KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
23 Haziran 2024 Pazar
°C

Bingöl'de 'Hilmi Ziya Ülken'i Anma' Paneli

Hilmi Ziya Ülken'in özellikle felsefe, mantık, din ve tarih alanlarında bilim dünyasına yaptığı katkıların ele alındığı panelde, eğitimci, filozof ve yazar kimliğiyle bilinen Ülken'in eserlerinin Türk düşünce hayatına yön verdiği ve yeni ufuklar açtığı vurgulandı.

Bingöl`de ‘Hilmi Ziya Ülken`i Anma` Paneli
27 MAYIS 2024 PAZARTESİ 22:04
3
629
0
AA aa

Bingöl Üniversitesi'nde ‘Hilmi Ziya Ülken'i Anma' Paneli düzenlendi. Bingöl Üniversitesi Prof. Dr. Fuat Sezgin Konferans Salonu'nda 27 Mayıs 2024 Pazartesi günü moderatörlüğünü Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak'ın yaptığı panelde; Prof. Dr. Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, Prof. Dr. Celal Türer, Prof. Dr. Ali Utku, Prof. Dr. Sema Önal ve Dr. Öğr. Üyesi Aynur Tunç panelist yer aldı.

“Hilmi Ziya Ülken ülkemizde yetişen ender bilim insanlarımızdan biridir”

Üniversitemizin Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Hilmi Ziya Ülken'in Türkiye'nin nadir yetiştirdiği bilim insanlarından biri olduğunu belirterek, “Ülken, felsefe, mantık ve ahlak konularında önemli eserlere imza atmıştır. Panelimiz için Ankara'dan Üniversitemize gelen Felsefe Derneği üyelerine ve başkanına teşekkür ediyorum” dedi.

“Allah Kur'an-ı Kerim'de bize, birçok ayet düşünmeyi emrediyor”

Panelistlerden Prof. Dr. Murtaza Korlaelçi, konuşmasında Hilmi Ziya Ülken'in felsefesinde din ve değerler arasındaki ilişkiye dair konuştu.

Korlaelçi, geçmiş büyüklerimizi anmanın ve hatırlamanın her neslin görevidir olduğunu vurgulayarak; “Gelecek nesiller de bu mirasa sahip çıkacaktır. Din ve değerler ile felsefe arasında bir çelişki yok. Aksine bu değerlerin felsefe ile kucaklanması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Konuşmasında ayrıca Kur'an-ı Kerim'de düşünmeyi emreden ayetlere dikkat çeken Korlaelçi, dinî değerlerin felsefeyle yorumlanmasının önemine vurgu yaptı.

“Ülken'in çağın düşünce problemleri ile uğraşması, felsefecilere bir ışık olmuştur”

Panel konuşmacılarından Prof. Dr. Celal Türer, konuşmasında Hilmi Ziya Ülken'in estetik anlayışına değindi.

Sanatın tarih boyunca var olduğunu ancak estetiğin daha sonraki dönemlerde önem kazandığını belirten Türer, Hilmi Ziya Ülken'in çağının düşünce sorunlarıyla uğraşmasının felsefecilere yol gösterici olduğunu ifade etti.

Türer, Ülken'in sadece kendi döneminde değil, aynı zamanda günümüz felsefecileri için de önemli bir düşünür olduğuna dikkat çekti.

“Türk düşüncesi çalışmalarının kökleri Ülken'le başlar”

Prof. Dr. Ali Utku ise ‘Hilmi Ziya Ülken'in “Derinliğine Felsefe'si: Telif, Tertip, Bütünlük” başlıklı konuşmasında, “Çağdaş Türk Düşüncesi tarihini yazarken Hilmi Ziya Ülken'i dışarda tutarsak yazdığımız tarihin bir tarafı eksik kalır. Yakın dönem düşünürlerinden biriyle karşı karşıyayız. Türk düşüncesi çalışmaları kökleri meşrutiyet başlarına uzansa da Hilmi Ziya Ülken ile başlatılıyor” dedi.

“İnsanlar faniliğini aşmak için tarih şuuruna ihtiyaç duymuştur”

Panelistlerden Prof. Dr. Sema Önal da ‘Hilmi Ziya Ülken'in Tarih Felsefesine Yaklaşımı' başlıklı konuşmasında; “Hilmi Ziya Ülken'e göre tarih bir varlık olarak insanın keşfettiği tekrar edilemeyen olaylar olarak yorumlamıştır. Ülken insanlar faniliğini aşmak için tarih şuuruna ihtiyaç duymuştur” şeklinde konuştu.

“Yaşadığı her dönemde ahlakla ilgili bir eser yazmıştır”

Son panelist Dr. Öğr. Üyesi Aynur Tunç ‘Hilmi Ziya Ülken'in Düşüncesinde Ahlak Problemi' başlıklı sunumunda, ‘Hilmi Ziya Ülken'in kendi döneminde ülkenin problemleriyle evrensel düzeyde uyumunu yakalamaya çalışmıştır. Bu nedenle ahlak felsefesi onun eserlerinde önemli bir yer tuttuğu için, yaşadığı her dönemde ahlakla ilgili bir eser yazmıştır” dedi.

Panele Bingöl Üniversitesi Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Hasan Çiftci ve Prof. Dr. İbrahim Yasin Erdoğan, Genel Sekreter Vekilimiz Doç. Dr. Veysel Turan, dekanlar, müdürler, akademisyenler, idari personel ve öğrenciler katıldı.

Panel soru-cevap şeklinde sona erdi.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın