Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
05 Aralık 2020 Cumartesi
8 °C Kısmen güneşli

'6.5 büyüklüğünde deprem olabilir!'

Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Ender Bayrak: 'Bu fay şu anki ana sokuş olduğu faydan biraz daha büyük. Burası sismik boşluk diye tabir edilen alana denk geliyor. O bölgede bir deprem olursa büyüklüğü 6 ile 6,5 arasında olabilir. Bölgede böyle bir tehlike var.'

25 HAZİRAN 2020 PERŞEMBE 14:52
14
8281
2
AA aa
`6.5 büyüklüğünde deprem olabilir!`

Son günlerde ülke genelinde yaşanan depremler sonrası, deprem uzmanlarından da yaşanan sismik hareketliliğe ilişkin peş peşe açıklamalar geldi. Son olarak, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nde görevli öğretim üyesi Dr. Bayrak Bingöl depremi sonrası yeni depremlerin olabileceğine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Deprem bölgesinde, hareketliliğin devam ettiğini ve büyük depremlere gebe olabileceğini söyledi.

"BLOK SIKIŞMIŞ DURUMDA"

Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Çağlar Özer, "Depremin meydana geldiği bölgenin alt tarafında bulunan arap plakası sürekli kuzey yönüne hareket halinde. Rusya'nın olduğu bölgede avrasya plakası var. O da sürekli güney yönlü harekete maruz bırakıyor. Tabiri caizse oradaki Anadolu bloku sıkışmış durumda. Doğu Anadolu'nun topoğrafik olarak yüksek olmasının sebebi jeolojik dönemlerde geçirdiği bu sıkışmadır. Fay plakalarının sürekli hareketli olduğu Karlıova, Kuzey Anadolu fay zonu ile Doğu Anadolu fay zonunun birleştiği bir bölge. Bölgede ayrıca birçok minimal fay segmenti var. Türkiye'nin iki büyük tektonik unsurunu birleştiği nokta. Kuzey Anadolu fay zonu bin 500 kilometre Karlıova'dan başlayıp İstanbul'u geçerek devam ediyor. Doğu Anadolu fay zonu yine Karlıova'dan başlıyor, 500 kilometre uzunluğunda Hatay'a kadar devam ediyor" dedi.

YEDİSU FAY ZONU UYARISI

Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Ender Bayrak da 1900'lü yıllardan bugüne kadar bölgede 4'ten büyük 395 depremin meydana geldiğini söyledi.

Karlıova'da depremin yaşandığı alanın hemen kuzeybatısında Yedisu segmenti olarak bilinen faya dikkat çeken Bayrak, "Bu fay şu anki ana sokuş olduğu faydan biraz daha büyük. Burası sismik boşluk diye tabir edilen alana denk geliyor. O bölgede bir deprem olursa büyüklüğü 6 ile 6,5 arasında olabilir. Bölgede böyle bir tehlike var. O bölgedeki köylerdeki ve yapıları hızlıca elden geçirmek gereklidir" diye konuştu.

(Kaynak: Sabah)

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59723)
26 Haziran 2020 Cuma 01:03
Dikkatli ol bingol, allah yasatmasin yeminle taş üstüne taş kalmaz
Beğendim (2) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59728)
26 Haziran 2020 Cuma 08:14
@Misafir Kullanıcı ALLAH korusun hepinizi amin insallah ecamin
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59716)
25 Haziran 2020 Perşembe 23:37
Allah korusun eğer o şiddette bir deprem olursa Bingöl'de bina kalmaz hepsi yıkılır.
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
04.12.2020
21:21
Haftasonu sokağa çıkma yasağı başladı
Haftasonu sokağa çıkma yasağı başladı
TÜRKİYE'de yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sebebiyle hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması cuma akşamı 21.00'da başladı. Cumartesi ve pazar günü uygulanacak yasak sırasında market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçiler; 10.00 ila 17.00 saatleri arasında açık olacak.
04.12.2020
21:09
Araç sahipleri dikkat! Yeni dönem başlıyor...
Araç sahipleri dikkat! Yeni dönem başlıyor...
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Savunma Sanayii Başkanlığınca imzalanan protokol kapsamında, egzoz muayenesi yaptırılmayan araçları trafikte otomatik belirleyecek. Egzoz Elektronik Denetleme Sistemi (EGEDES) yeni yılın ikinci yarısında 81 ilde uygulanmaya başlanacak.
04.12.2020
16:21
Balın En`leri belli oldu!
Balın En'leri belli oldu!
Bingöl'de 56 arıcının başvurduğu 3. Geleneksel Bingöl Bal Yarışması'nın sonuçları açıklandı. En iyi ballar Genç, Solhan ve Kiğı ilçelerinden çıktı.
04.12.2020
16:20
PKK`ya kış darbesi!
PKK'ya kış darbesi!
Bingöl'de terör örgütü PKK'ya yönelik gerçekleştirilen operasyonda, 2 ayrı sığınak içinde mühimmat ve yaşam malzemeleri ele geçirildi.
04.12.2020
16:19
İyi Parti`den Bingöl Çıkarması
İyi Parti'den Bingöl Çıkarması
İYİ Parti Genel Başkan Yardımcıları ve milletvekilleri, 9 Aralık Çarşamba günü Bingöl'de olacak, çeşitli ziyaretler gerçekleştirecek.
04.12.2020
16:18
Öğrencileri sevindiren hediye!
Öğrencileri sevindiren hediye!
Bingöl'de öğretmenlik yapan Ali Elkatmış'ın başlattığı kampanya ile koronavirüs salgını nedeniyle eğitime EBA üzerinden devam eden ve köylerde yaşayan öğrencilerin tablet ihtiyacı karşılanıyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın