KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
21 Şubat 2024 Çarşamba
8 °C Çok bulutlu

Basa; 'Sosyal Medyada Sıkı Tedbirler Gerekli'

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, son günlerde suç mecrasına dönüşen bazı sosyal medya platformlarına karşı devletin sıkı tedbirler alması gerektiğini vurguladı. Başkan Basa, özellikle TikTok gibi platformların kamu düzenini ve ahlakını bozan içeriklere müsaade etmesinin endişe verici olduğunu belirterek, devletin atacağı adımları dikkatle izlediklerini ve desteklediklerini açıkladı.

Basa;
04 ARALIK 2023 PAZARTESİ 17:02
0
507
0
AA aa

Türk İnternet Medya Birliği (TİMBİR) Genel Başkanı Dr. Süleyman Basa, internet medyasının güvenli hale gelmesi için atılan her adımın kıymetli olduğunu söyledi.

Son günlerde suç mecrasına dönüşen birtakım platformların bütünü halini alan sosyal medya ile ilgili olarak sıkı tedbirlerin alınması gerektiği bir evreye girildiğini kaydeden Dr. Basa, “Bu konuda özellikle kişisel verilerin güvenliği, özel hayatın gizliliği ve yasal olmayan yollarla para kazanma konusu çokça gündemde. Bu alanda en başat rolü Tiktok isimli platform üstleniyor. Gençleri ve çocukları istismar edecek düzeye ulaşan yayınlar, insanların özel hayatlarına dair ifşalar rahatsız edici ve kamu düzenini bozucu düzeyde artık. Tüm dünyada bu konuda tedbirler arttı, yasaklar gelmeye başladı. Zira bu sorunla mücadele etmenin bir başka şekli kalmadı. ABD, AB ve İngiltere bu konuda yasaklama tedbirlerine başvurmuş durumda. Bu bağlamda ülkemizde TBMM Dijital Mecralar Komisyonu Başkanı Sayın Hüseyin Yayman tarafından dile getirilen ve birtakım düzenlemeler getiren mevzuatın Meclis'ten geçip bir an önce yasallaşmasını ‘siber vatan' paradigmasının bir unsuru ve savunma konseptimizin bir parçası olarak görüyoruz” dedi.

“Sosyal Medyada Sıkı Tedbirler Gerekli”

Başkan vekili Av. Cüneyd Altıparmak tarafından koordine edilen Güvenli İnternet Medya Merkezi'nin dezenformasyon ve hukuka aykırı içeriklere karşı sivil toplum yaklaşımıyla mücadele etmeyi hedeflediğini ifade eden Başkan Basa, bu merkezin devletin çabalarına katkı sunmayı amaçladığını belirtti.

 Ayrıca, bu alanda devlet tedbirlerinin yanı sıra ailelerin de farkındalığının önemli olduğunu vurgulayan Basa, internet okur yazarlığının ve güvenli internet kullanımının ebeveynler için önemli bir sorumluluk haline geldiğini söyledi.

Devletin mücadelesine destek

TİMBİR olarak devletin bu alandaki mücadelesine destek verdiklerini kaydeden Başkan Basa, Güvenli İnternet Medyası konusundaki çalışmayı desteklediklerini ve kamuoyuna duyurduklarını ifade etti. Ancak, Başkan Basa, ailelerin de bu konuda dikkatli olmaları ve çocuklarını korumak için gerekli tedbirleri almaları gerektiğini hatırlatarak, “TikTok başta olmak üzere kamu düzenini ve ahlakını bozucu yayınlara müsaade eden platformalar ile mücadele konusunda devletimizin atacağı adımları dikkatle izliyor ve destekliyoruz” dedi.

Birlik Haber Ajansı

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
20.02.2024
19:20
Yeniden Refah Partisi Bingöl meclis üyeleri listesi
Yeniden Refah Partisi Bingöl meclis üyeleri listesi
Nasıl bir listeyle seçime gireceği merak edilen Yeniden Refah Partisi Bingöl İl Başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. İşte o liste…
20.02.2024
18:08
HÜDAPAR Bingöl meclis üyeleri listesi açıklandı
HÜDAPAR Bingöl meclis üyeleri listesi açıklandı
Hür Dava Partisi (HÜDAPAR) İl Başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti.
20.02.2024
17:33
Ak Parti`nin Bingöl meclis üyeleri listesi belli oldu
Ak Parti'nin Bingöl meclis üyeleri listesi belli oldu
AK Parti Bingöl İl Başkanlığı, belediye başkanlığı, belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine ait aday listelerini saat 17.00'a dakikalar kala Merkez İlçe Seçim Kurulu'na teslim etti. İşte o liste...
20.02.2024
16:53
Harçlıklarını `SMA`lı bebeğe bağışladılar!
Harçlıklarını 'SMA'lı bebeğe bağışladılar!
Bingöl Murat İlkokulu öğrencileri, SMA Hastası Aziz Ali bebek için başlatılan kampanyaya harçlıklarını bağışlayarak destek verdiler.
20.02.2024
14:59
Yabancı öğrenciler Hesarek`te ilkleri yaşadılar
Yabancı öğrenciler Hesarek'te ilkleri yaşadılar
Bingöl Üniversitesinde okuyan yabancı uyruklu öğrenciler Hesarek Kayak Merkezi'nde dolu dolu bir gün geçirdi. Öğrencilerin birçoğu ilk defa kar görürken birçoğu da ilk kez kayak tesisine gitti.
20.02.2024
14:43
Partiler listelerini teslim ediyor!
Partiler listelerini teslim ediyor!
Yerel seçim takvimine göre siyasi partiler aday listelerini bugün en geç saat 17.00'ye kadar teslim edecek. Kesin aday listeleri 3 Mart'ta açıklanacak.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın