Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
02 Nisan 2020 Perşembe
°C

Alban: Kalıcı çözümler bekliyorduk

Sağlık Bakanı'nın açıklamalarını eleştiren Alban; 'Çalışanların bir kısmı 3 ay Döner sermayelerini tavandan alacaktır. Aslında bu ödüllendirmede sağlık kurumu çalışanlarımızın büyük bir bölümü söz konusu bile olmamıştır.'

25 MART 2020 ÇARŞAMBA 12:13
8
988
3
AA aa
Alban: Kalıcı çözümler bekliyorduk

Bingöl Türk Sağlık-Sen Başkanı Kenan Alban, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın sağlık çalışanlarına dönük açıkladığı döner sermaye ödemelerinin adil olmadığını öne sürdü.  

Aynı riski taşıyan birçok çalışanın Döner Sermayeden hiçbir ücret alamayacağını, bunun da sağlık çalışanları arasında ayrımcılık anlamına geleceğini ifade eden Alban, şunları kaydetti:

“Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca ve Sağlık Ordumuzda görevli olan Doktor, Hemşire, ATT, Paramedik, Mühendis, Tıbbi Sekreter, Vhki, Memur, Hizmetli, Güvenlikçi, Teknisyen, Tekniker, Şoför, Daimi işçi vb. statülerde çalışan tüm sağlık ordusu neferlerine yaptıkları özverili çalışmadan ötürü teşekkür ediyorum. Sağlık Bakanımız Sayın Fahrettin Koca'nın pandemi (salgın hastalık) sürecini sağlık ordusuyla birlikte iyi yönettiği kanaatindeyim. Lakin birkaç gün önceki açıklamasıyla sağlık çalışanlarını bir bütün olmaktan çıkararak ayrıştırmıştır. Çalışanların bir kısmı 3 ay döner sermayelerini tavandan alacaktır. Aslında bu ödüllendirmede sağlık kurumu çalışanlarımızın büyük bir bölümü söz konusu bile olmamıştır. Birilerine ödül verilirken bir kısımda mecburen nasibini almıştır. Aynı riski taşıyan birçok çalışan döner sermayeden hiçbir ücret alamayacaktır. Bu sağlık çalışanları arasında ayrımcılık anlamına gelmektedir. Oysaki biz Sağlık Bakanımızdan; görev ayırt etmeksizin sağlık ordusunun bütün çalışanları için (sağlığa hizmet veren her kesim ve her meslek grubu için) adil bir döner sermaye dağılımı ve emeklilikte sağlık çalışanlarını bekleyen sefaletin önüne geçebilmek adına Döner Sermayelerimiz mutlaka emekliliğe yansıtılmasını bekliyorduk. Bu süreçte tüm sağlık çalışanlarına(görev ayrımı yapılmaksızın) yıpranma payının verilmesi ve 3600 ek gösterge sözünün yerine getirilmesini isterdik. Sağlık Bakanımızdan beklentilerimiz arasında bu süreçte sağlık ordusunun moral ve motivasyonu için 4/b'li, 4924'lü, vekil ebe hemşire ve kamu dışı aile sağlığı çalışanı gibi tüm farklı istihdamların kaldırılıp herkesin kadroya geçirilmesidir. Böyle pandemi olan bir dönemde hamile, süt izinli, kronik hastalıklı, heyet raporlu sağlık çalışanlarının da aynen diğer kamu çalışanları gibi idari izinli olması gerekmektedir. Her türlü risk ile karşılaşma olasılığı en yüksek kesim olan sağlık çalışanlarına ivedilikle koruyucu ekipmanların dağıtılması ve Sağlık çalışanlarımızın evlerine güvenli ve huzurlu bir şekilde gidebilmeleri için gerekli tedbirlerin alınması gerekmektedir.   Ayrımcı ve geçici çözümler yerine kalıcı çözümler bekliyorduk. Sizi bilmem ama benim beklentilerim bunlardı. Herkes para için  çalışıyor doğru ama öyle işler var ki; gerçekten parayla karşılığı ödenemeyecek işler. İşte sağlık çalışanları bu  iş grubunun çalışanlarıdır. Geceleri gündüzleri birbirine karışmış, ne hafta sonu ne resmi tatili ne bayram ne de yaz tatili olmayan ve sadece insan sağlığıyla ilgilenen sürekli risk altında çalışan bir meslek grubuyuz biz.   Şunu hiç kimse unutmasın; Sağlık çalışanlarının bu talepleri lütuf değil haktır. Ekstra istek değil olması gerekendir.”

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56757)
26 Mart 2020 Perşembe 07:39
İnşallah bu haykırışımızı Bakan bey duymuştur. Yoksa bazılarına kalsa sorun anlatmak değil, deve kuşu misali başını kuma sokup, sorunları duymamazlıktan gelmektir. onlar kendini bilir. veselam
Beğendim (6) Beğenmedim (1)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56732)
25 Mart 2020 Çarşamba 13:31
bakanlık hiç bir zaman sağlıkçıların bakanlığı olmadıki hem doktrları savunan bakanlık oldu
Beğendim (8) Beğenmedim (3)Cevapla
Misafir Kullanıcı (@Misafir_56729)
25 Mart 2020 Çarşamba 12:51
çok haklı bir eleştiri
Beğendim (8) Beğenmedim (3)Cevapla
01.04.2020
22:53
Bingöl`deki vaka sayısı açıklandı
Bingöl'deki vaka sayısı açıklandı
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye genelindeki korona virüs vakalarını il il açıkladı. Buna göre Bingöl'de vaka sayısının 8 olduğu, ölümlü hastanın olmadığı belirtildi.
01.04.2020
17:28
Erdoğan: Devlet içinde devlet olmaz!
Erdoğan: Devlet içinde devlet olmaz!
Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'En büyük avantajımız güçlü sağlık altyapımız. Kurumlarımız uygulamaları sıkı bir şekilde takip ediyor' dedi. Erdoğan, 'Kampanyayı devletimiz yürütüyor. Devlet içinde devlet olmanın bir anlamı yoktur' ifadelerini kullandı.
01.04.2020
17:24
Ücretli öğretmenler ek ders ücreti alacak mı?
Ücretli öğretmenler ek ders ücreti alacak mı?
Hazine ve Maliye Bakanı Bakan Albayrak, 'Ücretli öğretmenlerimizin ve usta öğreticilerimizin ek ders ücreti ödemelerini de bu süreç boyunca yapmaya devam edeceğiz.' açıklaması yaptı.
01.04.2020
17:23
UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarını askıya aldı
UEFA, Şampiyonlar Ligi ve Avrupa Ligi maçlarını askıya aldı
UEFA, koronavirüs salgını sebebiyle UEFA Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi başta olmak üzere tüm organizasyonları ikinci bir açıklamaya kadar askıya aldı.
01.04.2020
17:22
ABD`de koronavirüs bir günde 920 can kaybı
ABD'de koronavirüs bir günde 920 can kaybı
ABD'de yeni tip Corona Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 920 artarak 4 bin 90'a yükseldi. İspanya'da ise 864 kişi hayatını kaybetti. Vaka sayısı da 100 bini aştı.
01.04.2020
16:55
Bingöl`de kar yağışı, 281 köy yolu kapandı
Bingöl'de kar yağışı, 281 köy yolu kapandı
Bingöl'de kar yağışı nedeniyle kent genelinde şuana kadar 281 köy yolunun ulaşıma kapandığı öğrenildi. Ekiplerin köy yollarını açmak için çalışma yaptığı bildirildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın