadaşın kuyruk acısı var. Gerçi kendini ifade de edememiş ama neyse
Beğendim (0) Beğenmedim (0)Cevapla
20.02.2019
05:54
Gıda israfına milli çözüm
Gıda israfına milli çözüm
Ülkemizde yıllık gıda israfı 214 milyar lirayı aşıyor. Yaşanan bu durum alanla ilgili çok acil olarak önlem alınmasını zorunlu kılıyor. Türkiye'de üretime başlayan SRST firması tamamı yerli imkanlarla üretilen ve 300 kg gıda atığını, 24 saat gibi kısa bir sürede geri dönüşüme kazandırıyor. Besin kalitesi yüksek sulama suyu ve organik içerikli gübre olarak sağlanan dönüşümle, çöplerin taşınma maliyeti ve depolama sorunu da ortadan kalkıyor.
20.02.2019
05:53
Kredi alacaklar dikkat! Bugünden itibaren değişti
Kredi alacaklar dikkat! Bugünden itibaren değişti
Bankalar, 500 milyon lira ve üzerindeki miktarlarda kredi alan müşterilerinden isteyecekleri belgelere ek yapıldı.
20.02.2019
05:52
Yargıtay`dan doktorlarla ilgili emsal olacak karar
Yargıtay'dan doktorlarla ilgili emsal olacak karar
Yargıtay 15. Hukuk Dairesi, İzmir'de genel cerrahi uzmanı tarafından gerçekleştirilen burun estetiği ameliyatının ardından iyileşmeyen hastanın şikayetini haklı bularak, ilgili doktoru ve hastaneyi sorumlu tuttu.
20.02.2019
05:51
Dolardaki dalgalanmaya emeklilik freni
Dolardaki dalgalanmaya emeklilik freni
Katılım Emeklilik Genel Müdürü Ayhan Sincek, emeklilik fon büyüklüğünün 95 milyar liradan 300 milyar liraya çıkarılmasıyla döviz kurlarındaki dalgalanmanın azalacağını belirtti. Sincek, Sermaye piyasalarımıza derinlik gelecek. Altyapı yatırımları ve girişim sermayelerine emeklilik fonlarımız yatırım yapacak dedi.
19.02.2019
20:45
Hayvanların Telef Olmasına Vicdanımız El Vermiyor
Hayvanların Telef Olmasına Vicdanımız El Vermiyor
Karlıova ilçesinde yıllardır kangren haline gelen sahipsiz hayvanlar meselesi kaymakamın desteğiyle çözüme kavuşuyor.
19.02.2019
20:45
Hepimizi gururlandırdı
Hepimizi gururlandırdı
Milli Eğitim Müdürü Kadri Engin; Öğrencilerimizin Ulusal çapta elde ettikleri sportif başarılar bizi son derece memnun etmekte ve gururlandırmaktadır.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın