Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
03 Temmuz 2020 Cuma
°C

'6.5 büyüklüğünde deprem olabilir!'

Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Ender Bayrak: 'Bu fay şu anki ana sokuş olduğu faydan biraz daha büyük. Burası sismik boşluk diye tabir edilen alana denk geliyor. O bölgede bir deprem olursa büyüklüğü 6 ile 6,5 arasında olabilir. Bölgede böyle bir tehlike var.'

25 HAZİRAN 2020 PERŞEMBE 14:52
14
7882
2
AA aa
`6.5 büyüklüğünde deprem olabilir!`

Son günlerde ülke genelinde yaşanan depremler sonrası, deprem uzmanlarından da yaşanan sismik hareketliliğe ilişkin peş peşe açıklamalar geldi. Son olarak, Atatürk Üniversitesi Deprem Araştırma Merkezi'nde görevli öğretim üyesi Dr. Bayrak Bingöl depremi sonrası yeni depremlerin olabileceğine ilişkin kritik açıklamalarda bulundu. Deprem bölgesinde, hareketliliğin devam ettiğini ve büyük depremlere gebe olabileceğini söyledi.

"BLOK SIKIŞMIŞ DURUMDA"

Merkez Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Çağlar Özer, "Depremin meydana geldiği bölgenin alt tarafında bulunan arap plakası sürekli kuzey yönüne hareket halinde. Rusya'nın olduğu bölgede avrasya plakası var. O da sürekli güney yönlü harekete maruz bırakıyor. Tabiri caizse oradaki Anadolu bloku sıkışmış durumda. Doğu Anadolu'nun topoğrafik olarak yüksek olmasının sebebi jeolojik dönemlerde geçirdiği bu sıkışmadır. Fay plakalarının sürekli hareketli olduğu Karlıova, Kuzey Anadolu fay zonu ile Doğu Anadolu fay zonunun birleştiği bir bölge. Bölgede ayrıca birçok minimal fay segmenti var. Türkiye'nin iki büyük tektonik unsurunu birleştiği nokta. Kuzey Anadolu fay zonu bin 500 kilometre Karlıova'dan başlayıp İstanbul'u geçerek devam ediyor. Doğu Anadolu fay zonu yine Karlıova'dan başlıyor, 500 kilometre uzunluğunda Hatay'a kadar devam ediyor" dedi.

YEDİSU FAY ZONU UYARISI

Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Dr. Ender Bayrak da 1900'lü yıllardan bugüne kadar bölgede 4'ten büyük 395 depremin meydana geldiğini söyledi.

Karlıova'da depremin yaşandığı alanın hemen kuzeybatısında Yedisu segmenti olarak bilinen faya dikkat çeken Bayrak, "Bu fay şu anki ana sokuş olduğu faydan biraz daha büyük. Burası sismik boşluk diye tabir edilen alana denk geliyor. O bölgede bir deprem olursa büyüklüğü 6 ile 6,5 arasında olabilir. Bölgede böyle bir tehlike var. O bölgedeki köylerdeki ve yapıları hızlıca elden geçirmek gereklidir" diye konuştu.

(Kaynak: Sabah)

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59723)
26 Haziran 2020 Cuma 01:03
Dikkatli ol bingol, allah yasatmasin yeminle taş üstüne taş kalmaz
Beğendim (2) Beğenmedim (2)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59728)
26 Haziran 2020 Cuma 08:14
@Misafir Kullanıcı ALLAH korusun hepinizi amin insallah ecamin
Beğendim (2) Beğenmedim (0)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_59716)
25 Haziran 2020 Perşembe 23:37
Allah korusun eğer o şiddette bir deprem olursa Bingöl'de bina kalmaz hepsi yıkılır.
Beğendim (3) Beğenmedim (0)Cevapla
03.07.2020
13:23
Elektriğe yeni tarife geliyor
Elektriğe yeni tarife geliyor
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, sadece yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriği kullanmak isteyen vatandaşlar için geliştirilen Yenilenebilir Tarife olarak bilinen Yeşil Tarife'ye (YETA) ağustos ayı itibariyle geçileceğini açıkladı.
03.07.2020
13:22
MEB: Pedagojik formasyon kaldırıldı
MEB: Pedagojik formasyon kaldırıldı
Milli Eğitim Bakanlığı'ndan formasyon açıklaması geldi. Buna göre, pedagojik formasyon sertifika eğitiminin geçerliliğini yitirmesine karar verildi. Bu son dakika gelişmesi üzerine vatandaşlar ve öğrenciler 'formasyon kaldırıldı mı?' sorularını internet üzerinden aratıyor.
03.07.2020
13:21
Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı
Haziran ayı enflasyon rakamları açıklandı. TÜFE'de (2003=100) 2020 yılı Haziran ayında bir önceki aya göre %1,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %5,75, bir önceki yılın aynı ayına göre %12,62 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,88 artış gerçekleşti.
03.07.2020
13:20
İşte TFF`nin yabancı sınırı önerisi!
İşte TFF'nin yabancı sınırı önerisi!
Kulüpler Birliği Başkanı Mehmet Sepil, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF)'nun yabancı sınırı görüşünü paylaştı.
02.07.2020
17:39
Saman yüklü kamyon kaza yaptı: 2 yaralı
Saman yüklü kamyon kaza yaptı: 2 yaralı
Bingöl'ün Genç ilçesinde saman yüklü kamyon, freninin boşalması sonucu kaza yaptı. Kazada 2 kişi yaralandı.
02.07.2020
17:37
Başçı`nın yeni kitabı çıktı
Başçı'nın yeni kitabı çıktı
Hemşehrimiz Zeynep Başcı'nın 'Olmak Ama Nasıl?' adlı kişisel gelişim kitabı çıktı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın