KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
11 Aralık 2023 Pazartesi
6 °C Çok bulutlu

Çapakçur'daki set felaketi önledi!

Bingöl'de etkisini sürdüren ve birçok bölgede sel ile taşkınlara neden olan sağanak, Çapakçur Deresi'nde ürküten manzaralara sebep oldu. Yaya geçitlerinin kapatıldığı güzergahta ulaşım kontrollü sağlanırken, sel suları Çapakçur Vadisi'ndeki inşaatlarda hasar neden oldu. DSİ tarafından yapılan bir set ve iyileştirmeler ise felaketi önledi.

Çapakçur`daki set felaketi önledi!
20 KASIM 2023 PAZARTESİ 00:21
7
4308
6
AA aa

Türkiye'yi etkisi altına alan kar ve sağanak, birçok bölgede sela ve taşkınlara neden oldu. Bingöl'de de birçok noktada yaşanan sel ve taşkınlar nedeniyle önemli hasarlar meydana gelirken, Çapakçur Vadisi'nde taşkın koruma setleri zarar görürken, millet bahçesi çalışmaları yok olmaktan vadi önünde yapılan set sayesinde kurtuldu.

AFAD'DAN BİNGÖL İÇİN TURUNCU UYARI!

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) yurt genelinde beklenen sağanak yağış ve fırtına nedeniyle aralarında Bingöl'ün de bulunduğu 41 il için turuncu, 31 il için ise sarı uyarı yayımladı.

Uyarı verilen illerde valilik, kaymakamlık ve il AFAD müdürlüklerine bilgilendirme yapıldığı belirtilirken sarı ve turuncu meteorolojik uyarı verilen illerde AFAD ekiplerinin teyakkuz halinde olduğu açıklandı. Vatandaşların sel, su baskını, yıldırım, heyelan, yerel dolu yağışı, çatı uçması, ağaç/direk devrilmesi, soba/baca zehirlenmeleri, buzlanma ve don olayları ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli olması hatırlatıldı.

SAĞANAK SELE DÖNDÜ, YAYA KÖPRÜSÜ KAPATILDI

Aralıksız devam eden sağanak dereleri taşırdı, birçok nokta sel sularına teslim oldu. Sağanak nedeniyle kent merkezindeki Çapakçur Deresi'nde suyun debisi arttı, inşaat aşamasındaki setlerin bir kısmı sel sularında zarar gördü. Etkisini sürdüren sağanak nedeniyle olası risklere karşı harekete geçen kurumlar tarafından Karşıyaka-Aşağıçarşı arasındaki yaya köprüsü vatandaşların geçişine geçici olarak kapatıldı.

SET, FELAKETİ ÖNLEDİ…
VADİ PROJESİ YOK OLMAKTAN KURTULDU

2020 yılında yaşanan sel felaketinde milyonlarca liralık kamu ve özel yatırım zarar görmüş, köprüler yıkılmıştı. Bu felakette yıkılan Abdullah Bazencir köprüsü AFAD tarafından yaptırılarak kısa sürede ulaşıma açılmıştı. Aynı bölgede zarar gören dere ıslahı çalışmalarında ise yeniden yapılanmaya gidildi.

Geçtiğimiz aylarda Devlet Su işleri (D.S.İ.) 94. Şube müdürlüğü kontrollüğünde yapımına başlanan dere ıslahı ve tersip bentlerinin inşaat çalışmaları devam ediyordu. Bu çerçevede Abdullah Bazencir köprüsü üst tarafındaki menba kısmında yapılan tersip bendi ve dere tabanında yapılan yatak tanzimi ve genişletme çalışmaları neticesinde vadi büyük bir felaketten kurtarılmış oldu. Yapılan set, Çapakçur Vadisi'nde çalışmaları devam eden millet bahçesi inşaatı ile dere yatağındaki kamu ve şahıslara ait milyonlarca liralık yatırımların yok olmasını da önlemiş oldu.

Yaklaşık 100 metre uzunluğunda ve 13 metre genişliğindeki set, sel sularının şiddetini keserken, set önündeki havuz ve yataklar da suyun kontrollü yayılımını sağlayıp felaketi önledi ancak yağış miktarındaki yoğunluk, ileri kısımlardaki inşaat aşamasındaki bazı yapıların hasar görmesine sebep oldu.

PROJE ACİLEN TAMAMLANMALI!

Çapakçur Vadisi'nde yaşanan sel felaketlerinin neredeyse en şiddetlisi olarak gösterilen bugünkü durum, bölgedeki kontrollerin ve alınması gereken tedbirlerin artması gerekliliğinin de göstergesi oldu. Çok daha büyük felaketlerin yaşanma ihtimaline karşı dere boyunca daha fazla set ve havuz yapımının sağlanması, taşkın koruma duvarlarının uzatılması ve projenin kalan kısımlarının ivedilikle tamamlanması ihtiyacı da hasıl oldu. Gerek Hükümet yetkililerinin gerekse yerel idarelerin bu konuda gerekli adımları atması ve bölgedeki iyileştirmeleri acilen yaparak Çapakçur Vadisinin bir daha sel ve taşkın felaketinden zarar görmeyecek bir yapıya kavuşturulması bekleniyor.

GÖRÜNTÜLERİ İZLEMEK İÇİN TIKLA;

TWİTTER (X): https://twitter.com/BingolOnline/status/1726370427059011662

FACEBOOK: https://fb.watch/oqigC0UUT_/

 

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105827)
24 Kasım 2023 Cuma 08:32
Dünyanın parasını bu memlekete dökseniz bu memleket hem aç hem de iflah olmaz. Koskoca yaz mevsimi gelip gitti çalışma yapılmadı havalar bakıyorsunuz serin olmaya başlıyor kazma vurmaya başlanılıyor. Sadece bu iş tüm devlet dairelerin işi öyle. Beyin organ olarak var ama akıl yok
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105622)
21 Kasım 2023 Salı 05:12
mirzan mah., simanide mah. , otosanayi bölgesinde, eski Kıbrıs mah. Civarında kısacası yoğun yapılaşmaların olduğu mahallelerde sel olayları çapakçur çayı çevresinde hiç görülmemiştir. 50 yaşında biri olarak söylüyorum, ben henüz yıkıcı bir sel olayına bu bölgede tanık olmadım taki ıslah adıyla yapılan projelerle suyun debisi daraltılana kadar.. Ne olduysa o zaman oldu, yatağında sakin sakin akan suyu çevreyi mahvetmesi için elinizden geleni yaptınız ve yapmaya devam ediyorsunuz Allahdan insanlar tüm bunlara rağmen bahsettiğim mahalleler kadar z
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105619)
20 Kasım 2023 Pazartesi 19:04
Bingöl çayı: adı üstünde dere bile değil, her nedense 70 yıldır sel görmeyen bu Küçük derede bazı denk ve dolaplar çevirmek suretiyle sel felekatinden bahsedilmeye başlandı... Bir takım projelerlerle dsi yanıltılıp Milletin arazisine bilerek zarar verilmek istenmiş, fakat yinede arzulanan büyük felaket seneryoları gerçekleşmemiştir. Tek amaçları milletin malına çökme yoluyla üçe beşe kamulaştırılmaya çalışılmasıdır. Tüm yaygara ve gerçek bundan ibaretdir.
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105624)
21 Kasım 2023 Salı 10:27
@Misafir Kullanıcı Kesinlikle haklı
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105611)
20 Kasım 2023 Pazartesi 12:19
Set felakete neden oldu. Bu nasıl haber?
Misafir Kullanıcı (@Misafir_105603)
20 Kasım 2023 Pazartesi 07:30
Felaketi önlemedi. Aksine felakete neden oldu. Yürüyüş köprüsü yıkıldı. Soğukta beton döküldü. Hepsi yıkıldı. Yapılan çalışma suyun debisini artırdı. Lütfen proje yeniden planlansin
11.12.2023
08:43
LİDERLİĞİ KAPTIRDIK! Maç sonrası olaylarda 3 yaralı
LİDERLİĞİ KAPTIRDIK! Maç sonrası olaylarda 3 yaralı
Bölgesel Amatör Lig 11. Grup temsilcilerimizden 12Bingölspor, bu hafta deplasmanda Malatyaspor'a tek golle yenilerek grup liderliğini kaptırdı. Maç sonrası çıkan olaylarda 3 kişi yaralandı.
11.12.2023
08:33
Genç Muratspor hakemlerle berabere kaldı!
Genç Muratspor hakemlerle berabere kaldı!
Bölgesel Amatör Lig 11. Grup 9.hafta mücadelesinde Yeni Genç Muratspor, Bingöl Şehir Stadyumunda konuk ettiği Sivas Kangalspor ile 1-1 berabere kaldı. Hakem triosunun yaptığı hatalar ise adeta saç baş yoldurttu.
09.12.2023
13:36
Bingöl`de bol kazalı ay! Günlük ortalama 4 tane
Bingöl'de bol kazalı ay! Günlük ortalama 4 tane
Emniyet Genel Müdürlüğü, kaza istatistiklerini açıkladı. Bingöl'de kasım ayı süresince günlük 4 kazaya tekabül eden istatistik şaşırttı!
08.12.2023
20:42
Bingöl temsilcileri galibiyet için mücadele verecek
Bingöl temsilcileri galibiyet için mücadele verecek
Bingöl'ün Bölgesel Amatör Lig'deki temsilcileri 12Bingölspor Malatya deplasmanında, Yeni Genç Muratspor ise Sivas temsilcisi Kangal Termikspor'a karşı kendi evinde puan arayacak!
08.12.2023
19:52
Bingöl`de `Aksa Tufanına Destek` mitingi
Bingöl'de 'Aksa Tufanına Destek' mitingi
Pazar günü gerçekleştirilecek büyük mitinge tüm halkı davet eden Alpaya; 'Ben insanım diyen herkesin bu vahşete ve katliama tepki göstermesi lazım. Bu anlamda Bingöl'de bütün halkları, kesimleri, vatandaşları bu mitinge destek vermeye çağırıyoruz'
08.12.2023
17:45
Bingöl Emniyeti`nden `Çanakkale Ruhu` konferansı
Bingöl Emniyeti'nden 'Çanakkale Ruhu' konferansı
Bingöl İl Emniyet Müdürlüğü tarafından yürütülen Çocuk ve Gençleri Sosyal Koruma ve Destek Programı (ÇOGEP) kapsamında Bingöl Üniversitesi'nde öğrencilere yönelik bir konferans verildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın