KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
11 Aralık 2023 Pazartesi
6 °C Çok bulutlu

Çapak; 'Kendi yol haritamızı çıkaracağız'

Bingöl 'Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı' kapanış toplantısında süreci değerlendiren Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak; 'Kendi yol haritamızı çıkaracağız. Adım adım yürüyeceğiz. Kısa, orta ve uzun vadede yapılacak şeyler var. Biz kendi işimizi en iyi şekilde yapacağız' dedi.

Çapak;
21 KASIM 2023 SALI 01:43
9
654
0
AA aa

Bingöl Üniversitesi tarafından 17-19 Kasım 2023 tarihleri arasında Türkiye'de ilki gerçekleştirilen ve 3 gün süren 'Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı', sonuç bildirgelerinin sunulması ve protokol konuşmaları ile sona erdi. 

Bingöl Üniversitesi Recep Tayyip Erdoğan Kongre Merkezi'nde yapılan ‘şura ve fuar' kapanış toplantısına Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Bingöl, Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak, Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Aba, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

“Cumhurbaşkanı Yardımcımızın bizzat bal şurasını ve fuarını önemseyip sırf bu program için gelip gitmesi bizim için çok önemliydi”

Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı fikrinin, bundan bir yıl önce YÖK Başkanının Bingöl'e gelip iki gün kalması ile ortaya çıktığını belirten Bingöl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Çapak;

Bundan bir yıl önce YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar'ın Bingöl Üniversitesi'ni ziyaretiyle ortaya çıkan ‘Bal Şurası ve Fuarı' fikrinin yine bir yıl içinde uygulamaya geçmesinin memnuniyet oluşturduğunu ifade eden Çapak; “Oradan çıkan bir fikir bugüne ulaşmış oldu. Aynı zamanda birçok etkinlik bir arada yapıldı. Bütün arkadaşlarımız çok yakından ilgilendiler. Bu süreçlerde sizler dâhil olmak üzere herkesin katkısı bizim için çok kıymetliydi” şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın iştirakinin çok ciddi yarar sağladığını ve özellikle tanıtım noktasında önemli bir katkı sunduğunu ifade eden Rektör Çapak; “Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz'ın bizzat bal şurasını ve fuarını önemseyip sırf bu program için ilimize ve üniversitemize gelip gitmesi bizim için çok önemliydi. Zat-ı alilerine müteşekkiriz” dedi.

“Biz kendi işimizi en iyi şekilde yapacağız”

‘Şura ve fuar sonrası arıcılık ile ilgili arkadaşlarımız toplanacak' diyen Rektör Çapak, ayrıca şu konulara vurgu yaptı: “En azından üniversite olarak neler yapabileceğimizi belirleyeceğiz. Kendi yol haritamızı çıkaracağız. Adım adım yürüyeceğiz. Kısa, orta ve uzun vadede yapılacak şeyler var. Biz kendi işimizi en iyi şekilde yapacağız. Ayrıca bizim dışımızda ilgili kurumlara, başta Sayın Cumhurbaşkanı Yardımcımız olmak üzere, Tarım Bakanlığı, YÖK ve Strateji, Bütçe Daire Başkanlığına da ileteceğiz. Bütün bu çalışmaları Sayın Valimizin, Belediye Başkanımızın, Ticaret Sanayi Odamızın, Arıcılar birliğimizin, ilgili paydaşlarımızın katkıları ve genç arkadaşlarımız, akademisyenler, basın mensupları, güvenlik personeli kısacası her yere dokunuş yapan arkadaşlarımız ile başardık. Emeği geçen bütün arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum. Diğer ismini anamadığım, aklımıza gelmeyen, katkı sunan kişiler var. Onlara da çok teşekkür ediyorum.”

“Valilik olarak ev ödevimizi aldık, uygulanabilir olanları gerçekleştirmeye çalışacağız”

Bingöl Valisi Ahmet Hamdi Usta, Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı kapanış toplantısında yaptığı konuşmada, bu etkinliği çok önemsediklerini belirterek; “İnanın her şeyi samimiyetle yaptık. Sayın Rektörümüzle, Belediye Başkanımıza belki biz yedi veya sekiz defa toplantılar yaptık bununla ilgili. Mutfakta çok büyük emek var. Programı hazırlayan hocamın ekibine çok çok teşekkür ederim. Çok kıymetli sponsorlarımız var, destek aldığımız Fırat Kalkınma Ajansımız var, TÜBİTAK'ımız var, TİKA'mız var. Onlardan çok büyük destek aldık. Onlara çok teşekkür ederim. Biz de Valilik olarak Bingöl ile ilgili ev ödevlerimizi aldık, uygulanabilir olanları gerçekleştirmeye çalışacağız. Daha büyük çaplı olanları ise bakanlıklar nezdinde Türkiye genelinde uygulamaya geçecektir diye düşünüyorum” dedi.

 “Buradaki sonuçlar, buradaki çıktılar bize çok önemli bir ışık tutacaktır, yol gösterecektir”

Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, “Yaklaşık üç gündür devam eden ‘Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı'mızı sonuna geldik. Gerçekten ilimize, bölgemize ve ülkemize yakışır bir şura oldu. Emekleri geçen Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sayın Dr. Cevdet Yılmaz'a, YÖK Başkanımıza, Tarım Orman Bakan Yardımcımıza, Sayın Valimize, Rektörümüze ve Türkiye'nin farklı illerinden katılan rektör hocalarımıza, İl Tarım Müdürlüğümüze, Ticaret Odası Başkanlığımıza, Arıcılar Birliği Başkanımıza, Arıcılar Birliği Merkez Başkanımıza yurt içinden ve yurt dışından katılan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum. Buradaki sonuçlar, buradaki çıktılar bize çok önemli bir ışık tutacaktır, yol gösterecektir ve inşallah bundan sonraki süreçte de bundan sonra yapılacak çalışmalara da çok sağlıklı, sağlam bir zemin oluşturacaktır” dedi.

“Türkiye arıcıları adına şükranlarımızı, şükranlarımı arz ediyorum”

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin de yaptığı konuşmada şunları söyledi: 

“Biz burada Türkiye arıcıların sorunlarını ve çözüm önerilerini tartıştık. Hocalarımız da çok değerli bakış açılarını dile getirdiler. Bu nedenle ben rektör hocama ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma, üniversitenin tüm katılımcılarına, emek verenlere, Tarım Orman Bakanlığımıza, Daire Başkanlarımıza teşekkür ederim. Hepinize Türkiye arıcıları adına şükranlarımızı, şükranlarımı arz ediyorum.” Bingöl İli Arı Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ali Aba da konuşmasında şunları söyledi: “Uluslararası Bal Şurası ve Fuarı'nın ilimize, ülkemize özellikle üreticilerimize hayırlı olmasını diliyorum. 2017 yılında ilki yapılan Dünya Bal yarışmasında 120 ülke ve 600 katılımcı arasında Bingöl Balı olarak dünya ikincisi olduk. Son 2 yıl içerisinde 9 ödül aldık. Ocak 2024'te Paris'te bal yarışması olacak. Tekrar katılım sağlayarak ödül almayı düşünüyoruz. Bu güzel çalışmadan dolayı tüm paydaşlara teşekkür ediyorum.”

Şura ve fuar sonunda ortaya çıkan sonuçlar kısa sürede rapor haline getirilerek ilgili kurum ve kurumlarla paylaşılacak.

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
11.12.2023
09:13
Bakan Yerlikaya:
Bakan Yerlikaya: '78 mağara ve sığınak imha edildi'
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, Bingöl dahil 12 ilde gerçekleştirilen 'Kahramanlar-33' operasyonlarında teröristlere ait 78 barınma alanının imha edildiğini, çok sayıda anti-tank, obüs ve top mühimmatı ile tanksavar silahının ele geçirildiğini duyurdu.
11.12.2023
08:59
Bingöl`de lüks cip takla attı: 2 yaralı
Bingöl'de lüks cip takla attı: 2 yaralı
Bingöl'de yoldan çıkan cipin takla atması sonucu meydana gelen kazada, 2 kişi yaralandı.
11.12.2023
08:43
LİDERLİĞİ KAPTIRDIK! Maç sonrası olaylarda 3 yaralı
LİDERLİĞİ KAPTIRDIK! Maç sonrası olaylarda 3 yaralı
Bölgesel Amatör Lig 11. Grup temsilcilerimizden 12Bingölspor, bu hafta deplasmanda Malatyaspor'a tek golle yenilerek grup liderliğini kaptırdı. Maç sonrası çıkan olaylarda 3 kişi yaralandı.
11.12.2023
08:33
Genç Muratspor hakemlerle berabere kaldı!
Genç Muratspor hakemlerle berabere kaldı!
Bölgesel Amatör Lig 11. Grup 9.hafta mücadelesinde Yeni Genç Muratspor, Bingöl Şehir Stadyumunda konuk ettiği Sivas Kangalspor ile 1-1 berabere kaldı. Hakem triosunun yaptığı hatalar ise adeta saç baş yoldurttu.
09.12.2023
13:36
Bingöl`de bol kazalı ay! Günlük ortalama 4 tane
Bingöl'de bol kazalı ay! Günlük ortalama 4 tane
Emniyet Genel Müdürlüğü, kaza istatistiklerini açıkladı. Bingöl'de kasım ayı süresince günlük 4 kazaya tekabül eden istatistik şaşırttı!
08.12.2023
20:42
Bingöl temsilcileri galibiyet için mücadele verecek
Bingöl temsilcileri galibiyet için mücadele verecek
Bingöl'ün Bölgesel Amatör Lig'deki temsilcileri 12Bingölspor Malatya deplasmanında, Yeni Genç Muratspor ise Sivas temsilcisi Kangal Termikspor'a karşı kendi evinde puan arayacak!
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın