KİM KİMDİR FİRMA REHBERİ Hemen Üye Ol Üye Girşi
Uye Girişi
Giriş
Beni Hatırla
Yeni Üye Kayıt
Haber sitemizin aktivitelerinden yararlanmak için üyelik başvuru yapın.
Hemen Üye Olun
Uye Hizmetleri
 
04 Mart 2024 Pazartesi
-2 °C Kısmen güneşli

Ceviz hasadında düşüş!

Bingöl'de sonbaharla birlikte ceviz hasadına başlandı ancak önceki yıllarda 10 ağaçtan 100 tenekeye yakın ceviz toplayan çiftçiler, bu yıl yüzde 80 oranında bir düşüş yaşandığına dikkat çekerek bu kışın cevizsiz geçeceğini vurguladılar.

Ceviz hasadında düşüş!
05 EKİM 2018 CUMA 20:00
1
2546
0
AA aa

Sonbaharla birlikte Bingöl'de en fazla ilgi gören tarımsal ürünlerinden cevizin hasadına başlandı. Merkeze bağlı Yenibaşlar Köyü'nde hasat yapan çiftçiler, eski yöntem olan uzun sırıklarla silkeleme yaparken, zaman zaman ağaç dallarına çıkarak toplama işlemlerini gerçekleştiriyorlar. Toplanan cevizler kabuklarından ayırma işlemlerinin ardından güneşte kurumaya bırakılıyor.

“HASAT DÜŞTÜ”

Köyde ceviz hasadının sönük geçtiğini anlatan 65 yaşındaki Saim Kızılboğa;"Geçmiş yıllara göre bu yıl ceviz çok az. Eskiden bir tane ağaçtan 7-8 teneke çıkıyordu, şimdi ise yarım teneke alabiliyoruz. Köyümüzde yaklaşık bin adet ceviz ağacı var ama verim yok. Bin ağaçtan topladığımız cevizleri satıyorduk, birçok aile geçimini bu şekilde yapıyordu ancak şuan yok” dedi.

GEÇİM YAPANLAR ZORDA!

Yenibaşlar köyünde birçok ailenin tarım ve hayvancılık yaparak geçimini sağladığını ifade eden Hüseyin Komaz ise hasat zamanı köydeki herkesin birbirine yardımcı olduğunu kaydetti.

Bölgelerinde ceviz toplama sezonu olduğunu anımsatan Komaz, köyde herkesin ağacının bulunduğunu ancak bu yıl mevsim şartları nedeniyle verimde büyük düşüş yaşandığını dile getirdi.

Komaz; “Geçmiş yıllarda birçok aile geçimini bu şekilde yaparken, şimdi yapamıyor. Ne olacak peki? Diğer meyve çeşitlerini satarak azda olsa zararlarını karşılıyorlar ama yetmediğini söylüyorlar. Tarım İl Müdürlüğü, bize hibe destekleri kapsamında fidan dağıtımı yaptı. Kendileri de gelip kontrollerini yapıyorlar. Umarım onların dağıttıkları fidanlardan daha güzel verim alırız. Sıkıntılarımızı ilettiğimiz Tarım Müdüründen personeline herkes bize yardımcı oluyor. Onlara da teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

YORUM YAZIN
Profiliniz ziyaretci statüsünde görünüyor. Yorumlarınız aşağıdaki isimle yayınlanacaktır
Değiştir
Dilerseniz web sitemize üye olarak daha özgün bir profil oluşturabilir ve yorumlarınızı hesabınızdan takip edebilirsiniz
Kodu Girin
Yapacağınız yorumların şiddet ve hakaret içermemesine lütfen dikkat edin. Aksi taktirde yorumlarınız onaylanmayacaktır. Gönder
03.03.2024
18:05
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Deprem gerçeğine dikkat çektiler
Bingöl'de 1-7 Mart deprem haftası nedeniyle etkinlik düzenleyen Şehit Zafer Kurt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, öğrenci ve öğretmenlerin yaptıkları temel, kolon ve zemin çalışmalarıyla binalarda yapılan hatalara dikkat çekti.
03.03.2024
18:03
Bingöl`de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl'de 57 kilo uyuşturucu ele geçirildi
Bingöl İl Jandarma Komutanlığı tarafından Genç ilçesinde yapılan operasyonda 57 kilo 500 gram esrar maddesi ele geçirildi.
03.03.2024
18:03
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Böğürtlen, kalp krizine karşı ilaç olacak
Bingöl Üniversitesi'nce yapılan ve Fırat ile Marmara üniversitelerinden araştırmacıların da dahil olduğu 'Böğürtlen Bitkisinin Kalp Krizine Karşı İlaç Olma Potansiyeli' ile ilgili çalışma, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
18:02
Hesarek`e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Hesarek'e 5 haftada 40 bin ziyaretçi
Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nin gözde tesisleri arasında yer alan Bingöl'deki Hesarek Kayak Merkezi'ni, 5 haftada yaklaşık 40 bin kişi ziyaret etti.
03.03.2024
18:00
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
Hasarlar yapay zekayla tespit edilecek
'Güneş Enerji Panellerindeki Hücre Hasar ve Türlerinin Yapay Zekâ ile Tespit Edilmesi' projesi, TÜBİTAK 1001 Projeleri kapsamında destek almaya hak kazandı.
03.03.2024
17:40
Bingöl Umut Kervanı`ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı'ndan 239 aileye yardım
Bingöl Umut Kervanı Derneği, 2024 yılı şubat ayında 239 aileye 170 bin 254 TL değerinde ayni ve nakdi yardımında bulundu. Yardım derneği ayrıca Filistin için 742 Bin TL nakdi yardım yatı.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir
©Copyright 2017
Haberler, Fotoğraf Galerisi, Video Galerisi, Köşe Yazıları ve daha fazlası için arama yapın