KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C

Bıkmaz'ın 'Dolandırıcılık Suçu' kitabı çıktı

Uzun süredir İstanbul Anadolu Adliyesi Başsavcıvekili olarak görev yapan hemşerimiz Dr. Raif Bıkmaz'ın hukukçulara ve kolluk kuvvetlerine rehber niteliğindeki 'Dolandırıcılık Suçu' isimli eseri yayınlandı.

Bıkmaz`ın
09 HAZİRAN 2024 PAZAR 13:53
13
757
4
AA aa

Daha önce “İcra İflas Suçları” ve “Cezada Alternatif Çözüm Olarak Uzlaştırma” adlı eserleriyle hukuk alanında önemli paylaşımlarda bulunan İstanbul Anadolu Adliyesi Başsavcı Vekili Bingöllü hemşehrimiz Dr. Raif Bıkmaz'ın “Türk Ceza Hukukunda Dolandırıcılık Suçu” adlı yeni eseri, Adalet Yayınevi etiketiyle yayımlandı.

Dolandırıcılık kavramının tüm yönleriyle tanımlanmasından suçun niteliğine, suç istatistiklerinden tarihsel süreçlerdeki suçlara, uluslararası hukuk kaidelerden suçla mücadele yöntemlerindeki usullere, gerek kamusal gerekse bireysel zararlara karşı uygulanacak esaslardan cezai işlem türleri ile birçok konuda kapsamlı ve detaylı bilgiler sunulan eserde hukukçulara önemli bir projektör tutulurken, kolluk kuvvetlerine yönelik de kıymetli tavsiyeler yer alıyor.

NASIL TEMİN EDİLEBİLİR?

523 sayfadan oluşan “Türk Ceza Hukukunda Dolandırıcılık Suçu” adlı eser, Adalet Yayınevi başta olmak üzere elektronik kitap satışı yapan birçok siteden temin edilebileceği gibi hukuk alanında ki eserlerin satıldığı kitapçılarda da bulunabilir.

ESERDE NELERE DİKKAT ÇEKİLİYOR?

Yazar Dr. Raif Bıkmaz, eserin içeriğine dair değerlendirmelerini ise şu sözlerle özetliyor;

“Bir başkasına ait malı, hileli davranışlar göstermek suretiyle şahsı aldatarak menfaat temin edilmesi olarak tanımlanabilecek dolandırıcılık suçunda, bilişim sisteminin gündelik hayatımıza hızlı bir şekilde girmesi ile birlikte ciddi artış olmuştur. Kişileri aldatmak amacıyla gösterilen hileli davranışların çeşitlilik göstermesi, takibi zorlaştırmış yöntemlerin kullanılması, bu suçla mücadeleyi zorlaştırmakta ve sosyal barışı bozar hale gelmiştir. Suçun işlenmesinde sürekli artış görülmesine rağmen dolandırıcılık suçu ile mücadelede yeterli başarı elde edilmediği görülmektedir. Eserimizin bu anlamda hem bilimsel çalışmalara hem de uygulamacılara katkı sağlama amacı taşımaktadır.

Çalışmamızda, dolandırıcılık suçu beş ana bölümde inceleme konusu yapılmıştır. Birinci bölümde, dolandırıcılık suçuna ilişkin genel bilgiler ile karşılaştırmalı hukuktaki düzenlemeler, ikinci bölümde dolandırıcılık suçunun unsurları, üçüncü bölümde suçun nitelikli halleri detaylı olarak incelenmiştir. Yazımızın dördüncü bölümünde suçun özel görünüş biçimleri, cezayı azaltıcı haller ve beşinci bölümde ise dolandırıcılık suçunun soruşturulması, kovuşturulması ve genel hükümler ile ceza usul hükümlerinin dolandırıcılık suçundaki uygulamaları açıklanmıştır.”

DR. RAİF BIKMAZ KİMDİR?

1969 Bingöl doğumlu, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi mezunudur. Başbakanlık Devlet Personel Başkanlığında kısa bir süre Personel Uzman Yardımcısı olarak çalışmasından sonra, hakimlik savcılık mesleğine geçmiştir.

Ülkenin değişik yerlerinde cumhuriyet savcısı olarak görev yapmıştır. 2006'dan buyana İstanbul ilinde Bakırköy, Çağlayan adliyelerinde cumhuriyet savcılığı ve Bakırköy ile İstanbul Anadolu adliyesinde başsavcı vekili olarak mesleğini icra etmeye devam etmektedir. Birinci sınıf hâkim savcı statüsünde olup hukukçu kimliği ile öne çıkmıştır. Bu süre içerisinde yüksek lisans ve doktora çalışmasını İstanbul Kültür Üniversitesi'nde tamamlamış olup ‘Kamu Hukuku' alanında doktor unvanına sahip olup halen İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcı Vekili olarak görev yapmaktadır.

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109987)
11 Haziran 2024 Salı 17:37
Böyle nitelikli ve üretken hem şehrimiz yargı mensubu olması çok güzel. Başarılar dilerim
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109968)
10 Haziran 2024 Pazartesi 18:02
Sayın başsavcımızı tebrik eder, çalışma hayatında başarılar dilerim. Bu vesile ile kendisini tanımış olmaktan da memnuniyet ve gurur duydum. Yolunuz, bahtınız açık olsun..
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109963)
10 Haziran 2024 Pazartesi 14:26
Ülke düzelmez daha da beter olur. Toplum bunu istiyor öyle yaşıyor. Çürümüşlük diz boyu. Filistine üzülenler dönüpte ülkemize bakmaz
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109952)
09 Haziran 2024 Pazar 23:58
Ülke dolandırıcılar ülkesi olmuş kim kimi dolandırdıysa...
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın