KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Mayıs 2024 Çarşamba
°C

Bingöl'de Eğitimde Uluslararasılaşma ve Türkiye Konferansı

Bingöl'de, bölge üniversitelerinin rektörlerinin de katıldığı konferansta konuşan Maarif Vakfı Başkanı Akgün: 'Eğitimde uluslararasılaşma süreci başlatan Türkiye, son yıllarda gerek ticaretiyle gerek Maarif Vakfı gibi kurumlar ve gerek üniversiteleriyle dünya ile entegrasyonu seçerek yeniden bir bölgesel güç haline gelmeye çalışıyor' dedi.

Bingöl`de Eğitimde Uluslararasılaşma ve Türkiye Konferansı
14 MAYIS 2024 SALI 23:47
4
413
1
AA aa

Bingöl Üniversitesi Kariyer Planlama Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından ‘Eğitimde Uluslararasılaşma ve Türkiye Konferansı' düzenlendi. Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün'ün konuşmacı olarak katıldığı konferans, Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu'nda gerçekleştirildi.

Çapak: “Uluslararası öğrencilerin büyük bir kısmı Maarif Vakfı desteği ve iş birliği ile geliyor”

Programın açılış konuşmasını yapan Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, üniversitenin uluslararasılaşma anlamında birtakım çalışmalar yürüttüğünü, 42 farklı ülkeden Bin civarında uluslararası öğrencinin şu anda Bingöl Üniversitesi'nde eğitim gördüğünü belirtti.

“Bunların sayısını önümüzdeki zamanlarda biraz daha artırmak, üniversitemizin yüzde 10'u kadar olmasını arzu ediyoruz” diyen Rektör Çapak: “Üniversitemize uluslararası öğrencilerin büyük bir kısmı Maarif Vakfı desteği ve iş birliği ile geliyor. Maarif Vakfı uluslararası anlamda Türkiye'nin en önemli kurumudur ve dünyanın birçok ülkesinde temsilcilikleri var. Bundan sonraki süreçlerde de Maarif Vakfı'nın desteğiyle uluslararası öğrencilerimizin sayısını artıracağız. Vakıf, dünyanın farklı yerlerinde ülkemiz adına çok güzel faaliyetlerde bulunuyor. Hocalarımızdan, öğrencilerimizden yurt dışında herhangi bir ülkeye gidenler kolaylıkla Maarif Vakfı'ndan destek alabiliyorlar. Bunlar bizim için çok önemlidir” dedi.

Akgün: “Büyük medeniyetlerin doğuşunda ve yükselişinde eğitimde uluslararasılaşmanın her zaman var olduğunu görürsünüz”

Programa katılmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Türkiye Maarif Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün ise, üniversitede çalışmanın, biraz dünyalaşmak anlamına geldiğini ifade etti.

Akgün; “Kendi lokal sınırlarını aşmak, ulusal sınırların ötesine geçmek ve dünyadaki gelişmeleri daha yakından takip etmek ve dünya sistemine ya da bilime kendi çapında katkıda bulunmak demektir. Eğitimde uluslararasılaşmak, küreselleşme dediğimiz sürecin bir parçasıdır. Son yıllarda Türkiye'de büyük ölçüde eğitimde uluslararasılaşma süreci başlamıştır. Bu kapsamda farklı ülkelerin üniversiteleriyle ikili iş birliği yapılmış, çeşitli ülkelere burslu öğrenciler gönderilmiş, yabancı ülkelerden Türkiye'ye öğrenci gelmesini teşvik eden bir dizi faaliyetler ile uluslararasılaşma sürecine ciddi katkılar sağlamıştır. Ama tarihe bakarsanız büyük medeniyetlerin doğuşunda ve yükselişinde eğitimde uluslararasılaşmanın her zaman var olduğunu görürsünüz” şeklinde konuştu.

Akgün, konuşmasında devamla şunları söyledi: “Güncel kavram ekolojisi yani bilimi teşvik etmek, unutturmamak, dünyayla bütünleşmek için kanallar açmak eğitimdeki uluslararasılaşmanın bir sonucudur. Türkiye son yıllarda gerek ticaretiyle gerek bizim gibi Maarif Vakfı gibi kurumlar ve gerek üniversiteleriyle dünya ile entegrasyonu seçerek yeniden bir bölgesel güç haline gelmeye çalışıyor.”

Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu'nda 14 Mayıs 2024 Salı günü düzenlenen konferans, Türkiye Maarif Vakfı Başkanı Prof. Dr. Birol Akgün, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Bitlis Eren Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necmettin Elmastaş, Munzur Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan Peker, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İdris Demir, dekanlar, müdürler, akademisyenler, idari personel ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleştirildi.

Konferans, soru-cevap faslı ve plaket takdimiyle sona erdi.

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_109548)
15 Mayıs 2024 Çarşamba 11:34
Çok doğru Filistinlilerin haklarını BM de Güney Afrika devleti savunurken....
28.05.2024
16:01
Bingöl`de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL`lik bağış yaptı
Bingöl'de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL'lik bağış yaptı
Bingöl Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları kermesten elde ettikleri 81 bin 190 TL geliri Gazze'ye gönderilmesi için Bingöl Umut Kervanı Derneği'ne bağışladı.
28.05.2024
15:50
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Bingöl-Diyarbakır yolunda Bingöllü ailenin içinde bulunduğu otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi şarampole yuvarlandı. Kazada 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı.
28.05.2024
14:24
12Bingölspor`dan taraftara ‘Gazze` çağrısı
12Bingölspor'dan taraftara 'Gazze' çağrısı
Kulüp yönetiminden yapılan açıklamada; '1 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15:00'te Bingöl merkez Ulu Camii önünden Kentpark'a yapılacak 'Gazze Barış Yürüyüşü'ne de kulüp olarak katılacağımızı bildirerek, tüm Bingöl halkını ve taraftarlarımızı bu onurlu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.'
28.05.2024
14:02
Bingöl`de
Bingöl'de 'Gazze Barış Yürüyüşü' düzenleniyor
01 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15.00'da Bingöl merkez Genç Caddesi Ulu Camii önünden başlayıp Düzağaç Kent Park'ta sonlanacak yürüyüş, çadır kurulumu ve gece nöbeti ile devam edecek.
28.05.2024
11:24
Avrupa`ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Avrupa'ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Türkiye'den Avrupa'ya kalıcı olarak gitmek isteyenler için önemli değişiklikler geliyor. 1 Haziran'dan itibaren vatandaşlık, iltica, sınır dışı işlemleri ve AB dışından işe personel alımı (şans kartı) konularında yenilikler uygulanacak.
28.05.2024
11:16
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yeni atılacak adımlar 4 aşamadan oluşacak. Öne çıkan hususlardan biri kısım vergi muafiyet ve istisnaları olurken, taşınmazlardan elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi planlanıyor. Tapudaki işlemler, bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanarak gerçekleştirilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın