Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
25 Eylül 2020 Cuma
°C

'Ahilik prensiplerinden öğrenilmesi gereken dersler vardır'

Ahilik Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Vali Ekinci: 'Ahilik prensiplerinden ve kültüründen bugün de öğrenilmesi gereken dersler vardır. Tüketim, savurganlık, israf gibi davranışların örfümüzdeki ihtiyaç anlayışını ters yüz ederek büyük bir savrulma yaşattığı bu günlerde Ahilik anlayışı ve pratiği üzerinde yeniden düşünülmelidir.'

15 EYLÜL 2020 SALI 18:24
2
396
0
AA aa
`Ahilik prensiplerinden öğrenilmesi gereken dersler vardır`

Bingöl Valisi Kadir Ekinci, Ahilik Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yaptı. Milletleri dünden yarına taşıyan, kimlik ve ufuk kazandıran, diri tutan önemli kurumlar olduğunu belirten Vali Ekinci, açıklamasında şu sözlere yer verdi:

“Milletleri dünden yarına taşıyan, kimlik ve ufuk kazandıran, diri tutan önemli kurumları vardır. Aktif ve üretken varlığı, iyiliğe ayarlanmış gücü ve etkinliği ile Ahilik Kurumu da milletimizin tarihteki yürüyüşüne eşlik eden gözbebeği kurumlarımızdan biridir. Ahilik kurumu, kültür ve medeniyetimizin gelişmesinde, sanat, edebiyat ve ticaret hayatının zenginleşmesinde, çalışma hayatının ahlaki değerler ile donatılmasında büyük rol oynamıştır.

Yüzyıllar öncesinde temelleri Ahi Evran-ı Veli tarafından atılan Ahilik kurumu; Selçukludan bu yana sanat, ticaret ve ekonomi gibi çeşitli alanlarda insan yetiştiren, toplumu ekonomik açıdan kalkındıran ve dini-ahlaki esaslarıyla da düşünce ve kültür hayatını biçimlendiren sosyo-ekonomik bir sistemdir.

Güzel ahlaka dayanarak nesilden nesile hayırlar üreten, mesleki dayanışmanın en güzel örneklerini sunan, israfı engellemek üzere üretimi ihtiyaca göre sınırlayan, sanatı ve sanatçıyı destekleyip nefis terbiyesini benimseyen, sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı ve yardımlaşmayı öne çıkaran, insanı merkeze alarak toplumsal düzeni koruyup kollayan değerler bütünüdür.

Ahilik kurumu, doğruluk, dayanışma, cömertlik ve yardımseverlik ilkelerinin bir arada yaşatılmasını prensip edinen; ‘hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir' diyen bir hayat tarzı ve yönetim biçimidir.”

“AHİLİK KURUMU, DİN, DİL, IRK VE CİNSİYET AYRIMI YAPMADAN BAŞKA TOPLUMLARA İLHAM KAYNAĞI OLMUŞTUR”

“Ahilik Kurumu, din, dil, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan bu coğrafyada yaşayan herkese elini, kapısını ve sofrasını açmış ve sınırlarımız ötesinde de başka toplumlara ilham kaynağı olmuştur. Yaklaşık bin yıldır el emeği, göz nuru ve alın teri ile topraklarımızda hayat bulan Ahilik kurumunun çok boyutlu ilkeleri bugün dünya ülkelerinin her alandaki kalkınmalarına esas teşkil eden temel ahlaki değerlerdir.

Ahilik prensiplerinden ve kültüründen bugün de öğrenilmesi gereken dersler vardır. Tüketim, savurganlık, israf gibi davranışların örfümüzdeki ihtiyaç anlayışını ters yüz ederek büyük bir savrulma yaşattığı bu günlerde Ahilik anlayışı ve pratiği üzerinde yeniden düşünülmelidir.

Ahilik estetiğinin barındırdığı bu ilkelerin; ekonominin, sanayileşmenin ve kalkınmanın çekirdeğini oluşturan ve bugün de özünde aynı meziyetleri taşıyan esnaf ve sanatkarlarımız vesilesi ile daha ileriye taşınması temennimizdir.

Bu duygularla; ilimiz esnafı ve meslek kuruluşları ile tüm halkımızın Ahilik Haftasını kutlar, birlik, beraberlik, dostluk ve ahiliğe esas olan kardeşlik duygusunun büyüyerek devam etmesini dilerim.”

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
25.09.2020
17:49
`Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz`
'Kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz'
AK Parti'li Yılmaz, Doğu Akdeniz'deki gelişmelere ilişkin, 'Biz hiçbir zaman kendi hakkımızı, hukukumuzu başkasına yedirmeyiz, kararlı bir şekilde hakkımızı savunuruz, gücümüzü de ortaya koyarız, diplomasimizi de sonuna kadar kullanırız.' dedi.
25.09.2020
17:48
Sözen`den Bakan Soylu`ya tam destek
Sözen'den Bakan Soylu'ya tam destek
Sözen, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve AYM arasında yaşanan tartışmaya dahil olarak, 'Amasız, fakatsız, lakinsiz, bakanımız Süleyman Soylu'nun yanındayız. Çünkü bakanımız, şehitlerimizin gazilerimizin en büyük destekçisi ve terör örgütlerinin en büyük düşmanıdır' dedi.
25.09.2020
17:47
Genç Kızılay`dan ihtiyaçlar sahiplerine gıda desteği
Genç Kızılay'dan ihtiyaçlar sahiplerine gıda desteği
Bingöl'deki Genç Kızılay İl Başkanlığı, kent genelindeki ihtiyaç sahibi ailelere gıda desteğinde bulundu.
25.09.2020
17:46
`Bu binalar hızlı bir şekilde yıkılmalı`
'Bu binalar hızlı bir şekilde yıkılmalı'
Saray Mahallesi sakinleri, boşaltılmış binaların içinde uyuşturucu kullanıldığını belirterek, hızlı bir şekilde yıkılması gerektiğini söyledi.
25.09.2020
17:45
Bingöl`de hırsızlık yapan 5 şüpheli tutuklandı
Bingöl'de hırsızlık yapan 5 şüpheli tutuklandı
Bingöl polisi, ev ve iş yerinde hırsızlık yapan şüphelileri yakaladı. Şüpheli 5 kişi, çıkarıldıkları mahkemece tutuklandı.
25.09.2020
17:44
Jandarmadan Kadına yönelik şiddetle mücadele semineri
Jandarmadan Kadına yönelik şiddetle mücadele semineri
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı Kadın ve Çocuk Kısım Amirliği, Merkez İlçesi İçmeler mahallesinde 'Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Konulu' seminer düzenlendi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın