KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
17 Nisan 2024 Çarşamba
17 °C Güneşli

Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak

Bingöl Üniversitesi'nce yapılan ve Fırat ile Marmara üniversitelerinden araştırmacıların da dahil olduğu 'Böğürtlen Bitkisinin Kalp Krizine Karşı İlaç Olma Potansiyeli' ile ilgili çalışma, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.

Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
03 MART 2024 PAZAR 18:03
7
994
2
AA aa

Bingöl Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Öğretim Üyelerinden Doç. Dr. Fethi Ahmet Özdemir, Dr. Öğr. Üyesi Gökhan Dervişoğlu ile Fırat Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültelerinden araştırmacıların yer aldığı “Rubus Sanctus Schreb. (Rosaceae) (Böğürtlen) Bitkisinin Miyokardiyal İskemi/Reperfüzyona Bağlı Hücre Ölüm Yolakları Üzerindeki Etkilerinin Araştırılması ve Etkili Bileşiklerinin Ortaya Çıkarılması” başlıklı proje TÜBİTAK 1001 projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.

Bingöl Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü, Fırat Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültelerinin bulunduğu projede Rubus sanctus (Bir böğürtlen çeşidi) meyvelerinden elde edilen farklı ekstraktların in vivo ve in vitro miyokardiyal iskemi reperfüzyonu yani kalp krizi modellerinde en etkili ekstrakt belirlenip, en etkili ekstrakta bulunan etken maddenin tespiti yapılacak ve bu etken maddenin kalp krizine karşı ilaç olma potansiyeli araştırılacak. Proje ile kalp krizine karşı milli ve yerli bir ilaç geliştirmenin temelleri atılmış olacak.

Proje ekibi, desteklerinden dolayı Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak'a teşekkür ettiklerini ifade ettiler.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108283)
04 Mart 2024 Pazartesi 21:37
Hocalarımıza başarılar diliyorum lakin bu camiada olanlar bilir ki ödenek alınmak için yapılan çalışmalardır bunlar. Lisede aynı çalışmayı yapmıştım ben de
Misafir Kullanıcı (@Misafir_108280)
04 Mart 2024 Pazartesi 17:05
Tebrik ederim. Diğer akademisyenlerin de çalışmalar yapması dileğiyle. Öyle salla başı al maaşı olmaz. Kamuda çalışan 5 milyon insanın yarısı niteliksiz ve vasıfsız kişilerden oluşuyor. Bari bu nitelikli insanlarımız ortaya birşeyler çıkarsınlar da dahada dip seviyelerde olmayalım.
17.04.2024
16:26
Hastaneden randevu alıp gitmeyenlere yeni tedbirler geliyor
Hastaneden randevu alıp gitmeyenlere yeni tedbirler geliyor
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, hastane randevu sorununu çözmek için alınacak olan yeni tedbirler alınacağını açıkladı. Bakan Koca, 'Randevu alıp onay verdiği halde gelmeyenler için aynı branşta hiçbir hekime ve sağlık tesisine müracaat edilemeyecek. Aynı klinikten mükerrer randevu alınamayacak. Yakında devreye girecek yöntemle iki randevusunu aldığı halde ikinci kez randevusuna gelmeyenlerin randevu almasını 15 günlük zaman dilimi için bütün branşlara randevuya kapalı hale getireceğiz. Uygulama ilerledikçe ilave tedbirler almaya da devam edeceğiz' dedi.
17.04.2024
14:29
Bingöl`de çekilen video izlenme rekorları kırdı
Bingöl'de çekilen video izlenme rekorları kırdı
Motoruyla il il gezerek Türkiye'nin doğal güzelliklerini sosyal medya hesaplarından paylaşan Saliha Özkan'ın Bingöl'den çekip paylaştığı video, sosyal medyada milyonlarca izlenmeye ulaştı. Sempatik tavırları ile büyük beğeni toplayan Bingöllü Ali Tuçdan, 'Video sayesinde meşhur olduk' dedi.
16.04.2024
14:49
Hedef, Bingöl`ü sosyal hizmet şehri yapmak
Hedef, Bingöl'ü sosyal hizmet şehri yapmak
Birçok birimi farklı noktalarda hizmet veren ve müdürlük binası bulunmayan Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü, yatırım programına alınan projelerinde bu yıl kazma vurmayı hedefliyor. Proje kapsamında müdürlük binası, gündüz bakım evi, kadın konuk evi ve sosyal hizmet merkezi ile konferans salonu inşa edilecek.
16.04.2024
14:46
Bingöl`de bir günde 219 hasta randevusuna gitmedi
Bingöl'de bir günde 219 hasta randevusuna gitmedi
Bingöl Devlet Hastanesi, 15 Nisan'da MRHS üzerinden randevu alan 219 hastanın randevularına gelmediğini bildirdi. Randevulara gelmeyen hastaların, iptal başvurusunda bulunmaması nedeniyle mağduriyet yaşandığı aktarıldı.
16.04.2024
13:11
Bingöl`de aranan 19 kişi tutuklandı
Bingöl'de aranan 19 kişi tutuklandı
Bingöl'de 1-14 Nisan tarihleri arasında aranan şahısların yakalanmasına yönelik yapılan çalışmalarda kesinleşmiş hapis cezası bulunan 19 kişi yakalanarak tutuklandı.
16.04.2024
13:10
Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı
Hesarek ile ilgili karar resmî gazetede yayımlandı
Hesarek Kayak Merkezi, Cumhurbaşkanı kararı ile Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi (KTKGB) ilan edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın