KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
20 Haziran 2024 Perşembe
°C

Bingöl Siyasetinde Hareketli Hafta

Siyasi partilerin adaylarını açıkladığı Bingöl'de hareketlilik giderek artarken, bu hafta itibariyle il genel ve belediye meclis üyelikleri için mesailer yürütülecek. İşte adaylar ve siyasi partilerdeki son durum…

Bingöl Siyasetinde Hareketli Hafta
12 ŞUBAT 2024 PAZARTESİ 06:24
11
3792
7
AA aa

31 Mart 2024 Mahalli İdareler Seçimi için adaylarını açıklayan siyasi partiler saha çalışmalarını aralıksız sürdürürken, gözler bu kez il genel ve belediye meclis üyeliklerinde listelere çevrildi. İktidar kanadı güçlü bir liste ve etkin bir kampanya dönemi için bir hazırlıklarını sürdürürken, muhalefet de iktidarın listelerine göre hamle yapma, küskünleri de listelerine dahil ederek cepheyi genişletme gayretinde.

AK Parti ve MHP İttifakında sınırlar belirlendi

Cumhur İttifakı kapsamında Bingöl'de AK Parti adayının desteklenmesi kararının ardından MHP ve AK Parti teşkilatları arasında yürütülen görüşmelerde merkez ve ilçeler için prensipte bir dizi kabuller bulunsa da özellikle belediye meclis üyeliklerinde net bir sonuca ulaşılamadı. Görüşmeler bu hafta Ankara'da devam edecek.

İl Genel Meclisinde ise her partinin kendi adaylarıyla seçim yarışına katılması bekleniyor.

Öte yandan Bingöl'ün merkez, ilçeler ve beldelerinde mevcut belediye başkanlarıyla devam kararı alan AK Parti, Yedisu'da MHP adayını destekleyecek.  2019 seçimlerinde MHP'den seçilen ve bu kez aday gösterilmeyen Yedisu Belediye Başkanı Ömer İsen ise Büyük Birlik Partisi adayı olarak seçime girecek.

Adaklı İlçesi ile Sancak, Ilıcalar ve Arakonak beldelerinde de aday çıkaran MHP, buralarda ittifak ortağı AK Parti ile yarışacak.

Meclis üyeliklerinde bu hafta çarşaf listelerinin belirleneceği, genel merkezce yapılacak incelemelerin ardından kesin listelerin 20 Şubat'ta il seçim kuruluna verileceği kaydediliyor.

Teşkilatına ve adaylarına güvenen AK Parti, 11 belediyenin tamamını alarak yeni bir rekoru elde etmenin hesabını yaparken, 20 Şubat itibariyle tüm kadroların sahaya aktif ineceği vurgulanıyor.

DEM Parti'de Kadın Adayı Merkez Komisyon Belirleyecek

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi'nde (DEM) 2019 Yerel Seçimlerine göre adaylık başvurusunda sayısal bir düşüş yaşanırken, 11 belediyesi olan Bingöl'de hiçbir kadın adaylık başvurusunda bulunmadı. Bingöl merkezde Belediye Başkan Adayı Aydın Burçin olurken, eş başkanlık için kadın adayın merkezi komisyon tarafından belirleneceği öğrenildi.

İl Genel Meclisi ve Belediye Meclis üyelikleri için çalışmalarını sürdüren DEM Parti'nin önümüzdeki hafta listelerini tamamlayarak İl Seçim Kuruluna teslim edeceği belirtiliyor.

DEVA Partisi sahaya indi

Bingöl Belediye Başkan Adayı olarak Mesut Günaydın'ı ilan eden Deva Partisi, bazı ilçe ve belde adaylarını da belirledi. Aday ilanının ardından sahaya inen aday ve teşkilat üyeleri, çalışmalarını sürdürüyorlar. İl Genel ve Belediye Meclis üyelikleri için çalışmalarını sürdüren parti teşkilatı, iyi bir listeyle yarıştaki iddiasını sürdürmek istiyor.

CHP'de sessizlik sürüyor

Bingöl Belediye Başkan Adayını Yücel Dara Gökel olarak açıklayan CHP'de ilçe adayları da sessiz sedasız ilan edildi. Parti gönüllülerinin sosyal medyadan ilanıyla adaylarını duyuran CHP'de sessizlik devam ediyor. Adaylarıyla henüz sahaya inmediği görülen CHP'nin il genel ve belediye meclis üyelikleriyle ilgili de henüz bir beyanı bulunmuyor. Bu sessizliğin sebebi de kamuoyunda “Tabanın DEM Parti'ye yöneliminin sağlanması” olarak yorumlanıyor.

HÜDAPAR kendi adaylarıyla yarışacak

2019 seçimlerinde aday çıkarmayan ve AK Parti'yi destekleyen Hüdapar da kendi adaylarıyla 2024 mahalli idareler seçimine giriyor. Bingöl belediye Başkan Adayı olarak Yunus Emiroğlu'nu açıklayan Hüdapar, Genç, Solhan ve Karlıova'da da kendi adaylarıyla yarışacak. İl Genel ve Belediye Meclis üyelikleri için çalışmalarını sürdüren parti, daha çalışmalarına da devam ediyor.

Yeniden Refah'ın gözü AK Parti'de…

Mehmet Ziya Buyankara ile genel seçimde yakaladığı olumlu havayı 31 Mart 2024 yerel seçimlerinde de sürdürmek isteyen Yeniden Refah Partisi, seçimlere iddialı hazırlanıyor. Özellikle AK Parti'den ayrılanların ve küskünlerin buluşma noktasına dönüşen Yeniden Refah Partisi, çalışmalarını ağırlıklı olarak Bingöl, Genç, Solhan ve Karlıova'da sürdürüyor.

İl Genel ve Belediye Meclis üyelikleri için müracaat kabullerini sürdüren Yeniden Refah'ın, AK Parti listesini beklediği, küskünleri kaparak bazı bölgelerin desteğini almaya çalışacağı da gelen bilgiler arasında.

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_107783)
15 Şubat 2024 Perşembe 03:17
Heycan yok tek parti akp,neyin heycani.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_107761)
14 Şubat 2024 Çarşamba 17:35
Hep destek tam destek mesut günaydın.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_107733)
13 Şubat 2024 Salı 09:42
mesut abe candır her kesim tarafından saygı duyulan bir isim.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_107732)
13 Şubat 2024 Salı 08:56
hizmet proje istiyoruz,artık malatya da böyle elazığda böyle hizmet var vsvs cümle kurmayalım,onlar başka iller bizi örnek alsın
Misafir Kullanıcı (@Misafir_107729)
13 Şubat 2024 Salı 01:48
İyi parti seçimlere girmiyor mu?
Misafir Kullanıcı (@Misafir_107721)
12 Şubat 2024 Pazartesi 11:35
İYİ Parti HAVLU Atmış Galiba.!.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_107714)
12 Şubat 2024 Pazartesi 09:34
Ziya hoca geliyor maşallah
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın