KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
29 Mayıs 2024 Çarşamba
°C

Bingöl'den Afrika'ya arıcılık eğitimi

Bingöl Üniversitesi ile Güney Afrika Venda Üniversitesi Arasında 'Arıcılık Alanında İş Birliği Geliştirme Projesi' Altyapı Çalışmaları Başladı. Bingöl'den giden ve bir dizi incelemelerde de bulunan akademisyenler, 'Arı Yetiştiriciliği', 'Ana Arı Yetiştiriciliği' ve 'Bal Arısı Hastalık ve Zararlıları 'eğitimleri verildiler.

Bingöl`den Afrika`ya arıcılık eğitimi
15 MAYIS 2024 ÇARŞAMBA 15:28
13
442
0
AA aa

Türk İş Birliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) tarafından “Uluslararası Tarım Eğitimi İş Birliği Programı” alanında başlatılan ‘Arıcılık Alanında İş birliği Geliştirme Projesi' kapsamında altyapı değerlendirmesinde bulunmak ve eğitim vermek amacıyla Bingöl Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi (BÜAGEM) akademisyenleri Dr. Öğr. Üyesi Münire Turhan ve Dr. Öğretim Görevlisi İbrahim Şahin tarafından Güney Afrika Venda Üniversitesi'ne beş günlük ziyaret gerçekleştirildi. Ziyarette, akademisyenlere TİKA Güney Afrika Cumhuriyeti Koordinatörü Abdulkadir Abuka ve TİKA uzmanı Ali Kaya eşlik etti.

Venda Üniversitesi Fen, Mühendislik ve Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Natasha Potgieter'in katılımıyla başlayan ziyaret programının ilk gününde, Bingöl Üniversitesi'nin ihtisaslaşma alanında yapmış olduğu çalışmalara dair bilgilendirme sunumu gerçekleştirildi. Toplantı sonrasında ilgili Bingöl Üniversitesi akademisyenlerine Venda Üniversitesi Ziraat Fakültesi uygulama alanları ve laboratuvarları gezildi.

Programın ikinci ve üçüncü gününde, Dr. Öğr. Görevlisi İbrahim Şahin ve Dr. Öğr. Üyesi Münire Turhan tarafından akademik personel, öğrenciler ve bölge arıcılarına ‘Arı Yetiştiriciliği', ‘Ana Arı Yetiştiriciliği' ve ‘Bal Arısı Hastalık ve Zararlıları ‘eğitimleri verildi.

Programının dördüncü gününde, Venda Üniversitesi yetkilileri ve Bingöl Üniversitesi akademik personelleri tarafından bölge arıcıları ziyaret edilerek kovan üzerinde arıcılara uygulamalı eğitim verildi. Arılık ziyaretleri sonrası Venda Üniversitesi Kurumsal Hizmetler Rektör Yardımcısı Dr. Robert L. Martin ziyaret edilerek değerlendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Program, akademisyenlerin Güney Afrika Büyükelçisi Ayşegül Kandaş'ı ziyaret ederek yapılan çalışmalar hakkında bilgi vermesi ve Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak'ın Büyükelçi Kandaş ile online olarak görüşmesiyle sona erdi.

 

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
28.05.2024
16:01
Bingöl`de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL`lik bağış yaptı
Bingöl'de üniversiteliler Gazze için 81 Bin TL'lik bağış yaptı
Bingöl Üniversitesi öğrencileri, yaptıkları kermesten elde ettikleri 81 bin 190 TL geliri Gazze'ye gönderilmesi için Bingöl Umut Kervanı Derneği'ne bağışladı.
28.05.2024
15:50
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Sürücü kontrolü kaybetti! 1 ölü 2 yaralı
Bingöl-Diyarbakır yolunda Bingöllü ailenin içinde bulunduğu otomobil, sürücüsünün direksiyon hakimiyetini kaybetmesi şarampole yuvarlandı. Kazada 1 kişi öldü, 2 kişi ağır yaralandı.
28.05.2024
14:24
12Bingölspor`dan taraftara ‘Gazze` çağrısı
12Bingölspor'dan taraftara 'Gazze' çağrısı
Kulüp yönetiminden yapılan açıklamada; '1 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15:00'te Bingöl merkez Ulu Camii önünden Kentpark'a yapılacak 'Gazze Barış Yürüyüşü'ne de kulüp olarak katılacağımızı bildirerek, tüm Bingöl halkını ve taraftarlarımızı bu onurlu yürüyüşe katılmaya davet ediyoruz.'
28.05.2024
14:02
Bingöl`de
Bingöl'de 'Gazze Barış Yürüyüşü' düzenleniyor
01 Haziran 2024 Cumartesi günü saat 15.00'da Bingöl merkez Genç Caddesi Ulu Camii önünden başlayıp Düzağaç Kent Park'ta sonlanacak yürüyüş, çadır kurulumu ve gece nöbeti ile devam edecek.
28.05.2024
11:24
Avrupa`ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Avrupa'ya gidecekler dikkat! Şans Kart dönemi başlıyor!
Türkiye'den Avrupa'ya kalıcı olarak gitmek isteyenler için önemli değişiklikler geliyor. 1 Haziran'dan itibaren vatandaşlık, iltica, sınır dışı işlemleri ve AB dışından işe personel alımı (şans kartı) konularında yenilikler uygulanacak.
28.05.2024
11:16
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Düşük fiyatlı tapu işlemine son! Ekspertiz zorunluluğu geliyor!
Kamuda tasarruf tedbirleri kapsamında yeni atılacak adımlar 4 aşamadan oluşacak. Öne çıkan hususlardan biri kısım vergi muafiyet ve istisnaları olurken, taşınmazlardan elde edilen gelirlerin gerçek değeri üzerinden vergilendirilmesi planlanıyor. Tapudaki işlemler, bu merkezdeki bilgilere ve taşınmazla ilgili ekspertiz raporuna dayanarak gerçekleştirilecek.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın